تازه های کسب و کارعمومی

چگونه رنگ درب آهنی را پاک کنیم

آموزش رنگ آمیزی در های فلزی

آموزش رنگ آمیزی در های فلزی: درهای جلوی فلزی ضد آب و مقاوم در برابر حشرات و پوسیدگی هستند و یک عامل بازدارنده جدی برای متجاوزان هستند. با این حال، حتی قوی‌ترین درب جلوی فلزی نیز با گذشت زمان بخشی از درخشش خود را از دست می‌دهد. رنگ آمیزی درب جلوی فلزی به آن کمک می کند تا درخشش و جذابیت خود را دوباره به دست بیاورد تا جذابیت محدودی جدی داشته باشد.

قبل از اینکه شروع کنید بخوانید

تصمیم بگیرید که آیا می خواهید درب جلو را روی لولاهای آن بگذارید یا آن را بردارید. برداشتن درب و رنگ آمیزی آن به صورت مسطح ترجیح داده می شود زیرا این کار چکه ها را به حداقل می رساند و به شما امکان می دهد به نقاط سخت برسید.

نکته منفی این است که درهای ورودی فلزی بسیار سنگین هستند و به سختی قابل جداسازی و تعویض هستند. بعلاوه، باید کار نقاشی را ظرف یک روز به پایان برسانید یا در صورت تکمیل نشدن پروژه، برنامه‌هایی برای بستن امن خانه خود در پایان روز داشته باشید.

اگرچه برداشتن درب مقداری زمان و تلاش نیاز دارد، اما این روش توصیه شده است، زیرا درب شما ظاهر تمیزتر و صاف تری خواهد داشت.

بهترین نوع رنگ برای درب های فلزی

برای رنگ آمیزی درب ورودی فلزی خود از دو یا چند لایه رنگ اکریلیک-لاتکس خارجی با کیفیت بالا استفاده کنید. جلای رنگ براق تر تمیزتر می شوند و ماندگاری بیشتری دارند. برای درب ورودی خود از رنگ نیمه براق یا براق استفاده کنید.

بسیاری از درهای خارجی جدید از قبل آماده شده اند. اگر چنین است، می توانید رنگ را مستقیماً روی درب بمالید.

اگر سطح درب فلزی خالی است یا دارای بخش های خالی است، قبل از نورد زدن روی رنگ، آستر بزنید. یا می توانید از رنگ مستقیم به فلز (DTM) استفاده کنید. رنگ DTM می تواند بدون بتونه کاری به فلز بچسبد.

ورق A516 گرید 70 در مقایسه با A516 گرید 65، مقاومت کششی و نقطه تسلیم بیشتری را ارائه می دهد و می تواند در خدمات درجه حرارت حتی پایین تر عمل کند. گرید 70 در مقایسه با گرید 60 از کیفیت برتر، خواص جوشکاری و شکل پذیری بهتری برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

دستورالعمل ها

درب را بردارید

برای لولاهایی با پین های قابل جابجایی، یک مجموعه میخ یا یک میخ را به صورت وارونه در پایین لولا قرار دهید و به آرامی با چکش به سمت بالا ضربه بزنید. سپس سنجاق را با دست بردارید.

برای لولاهایی با پین‌های غیرقابل جدا شدن، در را باز کنید و بلوک‌هایی را زیر درب قرار دهید تا از آن حمایت کنند. هنگامی که لولاها را از چارچوب در باز می کنید، از دستیار بخواهید که در را نگه دارد.

درب را صاف بخوابانید

با دستیار، در را به اسب اره ای یا یک میز بزرگ ببرید. اگر از میز استفاده می کنید، بلوک های کوتاه 2×4 را زیر در قرار دهید تا درب برای دسترسی بهتر به لبه های آن بلند شود. حوله های قدیمی را روی بلوک های 2×4 قرار دهید تا از آسیب دیدن در جلوگیری شود.

یراق آلات را حذف کنید

دستگیره در، قفل و تمام تجهیزات مربوط به درب را باز کنید. شماره درها، لولاها، قاب اسلات پستی و هر چیز دیگری که رنگ نمی شود را بردارید.

بیشتر بخوانید:

درب تمیز

تری سدیم فسفات (TSP) را در یک سطل آب گرم حل کنید. با پوشیدن دستکش آشپزخانه، درب، به خصوص قسمت بیرونی آن را کاملاً بشویید. بعد از اتمام آبکشی کنید.

درب شنی

درهایی که قبلا رنگ آمیزی شده اند ممکن است رنگ پوسته شده یا ترک خورده داشته باشند. این رنگ را خراش دهید یا سمباده بزنید، اما این کار را با دقت انجام دهید تا فلز خراشیده نشود. درهای آستر کاری شده کارخانه را سمباده نزنید. پس از سنباده زدن یا تراشیدن رنگ درب را دوباره تمیز کنید.

