تازه های کسب و کارعمومی

پروتز پا برای دیابتی ها چه ویژگی هایی دارد؟

قطع پای دیابتی

گاهی عفونت یا ناهنجاری پا به میزانی رسیده است که پزشک ناچار به قطع عضو فرد دیابتی می شود. یکی از دلایل قطع پای افراد دیابتی، ایجاد زخم پای دیابتی است. اگر افراد سطح قندخون خود را کنترل نمایند و به محض دیدن زخم  به اقدام نمایند، از قطع پای دیابتی جلوگیری می کنند.مراقبت از پاها، در جلوگیری از عفونت و جلوگیری از قطع عضو تأثیر زیادی دارد. باید پاها به طور مرتب معاینه شوند و در صورت مشاهده کوچکترین زخمی به درمان زخم سریعاً اقدام شود.

????‍⚕️ با کلینیک امین طب، ما به شما کمک می‌کنیم تا با پای مصنوعی‌ با طراحی دقیق و کیفیت بالا، به زندگی عادی خود بازگردید. ما به شما وعده می‌دهیم که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و تجربه پزشکان ماهر، هیچ فرقی بین عضو مصنوعی و طبیعی حس نخواهید کرد.
???? با ما تماس بگیرید تا از جدیدترین تکنولوژی‌ها در زمینه دست‌های مصنوعی بهره‌مند شوید. امروز به امید یک زندگی بهتر با کلینیک امین طب.
???? تماس با ما: ۸۸۸۸۰۰۲۶ – ۰۲۱
کلینیک امین طب – به دنیایی از فرصت‌های جدید و امید بپیوندید.

به نقل از youtube اگر زخم موجود در پاها از عفونت در امان باشد، سبب ایجاد مشکلاتی که به قطع عضو منجر می شود، نمی گردد. بنابراین افراد دیابتی با رعایت رژیم غذایی، انجام ورزش های سبک و مداوم، مراقبت از پاها می توانند از قطع پای دیابتی جلوگیری کنند.

 

پروتز پای دیابتی چیست ؟

سالیانه تعداد زیادی از افراد دیابتی دچار قطعی عضو می شوند. مشکلی که آنها را برای انجام فعالیت های روزانه خود دچار مشکل می کند. پروتز پای دیابتی یک اقدام مؤثر برای افراد دچار قطعی عضو است. آنها با استفاده از این روش می توانند تا حدودی فعالیت های خود را انجام دهند. آمار انجام پروتز در میان افراد دیابتی هر ساله افزایش می یابد.

دیابتی ها با انجام پروتز درگیر چه مشکلاتی می شوند ؟

اگر افراد دیابتی بدون مشورت با پزشک متخصص اقدام به این عمل کنند یا با مخالفت پزشک بازهم اصرار به پروتز داشته باشند، دچار مشکلات متعددی می شوند.

برخی از این مشکلات شامل نداشتن تعادل مناسب در هنگام راه رفتن، نداشتن تسلط کافی برای برخواستن و مشکلات پوشیدن پروتز و… است. بنابراین قبل از این اقدام حتماً با پزشک متخصص مشاوره کنید.

انتخاب پروتز مناسب

انتخاب درست پروتز پای دیابتی مناسب شما، بسیار حائز اهمیت است. پروتز مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد.

پروتز باید از مقاومت و کیفیت خوبی برخوردار باشد. به خصوص افرادی که فعالیت های تحرکی بالایی دارند باید پروتز های جنس خوب و با دوام را انتخاب کنند.

پروتز بهتر است سبک باشد. تا فرد برای حمل و جابه جایی آن راحت باشد و متحمل وزن سنگینی نشود.

پروتز مناسب باید به گونه ای طراحی شود تا در هنگام راه رفتن، طبیعی به نظر آید و ظاهر بدی ایجاد نکند.

توانایی تحمل وزن فرد از جمله ویژگی هایی است که یک پروتز مناسب باید داشته باشد.

پروتز پای دیابتی باید دارای سوکت های انعطاف پذیر باشد و ایجاد حساسیت و ناراحتی روی پوست و برجستگی های استخوان نکند.

جنس پروتز پای دیابتی

جنس پروتزها معمولاً پلاستیکی و به صورت پلی پروپیلین، فایبر گلاس و کربنی و… است. پروتزهایی هم وجود دارند که از جنس فلز یا چوب هستند. بیشترین پروتزهایی که ساخته می شوند، از جنس فایبرگلاس است. نصب سوکت های پروتز بر روی لاینرهای سیلیکونی انجام می گیرد که بسیار مقاوم و با دوام هستند.

