تازه های کسب و کارعمومی

چگونه درز پنجره را بگیریم

یکی از بهترین و آسا‌ن‌ترین راه‌ها برای پس‌انداز در هزینه‌های گرمایش و سرمایش، عایق‌بندی یا گرفتن درز پنجره است. زمانی که شما دست خود را نزدیک پنجره می‌آورید، اگر احساس کنید که از لابه‌لای درزهای پنجره باد سرد بیرون می‌زند، زمان درزگیری پنجره‌ها فرا رسیده است. اما چگونه درز پنجره را گرفت؟ ما در مقاله دیگری از درباره انواع روش‌های گرفتن درز پنجره صحبت می‌کنیم، با ما همراه باشید.

شیوه صحیح درزگیری پنجره ها در هوای سرد

چگونه درز پنجره را بگیریم؟

روشی آسان برای تشخیص اینکه آیا پنجره‌ها درز دارند، خیس کردن نوک انگشتان و نزدیک کردن انگشت به درزهای پنجره است. با این کار به‌راحتی می‌تواند ورود باد سرد را احساس کنید. اما اغلب محل اتصال پنجره با دیوار، همان جایی است هوا به داخل فضا نفوذ می‌کند. این مشکل به دلیل عدم عایق‌بندی اصولی و تخریب عایق تحت شرایط آب و هوایی مختلف رخ می‌دهد. به‌هرروی، در ادامه توضیح خواهیمداد که چگونه می‌توانیم درز پنجره را بگیریم:

نوار چسب درزگیر پنجره

اولین چیزی که اغلب افراد برای گرفتن درز پنجره انجام می‌دهند، استفاده از چسب مخصوص درزگیر است. انواع مختلفی از چسب درزگیر در بازار موجود است که به شرح زیر هستند:

  • نوار فوم: در قسمت‌های داخلی پنجره‌ها، قاب درها و حتی دریچه‌های زیر شیروانی استفاده می‌شود. نوار فوم بهترین چسب درزگیر پنجره است، زیرا کاربردی بوده و نصب آن آسان است.
  • کانال V: برای کناره پنجره‌های دو آویز یا کشویی و قسمت‌های بالایی و کناری درب‌ها استفاده می‌شود. چسب کانال V مدت طولانی دوام می‌آورند و پس از نصب از دید پنهان می‌شود.
  • نَمَد: برای گرفتن درز پنجره و درب‌ها استفاده می‌شود. قیمت نمد ارزان بوده و نصبش نیز آسان است، اما فقط دو سال بیشتر دوام نمی‌آورد. در مواردی که ممکن است در معرض باران یا رطوبت قرار بگیرد بهتر است از نمد استفاده نشود.

نحوه انجام: نوار چسب درزگیر از یک طرف دارای چسب قوی است، به همین دلیل تنها باید پوشش روی چسب را برداشته و نوار را به درزهای داخلی پنجره چسباند.  مثل تمام متریال مصرفی در کارهای ساختمانی، در قیمت پنجره دوجداره هوم لند هم متراژ حرف اول رو می‌زند.

گرفتن درز پنجره با چسب‌های مخصوص

نشت هوا هنگامی ایجاد می‌شود که هوا از طریق شکاف‌ها و درزهای اطراف پنجره به داخل محیط وارد می‌شود. درحقیقت، عامل هرگونه نفوذ هوا ممکن است شکاف یا سوراخ شدگی در محل اتصال پنجره‌ها به یکدیگر یا دیوارهای اطراف باشد. یکی از راه‌های گرفتن درز پنجره، استفاده از چسب درزگیر است.

مزیت استفاده از چسب این است که می‌توان از آن برای گرفتن درزها و شکاف‌های بسیار ریز نیز استفاده کرد، کاری که از عهده نوار چسب و دیگر روش‌ها بر نمی‌آید. برای درزگیری می‌توان از چسب مخصوص یا حتی چسب آکواریوم استفاده کرد. بعد از اعمال چسب، مطمئن شوید که محل را به خوبی تمیز کرده‌اید. خوب است که قبل از اعمال چسب، قاب پنجره‌ها به خوبی تمیز شده باشد.نحوه انجام: اغلب چسب‌های درزگیر دارای بدنه مناسب برای استفاده از مقدار مورد نیاز و تسلط بر اجرای کار است.