درب نواری

نوار نقاش را روی قسمت هایی از در که رنگ نمی شود بمالید. لبه نوار را با ناخن یا یک چاقوی بتونه پلاستیکی محکم فشار دهید تا از چسبندگی اطمینان حاصل شود.

پرایمر را اعمال کنید

اگر درب فلزی شما نیاز به آستر دارد، ابتدا آستر را برس بزنید تا قسمت‌های باریک یا روی قسمت‌های بافت دار یا قالب‌گیری شده بمالید. سپس با رول فوم روی یک تا دو لایه آستر بغلتانید. اجازه دهید آستر حدود 30 تا 60 دقیقه بین لایه ها خشک شود.

رنگ درب

در را با کت رنگی رنگ کنید، ابتدا رنگ را بر روی قسمت های باریک یا ناهموار بمالید. از فوم غلتک برای مناطق بزرگتر و مسطح استفاده کنید. غلتک را تا حد امکان خشک نگه دارید تا از پوشش صاف و بدون چکه اطمینان حاصل کنید.

بعد از اینکه حدود دو تا سه ساعت اجازه دادید لایه اول خشک شود، در را دوباره با یک لایه دوم بپوشانید.

ابزارآلات را تعویض کنید

دستگیره در، لولاها و سایر سخت افزارها را تعویض کنید. در را با کمک یک شریک سوار کنید تا در را در جای خود نگه دارید.

سخن آخر

امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و بتوانید به بهترین نحو درهای فلزی را رنگ آمیزی کپاک کردن رنگ از سطوح مختلف مسئله‌ای است که با وجود تمام مراقبت‌ها هنگام استفاده از انواع با آن روبرو می شوید. در مراحل رنگ کردن داخل ساختمان اولین کاری که پیش از آماده کردن دیوار برای رنگ نیز باید انجام دهید،پوشاندن کف و اسباب و اشیاء برای جلوگیری از رنگ شدن است. اما باید بدانید اگر انواع ، و بر روی سطوح مختلف ریخت چگونه ان را پاک کرد. این مقاله از پاک کردن رنگ از سطوح مختلف را مورد بررسی قرار می دهد.با ما همراه باشید.

به طور کلی باید بگوییم برای پاک ردن رنگ روغن از سطوح مختلف نیاز به رقیق کننده های رنگ دارید، چراکه رنگ روغن به تنهایی در برابر نفوذ آب مقاوم است و نیاز به محلول های رقیق کننده های رنگ دارد تا بتواند در آن حل شود.
اما رنگ پلاستیک که بر پایه آب است در بیشتر موارد با اغشته شدن به آب گرم و گذشت مدتی زمان پاک شده و از سطوح برداشته می شود.

اما به طور کل هر چه زودتر به پاک کردن رنگ اقدام کنید یعنی رنگ مرطوب تر باشد، راحت تر می توان آن را پاک کرد و از سطح برداشت. اما هرچقدر دیر تر اقدام به پاک کردن رنگ نمایید، بگونه ای که رنگ خشک شود، نیاز به حلال مناسب رنگ خواهید داشت تا رنگ را به درستی از سطح پاک کنید.برای این منظور شناخت می تواند اطلاعات کامل تری به شما بدهد.

پاک کردن رنگ اکریلیک

بهترین پاک کننده رنگ اکریلیک

با توجه به اینکه رقیق کننده رنگ اکریلیک آب است و بوسیله آب می توان غلظت آن را کاهش داد، می توان نتیجه گرفت بهترین پاک کننده رنگ اکریلیک آب است. معمولا بهتر است از آب گرم برای پاک کردن رنگ اکریلیک استفاده کنید. اما این موضوع تا حد زیادی به جنس سطحی که رنگ قرار است از روی آن پاک شود و همچنین مدت ماندگاری رنگ روی آن بستگی زیادی دارد. به همین دلیل است که پاک کردن رنگ اکریلیک از روی چوب، فرش، شیشه و … می تواند کمی متفاوت باشد. با این حال بهترین پاک کننده رنگ اکریلیک آب است.

چگونه رنگ اکریلیک خشک شده را پاک کنیم؟

رنگ اکریلیک اگر روی سطحی بریزد و هنوز خشک نشده باشد می توان از محلول آب گرم و کمی مایع ظرفشویی برای از بین بردنش استفاده کرد. اما این بدان معنا نیست که اگر مدتی از زمان ایجاد لکه گذشته باشد نمی توان آن را پاک کرد. بسته به این که رنگ روی چه سطحی ریخته شده است و اینکه بزرگی لکه چقدر است، روش پاک کردن آن متفاوت خواهد بود. مصداق این مثال در مورد سطوح چوبی مشاهده می کنید که اگر رنگ ریخته شده زیاد باشد می توان از یک دستگاه مخصوص به نام تفنگ گرم باید استفاده شود.

 چگونه رنگ اکریلیک را از روی لباس پاک کنیم؟

درست است که حلال یک رنگ پايه آب، همان آب است و برای پاک کردن آن می توان از آب استفاده کرد اما رنگ اکریلیک اگر خشک شود پاک کردنش کمی دشوار است.
اما در مورد لباس ها کمی فرق می کند و حتما باید توجه کنید که نوع پارچه ی لباس چیست و آیا می توان از استون روی این پارچه استفاده کرد یا نه؟ استون به پارچه های استات و تری استات  آسیب می زند.
برای پاک کردن  رنگ اکریلیک از روی لباس به ابزار های زیر نیاز دارید:

 • یک ابزار تیز مانند چاقو یا کاردک
 • اسفنج
 • مایع پاک کننده
 • استون
 • پنبه

مراحل پاک کردن رنگ اکریلیک از روی لباس به شرح زیر است:

 1. ابتدا بخش رویی رنگ را با استفاده از کاردک یا چاقو بتراشید.
  2. لباس را به کمی آب گرم آغشته کنید تا مقداری از رنگ در آن حل شود.
  3.تا به اینجا بخشی از رنگ را از بین برده اید. محلول مایع پاک کننده مانند مایع ظرفشویی با آب ولرم را تهیه کنید.
  4. اسفنج را به محلول تهیه شده، آغشته کنید و روی لکه ی رنگ بمالید تا رنگ را تمیز کند.
  5. تا به اینجا بخش عمده ای از لکه از بین رفته است و باقیمانده ی آن هم به کمک استون حل خواهد شد. پنبه را با استون مرطوب کنید و روی نقاط باقی مانده بزنید تا کاملا تمیز شود.

همانطور که گفته شد اگر رنگ ریخته شده هنوز تازه است با استفاده از یک پارچه و محلول مایع پاک کننده و آب گرم برای تمیز کردن استفاده کنید.
در صورتی که از ایجاد لکه زمان زیادی گذشته است ابتدا با استفاده از جسم تیز مانند کاردک سطح رویی لکه را بتراشید. مراقب باشید که سطح چوبی شما دچار خراش نشود. ذرات باقیمانده ی رنگ بعد از تراشیدن را با استفاده از پارچه ی آغشته به الکل تمیز کنید.

روش تفنگ گرم: این ابزار یک دستگاه مخصوص برای پاک کردن رنگ است که می توانید از فروشگاه سوپر ابزار پارس آن را تهیه کنید.
نحوه استفاده از این دستگاه را از روی دستور العمل روی دستگاه مطالعه کنید و توجه داشته باشید که دمای بالا ممکن است باعث سوختن و آتش گرفتن چوب شود.
این دستگاه کمک می کند تا رنگ خشک شده، ذوب شود. گازهایی که از ذوب شدن رنگ متصاعد می شود، ممکن است سمی باشد پس حتما از ماسک و عینک برای محافظت از چشم ها استفاده کنید.
تفنگ رو روشن کرده و در فاصله ی مناسب 7 تا 10 سانتی متری سطح لکه بگیرید. مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه برای نگه داشتن تفنگ کافی است. بعد از اینکه رنگ بر اثر حرارت اعمال شده کمی نرم شد می توانید با استفاده از کاردک آن را جدا کنید.


پاک کردن رنگ پلاستیک 

بهترین پاک کننده رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک نیز بر پایه آب است. به این ترتیب به احتمال بسیار زیاد بهترین حلالی که بوسیله آن می توانید رنگ پلاستیک را از سطح مختلف پاک کنید، آب است. بازز هم بسته به اینکه رنگی که قرار است از سطوح مختلف پاک کنید تازه است یا خشک شده است، باید در کنار آب از یک شوینده دیگر نیز بهره گرفت. در کنار آب می توان از سرکه، مایع شستشو یا صابون نیز استفاده کرد. اما بهتر است پاک کردن رنگ پلاستیک از سطوح مختلف را به صورت حرفه ای در مطالب زیر بیاموزید.

چگونه رنگ پلاستیک را از روی لباس پاک کنیم؟

در صورتی که لباس شما با رنگ پلاستیکی لکه دار شده باشد هر چه زودتر نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید. رنگ هر چه تازه تر باشد راحت تر پاک می شود. اگر لکه ایجاد رنگ پلاستیک باشد با آب گرم پاک می شود چون رنگ پلاستیک یک رنگ پایه ی آب است.

فولاد ایرانیان در عرصه معدن و صنایع معدنی نیز قدم گذاشته است و از استخراج و فرآوری تا بازرگانی صنایع معدنی با بیش از ۱۰۰ پرسنل فعال به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حال فعالیت است.

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی دیوار

به طور کلی پاک کردن رنگ پلاستیک از روی انواع سطوح در زمانی که رنگ هنوز خشک نشده، راحت تر است. برای پاک کردن لکه های رنگ پلاستیک خشک شده از روی دیوار باید به اندازه یک قاشق صابون را در مقدار زیادی آب حل کنید. یک اسفنج را آغشته به محلول کنید و آب اضافی آن را با فشار دادن اسفنج بگیرید. با این کار رنگ خشک شده را می توان پاک کرد و اگر رنگ خشک شده باشد، گرد و غبار روی آن از بین میرود. اما اگر رنگ پلاستیک خشک شده باشد بعد از تمیز کردن سطح رنگ با محلول آب و صابون، یک تیغ را در زاویه 45 درجه با سطح لکه قرار دهید و سعی کنید که به آرامی لایه های رنگ را تراش دهید.

پاک کردن رنگ روغنی

برای تمیز کردن دیوار رنگ روغنی کافی است که محلولی متشکل  از مایع پاک کننده با آب تهیه کنید و با استفاده از اسفنج به سطح دیوار بکشید. استفاده از سرکه ی سفید برای پاک کردن لکه های روغنی می تواند مفید باشد.

بهترین پاک کننده رنک روغنی

رنگ روغنی از جمله رنگ های پایه نفت است. به این معنی که برای رقیق شدن به یک حلال نفتی نیز دارد. حلال هایی مانند تینر، نفت و بنزین برای رقیق کردن رنگ روغنی به کار گرفته می شود. اما روی همه سطوح شاید نتوان از این حلال ها استفاده کرد. به همین دلیل بهتر است راه های مختلف پاک کردن رنگ روغنی از سطوح مختلف را به صورت مشخص مطالعه کنید.

چگونه رنگ روغنی را از روی دیوار پاک کنیم؟

رنگ روغنی یک رنگ با پایه حلال نفتی است و برای رقیق کردن آن از یک ماده ی نفتی استفاده می شود. این رنگ کاملا قابل شستشو است و هر لکه ای که روی آن ایجاد شود را می توان پاک کرد.
حلال رنگ روغن، ماده ای به نام تینر است پس برای از بین بردن رنگ روغنی از روی دیوار نیز می توان از تینر استفاده کرد و باید بدانید که رنگ روغن با آب پاک نمی شود.

پاک کردن رنگ روغنی از روی لباس

احتمالا برایتان پیش آمده است که هنگام رنگ آمیزی سطوح اطراف خود را رنگی کرده باشید. به این ترتیب بهتر است هرچه زودتر برای پاک کردن رنگ از روی پارچه اقدام نمایید. در ابتدا رنگ اضافی را از روی سطح بردارید و سپس کار های زیر را انجام دهید.
اگر رنگ روغن بر روی پارچه ریخته شده نیاز به نفت یا تینر دارید که بتواند رنگ را از روی پارچه محو کند.و سپس آن را در ماشین لباسشویی بشویید.

اگر لباس شما سفید است قبل از هر کار دیگری لباس را در آب گرم و پودر آغشته کنید و اجازه دهید مدتی در آن باقی بماند و سپس با آب داغ سطح رنگی را بشویید.شما می توانید برای اینکه اثری از رنگ روی لباس جدیدتان باقی نماند، آن را با سفید کننده شستشو دهید تا از سفیدی پارچه مطمئن شوید.

پاک کردن رنگ روغنی از روی فرش

فرش از جمله لوازمی است که به دلیل نداشتن سطح سفت و محکم، پاک کردن رنگ آن دردسر بیشتری دارد. به همین دلیل برای پاک کردن رنگ هایی مانند رنگ روغن باید تاجایی که امکان دارد رنگ تازه ریخته شده را از سطح فرش بردارید تا حجم آن به حداقل برسد سپس بر روی سطح رنگی ارد پاشیده و چند ساعت صبر کنید تا رنگ ها به خوبی به آرد آغشته شود

از محلولی به نام تربانتین استفاده کرده و ان را با پنبه به نقطه ای که دارای لکه رنگ است کشیده و ان را از بین ببرید. این موضوع برای رنگ روغن صادق است. اگر لکه رنگ شما پایه آب مانند رنگ پلاستیک است، باید از محلول آب داغ و مواد شوینده استفاده کرده و سپس نقاط مورد نظر را با آن آغشته کنید تا زمانی که لکه رنگ به خوبی نرم شود و سپس آن را از روی سطح جدا کنید.

اگر رنگ پلاستیک روی فرش ریخته شده می توانید از محلول مایع شوینده یا صابون با آب گرم استفاده کنید و بعد از نرم شدن رنگ آن را با یک کاردک از فرش جدا کنید.

پاک کردن رنگ روغنی از روی شیشه

یکی از لوازم خانگی که به طور معمول هنگام رنگ آمیزی ساختمان احتمال بیشتری دارد که رنگی شود شیشه های ساختمان است. به همین دلیل پس از پایان نقاشی ساختمان یکی از دغدغه های اصلی پاک کردن رنگ از روی شیشه است. این درست است که برای از بین بردن لکه های شیشه باید آن ها را تراشید، اما شاید بتوان به کمک پاک کننده های دیگری این رنگ را حل کرده و از بین برد.
یکی از راهکار ها استفاده از کف مایع ظرفشویی، آب داغ و تیغ یا کاردک شیشه پاک کن است که ابتدا سطح مورد نظر را به کف مایع ظرفشویی به خوبی آغشته کنید و سپس کاردک شیشه را با زاویه 45 درجه بر روی سطح شیشه گرفته شده و آن را با احتیاط پاک کنید.

پاک کردن رنگ از شیشه با محلول شیمیایی
الکل یکی مواد شیمیایی موثر در رابطه با رنگ هایی مانند رنگ روغنی است. برای پاک کردن رنگ روغنی لازم است سطح رنگی را به الکل آغشته کنید و سپس یک پارچه بر روی آن بکشید و رنگ را از بین ببرید.

پاک کردن رنگ روغنی از روی سرامیک

چند نکته اصلی که در رابطه با پاک کردن رنگ از روی سرامیک باید به آن توجه کرد:

 1. از چه نوع رنگی استفاده کرده‌اید
 2. مکان درستی را برای پاک کردن  ترکیب این محلول‌ها انتخاب کرده‌ام؟
 3. آیا می توانید بدون صدمه زدن به سطح، رنگ را به راحتی از روی سرامیک جدا کرد؟

کاشی‌های سرامیکی محکم طراحی شده‌اند و می‌توانند در برابر پاک کننده‌های شیمیایی نسبتاً سخت مقاومت کنند. با این حال، آنها با طیف گسترده‌ای از لعاب‌ها عرضه می‌شوند، بعضی از آنها راحت‌تر از بقیه خراشیده می‌شوند.
برای پاک کردن رنگ روغن از سرامیک اگر به سرعت نتوانستید رنگ را پاک کنید، از تینر استفاده کنید و سپس با یک دستمال بر روی سطح موردنظر بکشید تا رنگ به سرعت پاک شود.

پاک کردن رنگ از روی ماشین

برای اینکه رنگ را از روی ماشین پاک کنید نیاز به حلالی دارید که بدون آسیب به رنگ اصلی ماشین بتواند رنگ را از روی سطح پاک کند. گازوئیل، استون و بنزین برای این کار مناسب است و می تواند رنگ را پاک کند اما در صورتی که الکل و استون و به طور کلی پاک کننده لاک انتخاب بهتری است.اما باید در ابتدا اطمینان یابید که به رنگ اصلی ماشین شما آسیب نرساند.

پاک کردن رنگ از سطح چوبی

چوب یکی از متریال هایی است که برای پاک کردن هر نوع لکی از جمله رنگ نیاز به دقت بسیاری دارد. چوب نباید آسیب ببیند و رنگ آن از بین برود. متانول برای از بین بردن رنگ روی چوب مناسب است. از بین بردن رنگ های روغنی نیز طبق روال معمول نیاز به حلال دارد اما باید به خاطر داشته باشید که به سرعت بعد از پاک کردن رنگ آن را با آب بشووید و سپس به طور کامل خشک کنید.  را بشنناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

چگونگی پاک کردن رنگ روغن از روی فلز 

رنگ آمیزی روی سطح فلز کار ساده‌ای است، اما حذف رنگ از فلزات کار آسانی نخواهد بود. دلیل سختی این کار نیز این است که رنگ معمولاً به خوبی با تمام فلزات پیوند می‌خورد. بنابراین، اگر لازم است رنگ را از سطح فلز پاک کنید، می‌توانید چند روش خانگی برای این کار را امتحان کنید. در بین تمامی رنگ‌ها شاید پاک کردن رنگ روغن از روی فلز و سرامیک کمی متفاوت باشد. شما به راحتی می‌توانید چند روش ساده خانگی را جایگزین محصولات حرفه‌ای کنید.

در ادامه چند روش ذکر شده است که می‌توانید با کم‌ترین تلاش رنگ را از روی سطوح فلزی پاک کنید.

شما ممکن است از جوش شیرین هر روز در آشپزخانه استفاده کنید، اما این یک واقعیت شگفت انگیز برای شما خواهد بود که بتوانید از جوش شیرین به عنوان یک راه حل ساده برای از بین بردن بدون دردسر رنگ‌ها از سطح فلز استفاده کنید.
روند حذف رنگ با جوش شیرین ساده و البته در عین حال بسیار کارآمد است.

در ابتدا، سطح فلزی را (که میخواهید رنگ را از آن پاک کنید) را در یک کاسه پر از مخلوط آب داغ و جوش شیرین غوطه ور کنید. یا با دستمال این مخلوط را بر روی سطح فلز بریزید.

این مخلوط با فلز واکنش می‌دهد و به رنگ اجازه می‌دهد پیوند خود را با فلزات ضعیف‌تر کند. صرف نظر از نوع رنگ مانند مینا، اکریلیک یا پایه روغن، مخلوط جوش شیرین در فرآیند حذف رنگ خود به همان میزان لازم زمان لازم خواهید داشت. برای پاک کردن رنگ روغن از سطح فلز و سرامیک زمان بیشتری لازم است تا فلز با مخلوط آب جوش و جوش شیرین در تماس باشد.

معمولاً پس از یک ساعت غوطه ور شدن یا تماس فلز با این ترکیب، می توانید رنگ را از فلزات جدا کنید. در توضیح پاک کردن رنگ پلاستیک از سطوح مختلف برای فلزات زمان مشابهی همچون زمان پاک کردن رنگ روغنی در نظر گرفته شده است.

راه حل های شیمیایی

بسیاری از ما علاقه‌ای به مواد شیمیایی و رایحه آنها نداریم. اما به عنوان یک راه حل برای از بین بردن رنگ‌ها از سطح فلز، مواد شیمیایی یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو و شناخته شده می‌باشد.

در سرتاسر کره زمین، آمونیاک و استون دو ماده شیمیایی پرکاربرد برای از بین بردن رنگ از سطح فلز هستند.

وقتی آمونیاک با فلز واکنش می‌دهد، با بالا بردن سطح PH، امولسیون های اکریلیک را تثبیت می‌کند. در نتیجه این، فلز پیوند خود را با رنگ ضعیف کرده و اجازه می‌دهد تا رنگ از فلز جدا شود.
توصیه می شود قبل از تماس با محلولهای شیمیایی از دستکش و ماسک استفاده کنید زیرا؛ آنها می‌توانند مسئول ایجاد حساسیت به برخی از انواع پوست باشند.
در آخر باید بگوییم اطلاع کامل از می تواند تا حد زیادی احتمال رنگی شدن اسباب و وسایل ساختمانی را به حد اقل برساند. علاوه بر این برای کار رنگ ساختمانی ممکن است مقالات زیر برای شما مفید باشد :

درهای فلزی خاصیت مقاومت در برابر حشرات و پوسیدگی و همچنین محافظت از ورود مزاحمان به حریم منزل شما را دارند. با این وجود حتی قوی‌ترین درب‌های ورودی فلزی نیز در گذر زمان از درخشندگی و زیبایی خود را از دست می‌دهند و  نیاز به پیدا می‌کنند. رنگ کردن درب فلزی کمک می‌کند درب جذابیت و درخشش خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند. در این مقاله در مورد نحوه اجرای رنگ درب حیاط و مزایای آن صحبت خواهیم کرد.

نکات قابل توجه قبل از استفاده از رنگ درب حیاط

یک راه برای رنگ درب حیاط این است که رنگ‌آمیزی درب را در حالتی انجام دهید که به لولا متصل باشد. راه دیگر این است که درب را از لولای آن جدا کرده و سپس به رنگ‌آمیزی آن اقدام کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم روش دوم را انتخاب کنید؛ زیرا این کار چکه کردن قطره‌های رنگ روی درب را به حداقل می‌رساند و به شما امکان می‌دهد تا به نقاطی که رنگ‌آمیزی آنها کمی دشوارتر است نیز دسترسی داشته باشید.

قبل از انتخاب رنگ در حیاط و اجرای آن بهتر است بدانید که درب‌های فلزی ورودی بسیار سنگین هستند و برداشتن و تعویض آنها دشوار است. علاوه بر این به جهت رعایت ایمنی منزلتان بهتر است که کار نقاشی درب حیاط را در کمتر از یک روز به پایان برسانید. اگر نتوانستید کار رنگ کردن درب فلزی ورودی خانه را در یک روز تمام کنید، برای بسته شدن ایمن ورودی خانه‌تان در شب حتماً چاره‌ای بیندیشید.

اگر چه خارج کردن درب از جای خود نیاز به صرف کمی زمان و نیرو دارد، بهترین روش برای رنگ‌آمیزی است؛ زیرا در این حالت نتیجه کار تمیزتر و صاف‌تر خواهد بود.

انتخاب بهترین رنگ درب حیاط برای درهای فلزی

برای رنگ‌آمیزی درب حیاط خود از دو یا چند لایه رنگ اکریلیک لاتکس با کیفیت بالا استفاده کنید. تمیز کردن رنگ‌های براق از غیر براق ساده‌تر است و ماندگاری آنها نیز در شرایط یکسان از نمونه‌های غیر براق بیشتر خواهد بود. در انتخاب رنگ در حیاط خود به رنگ‌های براق و نیمه براق توجه بیشتری داشته باشید.

بسیاری از درب‌های جدید به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که قابلیت اعمال رنگ بدون آماده‌سازی قبلی را دارند. در این صورت فقط کافی است رنگ را مستقیماً روی درب بمالید. اگر سطح درب قابلیت استفاده مستقیم رنگ روی آن را نداشته باشد، قبل از شروع به رنگ‌آمیزی از پرایمر استفاده کنید. یک راه دیگر این است که از رنگ‌هایی استفاده کنید که به منظور استفاده مستقیم روی درب فلزی ساخته شده‌اند. این‌گونه رنگ‌ها بدون استفاده از پرایمر به درب فلزی می‌چسبند.

نکات ایمنی هنگام نقاشی درب حیاط

به صورت کلی رنگ‌های روی درهایی که قبل از سال 1978 میلادی رنگ شده‌اند، ممکن است حاوی مقداری سرب باشند. سرب ماده‌ای خطرناک است، مخصوصاً هنگامی که روی در ساییده شده یا سمباده زده شود. برای اطمینان از اینکه سرب در رنگ درب حیاط مورد استفاده شما وجود دارد یا خیر رنگ را با کیت آزمایش رنگ سرب آزمایش کنید.

برای رنگ‌آمیزی درب به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای رنگ‌آمیزی درب حیاط به دو دسته مواد و تجهیزات نیاز دارید. تجهیزات مورد نیاز شما شامل غلتک، برس 5 سانتی‌متری، بلوک سنباده‌زنی، اره، مته بی‌سیم، سطل، پد ساینده و دستکش آشپزخانه هستند. مواد مورد نیاز شما برای رنگ‌آمیزی درب نیز رنگ لاتکس اکریلیک، پرایمر، نوار مخصوص، تری سدیم فسفات یا جایگزین‌های آن هستند.

بیشتر بخوانید:

دستورالعمل‌ استفاده از رنگ درب حیاط

برای رنگ کردن درب فلزی می‌بایست به ترتیب مراحلی را رعایت کنید. رعایت این نکات و ترتیب مراحل گفته شده در زیر به شما در استفاده بهینه از رنگ درحیاط کمک می‌کند.

جدا کردن درب

اگر لولای درب سنجاق‌های متحرک و قابل برداشتن دارد، یک ست میخ را به صورت وارونه در پایین لولا قرار دهید و با چکش به سمت بالا ضربه بزنید. سپس سنجاق را با دست بردارید. در صورتی که سنجاق‌ها غیر متحرک و غیر قابل جابه‌جایی باشند، درب را باز کرده و بلوک‌هایی زیر در قرار دهید تا آن را ساپورت کنند. هنگام باز کردن لولا از چارچوب درب، از یک نفر (دستیارتان) بخواهید تا درب را نگه دارد.

صاف نگه داشتن درب

در این مرحله از اعمال رنگ درب آهنی منزل می‌بایست به کمک دستیارتان یا یک فرد دیگر در را روی یک میز بزرگ بگذارید. بلوک‌های کوتاه دو در چهار را زیر درب قرار دهید تا بالاتر بیاید و بهتر بتوانید به لبه‌های آن دسترسی داشته باشید. چند حوله قدیمی را روی بلوک‌های دو در چهار قرار دهید تا از تخریب در جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

باز کردن قطعات درب مثل دستگیره آن

بسیار مهم است که قبل از اعمال رنگ درب آهنی منزل قطعاتی مانند دستگیره در، قفل و تمام لوازم جانبی و قطعات سخت‌افزاری درب را جدا کنید. شماره‌های درب، لولا، چارچوب‌ها و هر چیز دیگری که قرار نیست رنگ شود را از در جدا کنید.

تمیز کردن درب

تری سدیم فسفات را در یک سطل آب گرم حل کنید. دستکش آشپزخانه که تهیه کرده بودید را بپوشید، درب فلزی را مخصوصاً در قسمت‌های بیرونی آن با پد ساینده کاملاً تمیز کنید. بعد از اتمام کار درب را شستشو دهید.

توجه: استفاده از فسفات در برخی مناطق ممنوع است. اگر در منطقه شما استفاده از فسفات ممنوعیت دارد، از مایع TSP به جای آن استفاده کنید. این ماده نیز عملکردی شبیه به فسفات دارد.

درب رنگ پریده

اگر درب قبلاً رنگ‌آمیزی شده باشد نیز ممکن است دچار رنگ پریدگی یا ترک خوردگی شود و ظاهر نامناسبی پیدا کند. رنگ قبلی را با سنباده و پد ساینده پاک کنید اما مواظب باشید که فلز زیر آن آسیب نبیند. درهای با روکش کارخانه را سنباده نزنید. بعد از سنباده‌زنی و تراشیدن رنگ قبلی روی در، مجدداً آن را تمیز کنید.

نوار نقاشی

نوار نقاشی را روی بخش‌هایی از در که رنگ نمی‌شوند، بزنید. لبه‌های نوار را با ناخن و سر انگشتانتان یا با استفاده از یک چاقوی پلاستیکی فشار دهید تا از چسبیدن آن به در اطمینان حاصل کنید.

توجه: در لبه‌هایی که دو سطح با زاویه 90 درجه به هم می‌رسند، نوار را مستقیماً روی زاویه قرار ندهید، بلکه آن را حدود 5/2 تا 4 سانتی‌متر به عقب ببرید.

برای رنگ‌آمیزی درب فلزی ابتدا از نواحی باریک شروع کرده و رنگ را به آن قسمت‌ها بزنید. برای نواحی بزرگتر و صاف از غلتک مخصوص استفاده کنید. تا جایی که ممکن است غلطک را خشک نگه دارید تا از چکیدن قطره روی سطح درب جلوگیری شود و رنگ‌آمیزی تمیزتری داشته باشید. کمی صبر کنید تا لایه اول رنگ درحیاط خشک شود. بعد از خشک شدن لایه رنگ دیگری روی آن بزنید.

نصب مجدد قطعات درب

دستگیره در، قفل، چارچوب‌ها و دیگر سخت‌افزاری که قبل از اعمال رنگ درب حیاط درآورده بودید را دوباره سر جایشان قرار دهید. به کمک دستیارتان درب را سوار کرده و در جای خود محکم کنید.

اگر از رنگ درب حیاط براق استفاده می‌کنید، ممکن است رنگ‌آمیزی آن کمی دشوار باشد. رنگ درب حیاط براق نواقص ایجاد شده در حین رنگ‌آمیزی درب را بزرگتر جلوه می‌دهد. در صورتی که از این رنگ استفاده می‌کنید، بهتر است به یک نقاش حرفه‌ای مراجعه کنید و کار رنگ درب آهنی منزل خود را به او بسپارید. نقاش‌های حرفه‌ای رنگ‌آمیزی درب را با سرعت بیشتری انجام می‌دهند و در صورت لزوم می‌توانند آن را یک روزه نیز تمام کنند.

سوالات متداول درباره نقاشی درب حیاط

آیا استفاده از رنگ درب حیاط برای درب منازل الزامی است؟

رنگ درب حیاط کمک می‌کند تا درها در برابر شرایط متغیر محیطی پایداری بیشتری داشته باشند. نقاشی درب حیاط همچنین به زیبایی ظاهری آن نیز کمک می‌کند. انتخاب رنگ‌های زیبا و براق جلوه و درخششی بی‌نظیر به درب منزل شما می‌بخشد که در بهبود روحیه خودتان و اطرافیانتان تأثیرگذار خواهد بود. رنگ کردن درب فلزی را گاهی به عنوان بخشی از پروسه تعمیر درب نیز در نظر می‌گیرند؛ زیرا در فرایند رنگ‌آمیزی درب، نواقص آن پوشش داده می‌شوند.

در انتخاب رنگ درب حیاط به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اینکه رنگ درب حیاط خود را از چه نوعی انتخاب کنید، به جنس در و تا حدی سلیقه و اولویت‌های شما بستگی دارد. رنگ‌های براق نسبت به نوع غیر براق و مات راحت‌تر تمیز می‌شوند. بسیاری از رنگ‌ها برای استفاده روی درب فلزی به پرایمر نیاز دارند، با این وجود برخی انواع رنگ درب حیاط وجود دارند که می‌توان آنها را به صورت مستقیم روی در اعمال کرد. اگر قصد دارید با رنگ کردن به تعمیر درب و پوشش نواقص آن بپردازید، باید رنگ‌هایی با پوشش دهی و یکسان کنندگی بالا را انتخاب کنید که نواقص درب را به خوبی بپوشانند.

برای رنگ‌آمیزی درب به چه وسایلی نیاز است؟

لوازمی مانند قلم مو، برس 5 سانتی‌متری، بلوک سنباده‌زنی، اره، مته بی‌سیم، سطل، پد ساینده، دستکش آشپزخانه، رنگ لاتکس اکریلیک، پرایمر، نوار مخصوص، تری سدیم فسفات یا جایگزین‌های آن از جمله موادی هستند که برای رنگ کردن درب فلزی به آنها نیاز دارید.

مرکز آهن با رویکرد رفع نیازهای تولید کشور و با پشتوانه سال‌ها فعالیت در عرصه فولاد آغاز به کار کرده است.

آیا از رنگ درب حیاط می‌توان به عنوان ابزاری برای تعمیر درب نیز استفاده کرد؟

اگر درب منزل شما قدیمی است و می‌خواهید آن را نو نوار کنید، بهتر است بدانید که افراد زیادی وجود دارند که از نقاشی درب حیاط و رنگ درب حیاط به عنوان روشی برای تعمیر درب استفاده می‌کنند. پوست رنگ پریده و تکه تکه شده قبلی موجود روی درب هنگام رنگ‌آمیزی تراشیده می‌شود و شما درب با ظاهری صاف و تمیز را به دست خواهید آورد. همچنین بسیاری از آسیب‌های روی درب حین سنباده‌زنی از بین می‌روند. به همین دلیل است که رنگ‌آمیزی درب به عنوان گزینه‌ای برای تعمیر درب یا زیباسازی آن بعد از تعمیر در نظر گرفته می‌شود.

نید. اگر به این مطلب علاقمند بوده اید پیشنهاد می کنیم مطلب بعدی را بخوانید:‌

 

دکمه بازگشت به بالا