پروتزهای سیلیکونی ظاهر طبیعی و خوبی دارند و از استحکام و سبکی خوبی برخوردار هستند. پروتزهای سیلیکونی به علت ویژگی هایی که دارند بیشتر استفاده می شوند.

بهترین زمان پروتز

پزشکان بهترین زمان برای انجام پروتز پای دیابتی را شش هفته پس از جراحی می دانند. ممکن است این زمان به علت شرایط های گوناگونی مانند عفونت های پا و… طولانی تر شود. پزشکان پس از های جراحی و از بین رفتن کامل عفونت پا، از پروتز آموزشی استفاده می کنند. پروتز آموزشی را به صورت موقت برای چند هفته یا چند ماه استفاده می کنند.

چون ممکن است پا در این مدت دچار تغییر حجم شود، ابتدا از پروتز موقتی استفاده می کنند. پس از گذشت مدت زمانی که پا به حجم نسبتاً ثابتی رسید، اقدام به ساخت پروتز اصلی می کنند.

برای ساخت پروتز اصلی از اندازه جدید پا استفاده می کنند و این پروتز دائمی برای مدت زمان یک تا دو سال یا بیشتر مناسب می باشد.

نکات مهم در ارتباط با پروتز

افرادی که قصد پروتز پای دیابتی دارند ، باید تمریناتی که برای قوی کردن عضلات لازم است را انجام دهند. زیرا قوی بودن عضلات موجب بهتر راه رفتن با پروتز می شود.

شش هفته قبل از انجام پروتز بهتر است تمرینات تقویتی عضلات پا را در فیزیوتراپی انجام دهید.

انتخاب اجزا و قطعات مناسب، سوکت پروتز مناسب و تراز کردن پروتز از عوامل مهمی هستند که باید در هنگام سفارش پروتز به آن توجه نمایید.

پس از انجام پروتز، از راه رفتن های طولانی مدت بدون پروتز خودداری کنید.

اگر زیبایی ظاهری پروتز پا برای شما مهم می باشد، از پروتزهایی با ظاهری شبیه به اندام های طبیعی استفاده نمایید. البته این پروتزها کمی گران هستند.

سطح قطع عضو، انتظاری که فرد از پروتز دارد، قطعات و مفاصل بکار رفته در پروتز، مدل سوکت و نحوه مواد ریزی سوکت پروتز و … در این میان مشورت گرفتن از افرادی که تخصص لازم در این زمینه را دارند بسیار حائز اهمیت است و نقش مهمی در انتخاب یک پای مصنوعی اختصاصی و مناسب برای هر فرد دارد.

مشخصات مناسب ترین پروتز پای دیابتی چیست؟

فردی که برای ساخت پروتز پای دیابتی اقدام می کند، با توجه به اینکه بیماری دیابت نیز دارد، می بایست پروتزی را در اختیار بگیرد که باعث اذیت و آزار او نشود. اگر یک پروتز مخصوص بیماران دیابتی مشخصات زیر را داشته باشد، می توان از آن به عنوان یک پروتز مناسب و کارا یاد کرد:

1- پروتز دیابتی وزن خاص خود را دارد

پروتزهای مخصوص بیماران دیابتی، نباید وزن بالایی داشته باشند. برخی از این بیماران، به دلیل کاهش قوای جسمانی و ضعفی که در بدن دارند، نمی توانند پروتزهای سنگین وزن را تحمل کنند. به همین دلیل، این گروه می بایست برای داشتن یک پروتز سبک و کم وزن اقدام کنند. راه رفتن با چنین پروتزهایی کار سختی نیست و بیمار، ناراحتی و رنج زیادی را تحمل نمی کند.

2- سوکت ها باید شرایط خاص خود را داشته باشند

دیابتی ها، یکی از حساس ترین افراد در جامعه هستند. این گروه، طاقت و توان زیادی برای تحمل ناراحتی های خارجی ندارند. به همین دلیل، سوکت های پروتز پای دیابتی باید انعطاف پذیری بالایی داشته، و کاملا نرم باشند. پروتزهایی با چنین مشخصه ای، کمترین فشار و آسیب را به پوست وارد کرده و کاری می کنند که فرد در زمان نصب پروتز، احساس فشار نکند.

3- دوام پروتز نیز در نوع خود مهم است

یک پروتز مخصوص بیماران دیابتی باید دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد. برخی از این بیماران فعالیت های زیادی در طول روز دارند و به همین دلیل، پروتز باید بتواند در مقابل این حجم از فعالیت مقاومت کرده و به راحتی دچار آسیب و خرابی نشود. باید توجه قیمت پروتز پا زیر زانو بالاست و نمی توان هر چند وقت یک برای ساخت آن اقدام کرد.

دکمه بازگشت به بالا