درزگیری پنجره با فیلم عایق

برخی فکر می‌کنند فیلم عایق پنجره فقط برای خنک نگه داشتن محیط داخل در تابستان است. اما ممکن است یکی از آخرین پیشرفت‌های کنترل درجه حرارت را از دست بدهید! در زمستان، وجود درز در پنجره می‌تواند مقدار قابل توجهی از گرمای داخل محیط را کاهش دهد. برخی از فیلم‌های پنجره می‌توانند گرما را در داخل به دام بیندازند. بسته به نوع پنجره، انواع مختلفی از فیلم‌های عایق در بازار موجود هستند.

فیلم‌های ضخیم‌تر که فیلم امنیتی نامیده می‌شوند از فناوری ایمنی بالایی استفاده می‌کنند؛ اگر در منطقه‌ای در معرض طوفان زندگی می‌کنید، فیلم‌های امنیتی از خُرد شدن شیشه‌ها جلوگیری می‌کنند. هزینه آن‌ها کمی بیشتر از فیلم استاندارد پنجره است.

برای گرفتن درز پنجره می‌توان به راحتی فیلم عایق پنجره را نصب کرد. با توجه به هزینه تعویض پنجره‌ها، فیلم عایق گزینه‌ای کم هزینه برای کمک به کاهش گرمای داخل محیط است. اگر اتلاف حرارت بیشتر از آن چیزی است که وجود دارد، تعویض پنجره تنها راه ممکن است!نحوه اجرا: فیلم عایق شبیه به ورقه‌های پلاستیکی است. برای نصب آن باید ورقه‌ها را به اندازه پنجره بریده و از داخل در محل مورد نظر چسابند.

گرفتن درز پنجره با پرده لانه زنبوری

پرده لانه زنبوری می‌تواند تفاوت زیادی در هزینه‌های پرداختی ناشی از مصرف انرژی ایجاد کند. این پرده نه تنها زیباست، بلکه می‌تواند برای ایجاد سایه یا استفاده از نور طبیعی خورشید از آن استفاده کرد. اما مهم‌ترین مزیت پرده لازنه زنبوری، گرفتن درز پنجره و جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل محیط است.

این نوع پرده انواع مختلفی دارند، از جمله مدل‌هایی که دارای لایه‌های دوتایی، سه تایی و چندتایی بوده و مدل‌هایی که مجهز به رنگ‌ها و پارچه‌های مختلف هستند. برای داشتن بیشترین ظرفیت عایق‌بندی، پرده لانه زنبوری سه لایه بهترین انتخاب است. به هر روی، باید در نظر بگیرید که پرده لانه زنبوری هم برای خنک نگه داشتن خانه در تابستان و هم گرم کردن فضا در زمستان مناسب هستند.

درزگیری با استفاده از پنجره طوفان

اگر پنجره‌های تک جداره دارید ممکن است بخواهید از پنجره‌های طوفانی برای گرفتن درز پنجره استفاده کنید. این نوع پنجره عایق‌بندی را به طور کامل انجام نمی‌دهد، اما می‌تواند از حرکت و نفوذ هوا به داخل فضا جلوگیری کند. پنجره طوفان ممکن است از ورق‌های پلاستیکی گرفته تا صفحات شیشه‌ای ساخته شده باشد.

همچنین می‌توان پنجره طوفان را طوری طراحی کرد که در فضای داخلی یا خارجی نصب شوند. به طور معمول موارد داخلی راحت‌تر نصب شده و تمیز می‌شوند. این پنجره یک جداره اضافی ایجاد کرده تا از نفوذ هوا به داخل فضا جلوگیری کند. پنجره‌های طوفان را می‌توان در فصول سرد نصب و بعد از اتمام سرما، آن‌ها را از پنجره‌ها جدا کرد.

