تازه های کسب و کارعمومی

پاک کردن انواع لک‌ها از روی لباس‌های نخی

لکه های روی لباس، مبل و فرش همیشه ناراحت کننده است اما قبل از این که آن ها را به خاطر لکه هایی که روی آن ایجاد شده کنار بگذارید برخی از این نکات مفید را امتحان کنید.

اگر روی لباس مورد علاقتون لکه افتاده ناراحت نشوید چون هر لکه ای از روی هر نوع پارچه ای با یک روش پاک میشود که بهتر است این روش های پیشنهاد شده در بخش را بدانید .

قبل از شروع

 • مهم ترین جنبه پاک کردن لکه زود شستن آن است. هر چه زودتر بتوانید لکه را خیس کنید احتمال اینکه بتوانید آن را از بین ببرید، بیشتر است.
 • در هنگام پاک کردن همیشه یک ناحیه از پارچه را با یک محلول پیش از انجام ، امتحان کنید تا مطمئن شوید که محصول به لباس آسیب نمی رساند.
 • پاک کننده آنزیم دار را امتحان کنید. این پاک کننده ها به طور خاص برای تجزیه پروتئین ها و پاک کردن لکه ها ساخته شده اند.

چگونه لکه های مختلف روی لباس را از بین ببریم؟

1.از بین بردن لکه چمن از لباس

 1. پاک کننده و یا مواد شوینده را مستقیما به لکه چمن بمالید و سپس پارچه را به هم بمالید.
 2. بدون شستن با مواد شوینده، لباس را با اقلام دیگری مثل قبل بشویید.
 3. از سرکه سفید رقیق برای از بین بردن هر نوع رنگ باقی مانده استفاده کنید. (توصیه:آزمایش برای اولین بار. داغ را به یک ناحیه نامحسوس لباس با یک پنبه بمالید و بگذارید تا سه دقیقه روی آن بماند بعد با دستمال روی آن بکشید اگر دستمال رنگ نگرفت می توانید از پاک کننده استفاده کنید.

2.از بین بردن لکه شکلات

 1. اضافی را از لباس پاک کنید.
 2. قبل از پاک سازی لکه مایع یا پودر را مستقیما روی لکه بریزید از یک مسواک نرم استفاده کنید تا مواد شوینده را روی پارچه بکشید و یا به آرامی پارچه را با هم بمالید. بگذارید پنج تا ده دقیقه بماند
 3. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.

پاک سازی لکه شکلات از لباس ها

3.از بین بردن لکه آب میوه

 1. لباس را در آب سرد بشویید
 2. پودر را مستقیما بر روی لکه آب میوه بریزید. دقت کنید که کاملا آن را بپوشانید و بگذارید 20 دقیقه بماند.
 3. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.

4.از بین بردن لکه آدامس

 1. تست برای ثبات رنگ . سرکه داغ را روی قسمتی از لباس که دیده نمی شود با یک پنبه بمالید و بگذارید قبل از استفاده از یک حوله کاغذی یک تا سه دقیقه بماند. اگر هیچ رنگی به حوله پس نداد، لباس رنگ ثابت است و می توانید به کار خود ادامه دهید.
 2. لباس را یک تا سه دقیقه در سرکه داغ خیس کنید.
 3. به آرامی آدامس را بکنید و گام 1 را تا زمانی که به طور کامل از بین رود تکرار کنید.
 4. در چرخه معمول با گرم ترین دما شستشو دهید.

رفع لکه آدامس از سطوح مختلف

 1. از بین بردن لکه گل
 2. به گل اجازه دهید تا هر چه زودتر خشک شود بعد با دست یا برس روی آن کشیده تا بریزد . با استفاده از یک پاک کننده نرم و مقداری آب، روی پارچه بمالید تا کف ایجاد شود. بعد از شستن، اگر لکه باقی بماند از سرکه سفید و مقداری آب برای پاک کردن و پودر آنزیم دار استفاده کنید.
 3. برای مواردی که نمی شود در ماشین لباس شویی شست ، بگذارید تا جایی که می شود خشک شود. از یک قاشق خوری مایع ظرف شویی و یک فنجان آب روی لکه استفاده کنید و با آب سرد بشویید.

6.از بین بردن لکه

 1. آب سرد را روی لکه بریزید. پودر را روی لکه بریزید پارچه را به آرامی بمالید و یا از یک مسواک نرم برای کشیدن روی پارچه استفاده کنید. بگذارید چند دقیقه بماند.
 2. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول با گرم ترین دما شستشو دهید.

چگونه لکه قهوه از پاک کنیم؟

 1. از بین بردن لکه چربی
 2. در صورت امکان، فورا لکه را با آب سرد بشویید. به آرامی صابون را روی لکه بمالید تا پاک شود و سپس با آب بشویید. اگر لازم باشد تکرار کنید.
 3. به آرامی لباس را بمالید و مواد شوینده را مستقیما روی بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند.
 4. بدون شستن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.
 5. از بین بردن لکه جوهر

رایج ترین پاک کننده ممکن اسپری مو است یک دستمال کاغذی در در زیر لکه قرار دهید و تا زمان محو جوهر اسپری کنید. بگذارید چند ثانیه خیس بماند و سپس لکه جوهر را با یک دستمال تمیز دیگر پاک کنید. این فرآیند را تا زمان پاک شدن و شستشوی مواد شوینده آنزیم دار تکرار کنید.

لکه جوهر روی لباس را با این روش از بین ببرید

 1. از بین بردن لکه خون
 2. در آب سرد خیس کنید، به آرامی لکه را با انگشتان مالش دهید. بسته به اندازه لکه، ممکن است نیاز باشد آب را عوض کنید چون به صورتی رنگ تبدیل می شود
 3. لکه را پاک کنید و سپس در آب سرد خیس کنید. پاک کننده لکه را قبل از شستن روی آن بریزید

10.از بین بردن لکه عرق روی لباس

 1. از پاک کننده لکه استفاده کنید . لباس مورد نظر را در مواد شوینده در گرم ترین آب توصیه شده با استفاده از پاک کننده آنزیم دار و سفید کننده شستشو دهید.
 2. برای پاک کردن بوهای عرق از لباس، لباس ها را با مواد شوینده ای که برای این مورد تایید شده اند بشویید.

چگونگی رفع لکه و بوی عرق لباس ها

 1. برطرف کردن لکه ی شمع

اگر روی پارچه های نخی و کتانی سفید شمع ریخته است ابتدا موم را بردارید، سپس کاغذ خشک را روی قسمت لک شده بگذارید و اتوی داغ بکشید و بعد با محلول تتراکلروکربن یا بنزین به وسیله ی اسفنج آن را تمیز کنید.

 1. از بین بردن لکه سس کچاپ و دیگر مواد حاوی گوجه

 2. در صورت امکان، آن را با آب سرد بشویید.

 3. لباس را در آب گرم خیس کنید و با اسفنج که با صابون آغشته شده تمیز کنید.

روش پاک کردن لکه سس قرمز از روی لباس

 1. از بین بردن لکه ی کره، خامه و بستنی

ابتدا محل لکه را در آب سرد خیس دهید و سپس آن را با آب گرم و صابون بشوئید.

 1. از بین بردن لکه چای یا قهوه

برای برطرف کردن لکه چای یا قهوه از روی پارچه های رنگی، با اسفنج و آب گرم محل لکه را بشوئید و اگر لکه باقی ماند، گرم را به مدت نیم ساعت روی لکه قرار دهید و سپس با آب گرم و صابون بشوئید.

برای برطرف کردن لکه چای یا قهوه از روی پارچه های سفید و نخی آب جوش را روی لکه بریزید و سپس این کار را از طرف پشت پارچه تکرار کنید در صورتی که لکه از بین نرفت، با آب اکسیژنه و آب شستشو دهید. برای تمیز کردن این نوع لکه از روی پارچه سفید اول از آب صابون استفاده نکنید زیرا سبب ثابت شدن لکه می شود. نحوه پاک کردن لک از روی پارچه گیپور به چه شکل است؟

نحوه تمیز کردن لکه چای از روی پارچه سفید

 1. برای برطرف کردن لکه ی ترشی

این نوع لکه با کمی آمونیاک محلول در آب پاک می شود.

16.برای از بین بردن لکه ی و گوشت

ابتدا لکه را با آب سرد و سپس با آب نیم گرم و صابون بشویید و اگر لکه از روی پارچه های سفید از بین نرفت از تتراکلروکربن استفاده نمایید.

17.از بین بردن لکه ی زنگ آهن

برای از بین بردن این لکه از روی پارچه های نخی و کتانی سفید ابتدا محل لکه را در محلول اسید اگزالیک خیس کنید وسپس پارچه را داخل محلول رقیق آمونیاک بزنید و خوب بشوئید. از آب لیمو و نمک نیز می توان برای از بین بردن لکه استفاده کرد .

لکه زنگ آهن از روی لباس چگونه تمیز می شود؟

18.از بین بردن لکه ی مداد

برای از بین بردن لکه از روی پارچه سفید ابتدا لکه را با مداد پاک کن پاک کنید؛ سپس با صابون بشوئید. برای باقی پارچه ها نیز ابتدا محل لکه را کلروفرم یا الکل بزنید و سپس پارچه ی نرمی روی آن بکشید.

19.پاک کردن لکه ی رنگ

برای از بین بردن لکه تازه رنگ ابتدا آن را پاک کرده و سپس با آب گرم و صابون بشوئید. برای از بین بردن لکه خشک شده رنگ آن را با روغن یا پاک کنید . سپس به وسیله ی اسفنج با آب گرم و صابون بشوئید.

روش تمیز کردن لکه خیس یا خشک رنگ از لباس

20.تمیز کردن لکه ی سوختگی

از بین بردن لکه سوختگی بسیار سخت است . اگر پارچه پشمی بود از کاغذ سمباده ی نرم استفاده کنید و اگر پارچه کتانی و نخی و سفید بود، ابتدا پارچه را در آب خیس کرده و در آفتاب قرار دهید. اگر با تکرار این عمل باز هم لکه باقی ماند، با آب اکسیژنه رنگ آن را ببرید و بعد خوب بشوئید.

21.پاک کردن لکه ی

برای تمیز کردن لاک ناخن از تینر و استون استفاده کنید اما در به جای استون و تینر در پارچه های مصنوعی از تتراکلروکربن استفاده نمائید.

استفاده از تینر و استون برای تمیز کردن لکه لاک ناخن

22.از بین بردن لکه ی مرکب فرنگی معمولی

مرکب دارای ترکیبات آهن است پس ابتدا با محلول جوهر ترشک و آب داغ غلیظ مالش داده شود و سپس از آب و صابون استفاده کنیم.

23.از بین بردن لکه ی مرکب سیاه یا آبی

برای از بین بردن لکه مرکب سیاه یا آبی لکه را مدتی در محلول رقیقی از 5 درصد پرمنگنات دوپتاس و آب خیس کنید تا رنگ قهوه ای پیدا کند و سپس در محلول بی سولفیت دوسود که مقدری سرکه در آن ریخته اید قرار دهید و سپس از این محلول هم بیرون آورده و این عمل را چند بار تکرار کنید.

چگونه لکه مرکب روی پارچه را از بین ببریم؟

24.از بین بردن لکه ی کپک

برای برطرف کردن لکه کپک ابتدا پارچه را یک ساعت در محلول نیم گرم پربرات دو سود بگذارید و سپس در آب ژاول گذاشته و بعد با آب بشوئید.

 1. رفع لکه ی توتون

برای از بین بردن لکه اسفنج و الکل صنعتی بکار ببرید و برای از بین بردن لکه در پارچه های کتانی سفید ابتدا محل لکه را با آب سرد بشوئید، به آن گلیسیرین بزنید و اجازه دهید نیم ساعت بماند و سپس با صابون و آب بشوئید.

بازسازی خانه یا درست کردن یک کاردستی، به طرز قابل توجهی خانه و لباس‌ها را به‌هم ریخته و کثیف می‌کند. اگرچه همه ما می‌دانیم که بهترین راه‌حل، پیشگیری است و باید هنگام انجام چنین کارهایی از لباس کار یا لباس‌های قدیمی استفاده کنیم، اما همچنان این احتمال وجود دارد که به‌هنگام رنگ‌آمیزی، لباس یا لوازم خانگی شما به طور اتفاقی رنگی شوند.

خوشبختانه، بسیاری از لکه‌های رنگ با تمیزکننده‌های خانگی و کمی شستشو از بین می‌روند. اگر شما نیز دچار این دردسر شده‌اید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با روش‌های پاک کردن لکه رنگ از روی لباس آشنا شوید.

پاک کردن لکه رنگ از روی لباس با توجه به نوع رنگ

پیش از اینکه برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس خود اقدام کنید، لازم است با انواع رنگ‌ها آشنا شوید و از روش‌های مخصوص هر یک برای تمیز کردن آن رنگ استفاده کنید. در قسمت پایین به بررسی انواع رنگ‌ها و روش پاک کردن آن‌ها می‌پردازیم.

۱. پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی لباس 

این رنگ‌ها بیشتر برای نقاشی ساختمان، کلاف‌های در و قرنیزها مورد استفاده قرار می‌گیرند. لکه‌های حاصل از این نوع رنگ در مقایسه با لکه دیگر رنگ‌ها، ضخیم‌تر بوده و به علت چرب بودن، به سادگی در آب حل نشده و پاک نمی‌شوند. تینر رنگ و بنزین بهترین مواد برای از بین بردن این رنگ‌ها هستند. البته اگر لباس شما پارچه حساسی دارد، بهتر است به جای بنزین و تینر از صابون ماشین ظرف‌شویی برای پاک کردن آن‌ها کمک بگیرید.

روش پاک کردن

برای پاک کردن لکه رنگ‌های روغنی از روی لباس به روش زیر عمل کنید:

 • تا حد امکان رنگ اضافی را از روی لباس پاک کنید. اگر رنگ هنوز مرطوب باشد، می‌توانید آن را با لبه‌ی یک قاشق یا چاقو پاک کنید؛ سپس با استفاده از یک پارچه‌ی سفید، به صورت ضربه‌ای، باقی رنگ را بردارید. اگر رنگ خشک شده است، از یک پرس سخت کمک بگیرید و رنگ را بتراشید.
 • برای پاک کردن لکه‌های رنگ روغنی، به دستکش و ماسک فیلتر دار نیاز خواهید داشت؛ چرا که بنزین و تینر هر دو موادی خطرناک هستند و ممکن است به پوست و ریه شما آسیب بزنند.
 • یک دستمال حوله‌ای را در زیر لکه قرار دهید تا بنزین را به خود جذب کند. مقدار اندکی از بنزین را روی لکه مورد نظرتان بریزید تا سطح روی آن را خیس کند.
 • با استفاده از یک تکه پنبه، لکه رنگ را پاک کنید. این کار را تا جایی که رنگ به صورت کامل از بین برود ادامه دهید.
 • زمانی که لکه پاک شد، می‌توانید لباس را بشویید تا اثرات بنزین نیز از روی آن پاک شود.

هشدار: پیشنهاد می‌شود برای پاک کردن لکه‌های رنگ روغن به هیچ وجه از آب استفاده نکنید؛ چون پاک کردن لباس‌ها سخت‌تر می‌شود.

موضوع دیگری که باید به آن وقت داشته باشید این است که روی جلد این رنگ‌‌ها، غالباً نام پاک‌کننده‌های آن‌ها نیز نوشته شده است. در ضمن برای یافتن بهترین پاک‌کننده مناسب رنگ‌های روغنی، می‌توانید به فروشگاه‌های عرضه‌کننده لوازم هنری نیز مراجعه کنید.

۲. رنگ‌های با آب پایه

آب حلال اصلی این نوع از رنگ‌ها محسوب می‌شود. این نوع لکه‌ها بسیار سریع‌تر و به کمک الکل تمیز می‌شوند. بهترین نوع الکل برای این کار الکل ۹۱ درصد ایزوپروپیل است.

✅ روش پاک کردن

برای پاک کردن لکه رنگ آب‌پایه از روی لباس به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا لکه رنگ را به وسیله مواد شوینده و آب گرم بشویید. اگر لکه تازه باشد، بیشتر اثر لکه با همین کار از بین می‌رود.
 • در صورتی که باز لکه باقی بود، لازم است با یک مسواک آغشته به الکل روی لکه را پاک کنید، اگر باز هم لکه باقی بود، این کار را تکرار کنید و میزان بیشتری از الکل را استفاده کنید.
 • وقتی که لکه محو شد، اضافی الکل را با یک دستمال مرطوب پاک کرده و سپس آن را خشک کنید.

۳. رنگ‌های خشک (اکریلیک)

این لکه‌های رنگی کمی ضخیم‌تر هستند و پاک کردن آن‌ها قدری مشکل است. رنگ اکریلیک زمانی که خشک می‌شود، مانند لایه‌ای از پلاستیک به لباس می‌چسبد.

✅ روش پاک کردن

برای پاک کردن لکه رنگ اکریلیک از روی لباس به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا لکه‌های ایجاد شده را با قاشق یا وسایل مشابه بتراشید. همچنین می‌توانید از چسب عایق نیز برای تراشیدن این رنگ استفاده کنید.
 • برای پاک کردن این لکه‌ها می‌توانید از مواد پاک‌کننده حاوی الکل مانند لاک پاک‌کن، ایزوپروپیل الکل یا حتی اسپری مو استفاده کنید.
 • مقداری از این مواد را روی لکه ریخته و لکه را یک دقیقه مالش دهید. سپس آن را با آب گرم بشویید.

آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی لباس بر اساس شرایط 

در ادامه روش های مختلف پاک کردن لکه رنگ از روی لباس در شرایط و موقعیت های مختلف را نیز آموزش می دهیم:

۱. پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس

گاهی در زمان رنگ کردن مو، لباس‌ها رنگی می‌شوند. حتی اگر از رنگ‌های دائمی استفاده می‌کنید، پاک کردن آن‌ها چندان دشوار نیست. برای پاک کردن رنگ مو به روش زیر عمل کنید:

پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس‌های رنگی

 • برای پاک کردن رنگ مو باید سریع عمل کنید تا رنگ اجازه اثر کردن پیدا نکند.
 • اگر لباس شما رنگی است، اندکی مایع لکه بر را روی لکه بریزید و با دست آن را بمالید و چند دقیقه به آن فرصت دهید تا اثر کند.
 • سپس روی آن با فشار آب سرد بگیرید تا لکه رنگ از بین برود.
 • پس از آن لباس را با روش معمولی شست و شو دهید.
 • در صورتی که لکه همچنان باقی بود و پاک نشد، مقداری سفید کننده اکسیژنه (که خاصیت رنگ‌بری ندارد) را روی لباس بریزید و اجازه دهید نیم ساعت در آن ترکیب بماند.
 • دقت کنید که اگر لباس‌های ظریف با جنس ابریشم و پشم به لکه رنگ مو آغشته شدند، آن را به خشک‌شویی بدهید تا کار تمیز کردن را برایتان انجام دهد.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس‌های سفید

 • برای پاک کردن رنگ مو از لباس‌های سفید لازم است از سفیدکننده معمولی استفاده کنید.
 • لباس سفید را برای چند ساعت (اگر لکه قوی بود، یک شب) درون محلول سفیدکننده قرار دهید.
 • سپس به طور کامل لباس را آبکشی کنید.
 • در پایان این مرحله از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس و بعد از پاک شدن کامل رنگ مو، آن را به روش معمول با پودر لباسشویی بشویید.

۲. پاک کردن لکه رنگ از روی لباس با استفاده از سرکه

سرکه نیز برای پاک کردن شماری از لکه‌های رنگی مفید است. برای پاک کردن لکه‌ها با سرکه سفید و آب باید از آب گرم استفاده کنید و به ازای هر چهار لیتر آب، یک فنجان سرکه در آن بریزید و لباس را در این محلول شست و شو دهید. از این روش برای ، و نیز استفاده می‌شود.

۳. پاک کردن لکه رنگ گواش از روی لباس

برای به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا رنگ‌های اضافه را تا حد امکان تمیز کنید.
 • اگر لکه رنگ هنوز خیس است با یک قاشق، با دقت رنگ را از روی لباس جمع کنید و اگر لکه رنگ خشک شده است، آن را به دقت از پارچه با دست بتراشید.
 • سپس لباس را با آب گرم و مواد شویند شست و شو دهید.

۴. پاک کردن لکه رنگ روغن مخصوص نقاشی از روی لباس

برای پاک کردن لکه رنگ روغن مخصوص نقاشی به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا رنگ باقی مانده روی لباس را جمع کنید.
 • اگر رنگ هنوز خیس است آن را به کارد یا قاشق بردارید.
 • اگر رنگ روغن نقاشی خشک است آن را به دقت بخراشید.
 • سپس روی لکه مقداری ترپانتین بزنید.
 • پس از آب کشیدن لباس، یک مرتبه آن را با یک ماده پاک کننده بشویید و لباس را آبکشی کنید.

۵. پاک کردن لکه رنگ از روی لباس سفید

با توجه به اینکه پاک کردن لکه رنگ از روی لباس سفید حساس است، برای این کار از روش زیر استفاده کنید:

 • ابتدا برای نیم ساعت لباس‌های سفید رنگی شده را در مخلوط آب داغ و پودر لباسشویی قرار دهید.
 • در صورتی که لکه‌های رنگ بسیار قوی هستند برای چند ساعت دوباره لباس‌ها را در همین مخلوط آب و پودر غوطه ور کنید.
 • اگر لکه رنگ خیلی قوی بود، مقداری آب سرد و پودر سفید کننده بدون کلر را با یکدیگر مخلوط کرده و برای سی دقیقه لباس‌های سفید را در آن قرار دهید.
 • بعد از خیس خوردن لباس‌ها، آن‌ها را با آب خیلی گرم بشویید.
 • سپس لباس‌ها را در ماشین لباسشویی قرار داده و اجازه دهید به صورت معمولی شسته شوند.

توجه: از این روش برای نیز استفاده می‌شود.

۶. پاک کردن لکه رنگ از روی لباس رنگی

برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس‌ رنگی می‌توانید مانند پاک کردن لباس‌های سفید عمل کنید ولی لباس‌های رنگی ممکن است در زمان شستشو مقداری رنگ پس دهند و نتیجه مطلوبی نگیرید. برای پاک کردن اصولی لباس‌های رنگی به روش زیر عمل کنید:

 • مقداری پارچه سفید را به اندکی پاک کننده ضدعفونی، الکل، اسپری مو یا هر حلال دیگری که حدود ۹۰% الکل دارد آغشته کنید.
 • پارچه را به صورت ضربه‌های کوتاه و پی در پی بر روی لکه‌‌های رنگ روی لباس بزنید. این کار را تا چند دقیقه تکرار کنید.
 • سپس لباس‌ها را با آب گرم و با دست شست و شو دهید.
 • پس از این کار می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی قرار داده و با تنظیمات معمولی آن‌ها را بشویید.
 • در صورتی که لکه‌ها بر روی لباس باقی مانده بودند، مراحل قبل را مجدداً تکرار کنید.
 • اگر لکه‌های رنگ قوی بود و پاک نشد، باید از پودر شستشو لباس مخصوص استفاده کنید.
 • این پودر را با آب خیلی گرم مخلوط کنید و لباس‌های خود را در آن قرار دهید تا خیس بخورند.
 • بعد از ۳۰ دقیقه که لباس‌ها به صورت کامل خیس خوردند، لکه‌های رنگ پاک خواهند شد.
 • پس از خیساندن لباس‌ها در محلول‌های پاک کننده، آن‌ها را در ماشین لباسشویی با حالت معمولی قرار دهید.

۷. پاک کردن لکه رنگ از روی لباس غیرقابل شستشو

انواع رنگ‌ها مانند رنگ‌های آب‌پایه و رنگ‌های پایه روغن می‌توانند به این پارچه‌ها آسیب برسانند. در صورتی که پارچه غیر قابل شست و شوی شما رنگی شد، در کمترین زمان ممکن با خشک‌شویی مراجعه کنید. این تنها راه ممکن است.

۸. پاک کردن لکه‌های آبرنگ از روی لباس

این نوع رنگ‌ها نسبت به سایر رنگ‌های نقاشی ساده‌تر پاک می‌شوند. برای پاک کردن این لکه‌ها به روش زیر عمل کنید:

 • برای پاک کردن این لکه‌ها می‌توانید محلی را که لکه شده است را در مسیر آب گرم جاری نگه دارید
 • این کار را تا زمانی انجام دهید که لکه پاک شود.
 • در صورتی که لکه از بین نرفت، مقداری مایع لباسشویی روی لکه بریزید و آن را کمی مالش دهید.
 • سپس لباس را در لباسشویی و در حالت معمولی شست و شو دهید.

۹. پاک کردن لکه رنگ پارچه از روی لباس

اگر در زمان رنگ کردن پارچه و یا کار در کارگاه‌های رنگرزی لباس شما با رنگ پارچه لکه شود چه باید کرد؟ این رنگ‌ها برای تغییر رنگ پارچه تولید شده‌اند و به راحتی پاک نمی‌شوند. قبل از هرکاری می‌بایست بدانید که حلال رنگی که به کار برده‌اید چیست و متناسب با نوع رنگ لباس خود عمل کنید:

پاک کردن لکه رنگ پارچه از روی لباس سفید

در صورتی که لباس‌های سفید با رنگ پارچه لکه شد، کار آسان‌تر است زیرا می‌توانید نگران از بین رفتن رنگ آن نباشید. برای پاک کردن لکه‌های ایجاد شده مراحل زیر را دنبال کنید:

 • لباس را برای چند ساعت داخل محلول سفید کننده (یک پیمانه سفید کننده حل شده در یک تشت آب سرد) قرار دهید.
 • پس از آن لباس را آبکشی کنید.
 • سپس لباس را در ماشین لباسشویی انداخته و به روش معمول بشویید.

پاک کردن لکه رنگ پارچه از روی لباس رنگی

برای لباس‌های رنگی که با رنگ پارچه لکه شده‌اند، نمی‌توانید از سفیدکننده استفاده کنید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که لباس شما رنگ نمی‌دهد، زیرا در این حالت امکان دارد روش‌های ارائه شده شرایط را بدتر کند. برای حل این معضل از مایعات لکه بر موجود در بازار که برای پارچه‌های رنگی مناسب هستند استفاده کنید. اگر این روش جواب نداد از حلال‌های رایج مثل الکل ایزوپروپیل استفاده کنید و آن را روی محل لکه بمالید تا پاک شود. در پایان لباس را به روش معمول در لباسشویی بشویید.

۱۰. پاک کردن رنگ از پارچه‌های حساس

با بررسی برچسب ضمیمه‌ی لباس، بررسی کنید که آیا پارچه‌ی آن حساس است یا خیر. پارچه‌هایی مثل ابریشم، پشم و مخمل و همچنین تمامی البسه‌ای که بر روی برچسب راهنمای آن‌ها قید شده که باید «خشک‌شویی» شوند، در این دسته قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی مراحل زیر را برای هر دو نوع رنگ لاتکس یا رنگ روغنی دنبال کنید.

۱. رنگ اضافی را با استفاده از یک چاقو یا قاشق بردارید. بهتر است لکه را هرچه زودتر قبل از خشک شدن، پاک کنید. طبق معمول هرچه لکه بیشتر بماند، از بین بردن آن دشوارتر است. به خصوص اینکه پارچه‌ی شما حساس است و استفاده از برس برای تراشیدن رنگ، احتمالا به آن آسیب خواهد رساند.

۲. با استفاده از یک اسفنج و یک شوینده‌ی مخصوص خشک‌شویی، به صورت ضربه‌ای لکه را تمیز کنید. این کار را از قسمت‌های خارجی لکه به سمت مرکز انجام دهید تا لک پخش نشود.

۳. با استفاده از یک لکه‌بر خشک (Dry spotter)، همچنان به صورت ضربه‌ای لکه را تمیز کنید. Dry spotter‌ها حاوی یک حلال خشک هستند که روغن و گریس را به خود جذب می‌کنند. برای درست کردن آن می‌توانید روغن نارگیل و حلال خشک را به نسبت ۱ به ۸ با هم ترکیب کنید.

۴. سپس یک پارچه را به Dry spotter آغشته کنید و روی لکه قرار دهید. این کار لکه را به کلی جذب می‌کند. پارچه را مدتی روی لک نگاه دارید تا از بین برود. بعد از مدتی پارچه را عوض کنید تا قدرت جذب‌کنندگی آن تجدید شود.

۵. لباس را با یک شوینده‌ی خشک‌شویی بشویید و بعد از آنکه لکه به کل از بین رفت، لباس را به صورت عادی شستشو دهید و اجازه دهید خشک شود.

سخن پایانی

امیدواریم که خواندن این مطلب در خلاصی از شر لکه‌ها کاربردی بوده باشد. به طور کلی پاک کردن لکه انواع رنگ، به فاکتور‌های گوناگونی بستگی دارد و ما توصیه می‌کنیم اگر نسبت به نوع رنگ یا پارچه شک دارید، از خشک‌شویی‌ها کمک بگیرید. همچنین خوب است با روش صحیح نیز آشنا شوید و اگر توصیه‌ یا تجربه‌ای کاربردی در این زمینه دارید، آن را با همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

 

دکمه بازگشت به بالا