نحوه اجرا: این پنجره در ایران کاربرد ندارد، ولی برای نصبش باید نخست به اندازه ابعاد پنجره آن را تهیه کند و سپس به دلیل وجود لولا در اطراف این پنجره، می‌توان آن را در بیرون از یا داخل بر روی پنجره اصلی نصب کرد.

در و پنجره‌ها به هنگام باز و بسته شدن، باعث انتقال هوای سرد زیادی به فضای خانه می‌شوند و انرژی زیادی به هدر می‌دهند. با عایق کردن پنجره‌ها تا حدود زیادی می‌توان مانع از ورود سوز و سرما شد. البته میزان به هدر رفتن انرژی در پنجره‌های دوجداره بسیار کمتر از پنجره‌های معمولی است.

اما نقش اصلی درب و پنجره دوجداره در ساختمان ها، عایق بندی حرارتی و صوتی می‌باشد؛ بنابراین این نوع در و پنجره‌ها را نیز می‌توان در فصول سرد سال عایق بندی نمود. در این بخش به بررسی عایق بندی کردن درب و پنجره و روش‌های مناسب برای درزگیری صحیح درب و پنجره‌ها در سرما می‌پردازیم.

درزگیری و استفاده از نوار‌های دور پنجره، اولین گام پیدا کردن درز‌ها و جلوگیری از ورود هوا از طریق آن‌ها می‌باشد. داخل و خارج پنجره‌ها را درزگیری کنید و در قاب پنجره از نوار‌های مخصوص درزگیری استفاده کنید.

یکی از روش‌های آسان برای پیدا کردن درز پنجره ها، استفاده از نور خورشید به هنگام روز است. اگر در طول روز نور خورشید از اطراف پنجره‌ها به داخل منزل آمد حتما درزی در پنجره وجود دارد.

روش دیگر استفاده از شمع است. اگر یک شمع روشن را در اطراف پنجره قرار دهید و شعله آن به اطراف حرکت کرد یعنی پنجره مورد نظر، درز دارد. البته برای آزمایش این روش باید وسایل گرمایشی یا سرمایشی را خاموش کنید تا باد به شعله شمع نرسد.قبل از شروع درزگیری، درز‌های قدیمی را پاک کرده و سطح پنجره را با پارچه مرطوب تمیز کنید تا کاملا تمیز و خشک شود.

برای درزگیری پنجره ها، به نکات زیر توجه نمایید

از درزگیر‌های قابل انعطاف استفاده نمایید تا احتمال انقباض آن‌ها کمتر باشد.

از ابزار درزگیری استفاده کنید و لوله چسب درزگیر را داخل آن قرار داده و مورد استفاده قرار دهید.

به آرامی و با دقت چسب درزگیر را روی محل درز بکشید تا یک خط صاف ایجاد کنید.

اگر برایتان شکل خط درز مهم است، پس از ریختن چسب درز روی شکاف و قبل از خشک شدن آن، درزگیر را با استفاده از پشت قاشق و یا انگشت آغشته به آب صاف کنید.

درزگیر‌ها دارای مدل‌های مختلفی از قبیل فوم، وینیل، رزین و انواع دیگر می‌باشند. با توجه به نیاز و نوع درب و پنجره می‌توان نوع درزگیر را انتخاب نمود. مدل‌های وینیلی و رزینی برای انواع درز‌ها و تمام فصول، کاربرد دارند. باز کردن و تعویض آن‌ها نیز به راحتی امکان پذیر است.

درب و پنجره‌های قدیمی با گذشت زمان آسیب بیشتری می‌بینند و عایق بندی آن‌ها نیز کمی مشکل‌تر است. درگیر‌های فومی برای این مدل درب و پنجره‌ها گزینه مناسبی می‌باشند. فشردگی بافت این نوع درزگیرها، قابلیت پوشش دهی بسیار از مزایای این نوع عایق است. این درزگیر‌ها می‌توانند درز‌ها را همیشه بسته نگه دارند.

در هر چهار طرف قاب درب و پنجره می‌توان از درزگیر فومی استفاده کرد. در پشت اغلب این نوع درزگیر‌ها چسب وجود دارد تا با چسبیدن بر روی سطح مورد نظر، از ورود و خروج هوا و اتلاف انرژی جلوگیری کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا