تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

هر آنچه از انجام تزریقات در منزل باید بدانیم!

یکی از سریع ترین راه ها برای رساندن دارو و ویتامین ها به ماهیچه ها و عضلات استفاده از تزریق عضلانی است. تزریق آمپول عضلانی باعث می شود تا مواد مورد نیاز و داروها با سرعت بالاتری وارد خون شوند. از طرفی انواع واکسن ها نیز از طریق تزریق عضلانی انجام می شوند. بیمارانی که از بیماری های خاص مانند دیابت رنج می برند و نیاز به تزریق به طور مرتب دارند، از اهمیت تزریق آمپول عضلانی به خوبی آگاه هستند، اما گاهی وضعیت پزشکی بیمار و دوری از مراکز درمانی باعث سخت شدن شرایط جهت تزریق می شود. در این صورت بهترین گزینه انجام خدمات است که توسط مراکز حرفه ای و قابل اطمینان قابل انجام است. اگر می‌خواهید در مورد نحوه تزریق آمپول عضلانی به خود یا دیگران بیشتر بدانید، باید با آگاهی های لازم در این زمینه را داشته باشید این مقاله با هدف ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه نگارش شده است. با ادامه مطالب زیر همراه باشید تا هر آنچه که نیاز دارید را بیاموزید.

نحوه تزریق آمپول عضلانی

تزریق آمپول به صورت عضلانی و وریدی انجام می‌شود تا داروها با سرعت بیشتری تاثیر خود را بر روی بدن داشته باشند. قبل از تزریق آمپول عضلانی، مهمترین نکته دانستن عضلات هدف جهت تزریق است. مهمترین عضلاتی که برای تزریق عضلانی هدف قرار گرفته می شوند عبارتند از :

 • عضله ران
 • عضله مفصل ران
 • عضله مثلثی یا دلتایی
 • عضله باسن

در هر کدام از این قسمت ها باید قسمت صحیح جهت تزریق عضله تشخیص داده شود. اما چگونه تزریق عضلانی در هر کدام از این قسمت ها انجام می شود؟ قبل از پاسخ به این سوال باید شرایط لازم را جهت تزریق آماده نمایید. دستمال الکلی، پد گاز استریل، سوزن، سرنگ و دارو، همگی باید از قبل آماده باشند. اندازه سرنگ و ضخامت آن به سن، وضعیت پزشکی، میزان دارویی که بیمار باید دریافت کند و… بستگی دارد. پس از آنکه شرایط فوق مهیا  گردید، می توانید بیمار را جهت تزریق آماده کنید. برای تزریق آمپول عضلانی مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • ابتدا دستان خود را کاملاً استریل کنید. محلی که قرار است مورد تزریق قرار گیرد را با پد الکلی به خوبی ضدعفونی نمایید.
 • اگر ویال دارو از یخچال خارج کرده اید، 15 تا 20 دقیقه به آن زمان بدهید تا به دمای اتاق برسد.
 • دارو را وارد سرنگ کنید.
 • سرنگ را بالا بکشید تا هوا گیری به درستی انجام شود.
 • سوزن را با زاویه ۹۰ درجه داخل پوست فرو کنید، پیستون سرنگ را بالا بکشید تا در صورت مشاهده خون به دلیل تزریق اشتباه به رگ از ادامه تزریق خودداری شود.
 • دارو را به داخل عضله فشار دهید.
 • سوزن را مستقیماً بیرون بکشید.
 • این نقطه را با پنبه فشار دهید.

تزریق آمپول عضلانی در ران

ران محل مناسبی برای تزریق به خود یا کودک کمتر از 3 سال است.

به ران نگاه کنید و آن را در قسمت فوقانی به 3 بخش مساوی تقسیم کنید.

تزریق را در وسط ران قرار دهید.

تزریق آمپول عضلانی در مفصل ران (عضله ونتروگلوتئال)

مفصل ران محل مناسبی برای تزریق به بزرگسالان و کودکان است.

 1. از فرد بخواهید به پهلو بخوابد. کف دست در مجاورت شست را در محل اتصال ران به باسن قرار دهید خود را در جایی قرار دهید که ران به باسن می رسد. انگشت شست باید به سمت کشاله ران باشد
 2. انگشت اول خود را از انگشتان دیگر دور کنید و یک زاویه مانند  V تشکیل دهید. ممکن است لبه یک استخوان را در نوک انگشت اول خود احساس کنید.
 3. تزریق را در وسط V بین انگشت اول و میانی خود انجام دهید.

تزریق آمپول عضلانی به عضله مثلثی یا دلتایی

برای تزریق آمپول عضلانی به عضله  مثلثی یا دلتایی باید از ماهیچه بالای بازو استفاده کنید.

بازو را باز کنید تا استخوان آکرومیون را در قسمت فوقانی بازو احساس کنید. دو انگشت پایین تر چیزی حدود دو و نیم تا ۵ سانتی متر از این استخوان یک مثلث وارونه قرار دارد. شما باید تزریق را در مرکز مثلث عضله انجام دهید. این عضله یک مثلث وارونه را تشکیل می دهد که از استخوانی که از بالای بازو عبور می کند شروع می شود.

تزریق آمپول به پشت در منزل

برای تزریق آمپول به پشت در منزل این محل را با دقت ارزیابی  کنید، زیرا تزریق در محل نامناسب ممکن است به عصب یا رگ خونی ضربه بزند.

خطی از پایین باسن تا بالای استخوان لگن را تصور کنید. خط دیگری را از بالای شکاف باسن تا کنار باسن تصور کنید. این دو خط یک فضایی را تشکیل می دهند که به 4 قسمت تقسیم شده است. تزریق را در قسمت بیرونی و بالایی باسن، زیر استخوان خمیده  انجام  دهید.

بهترین قسمت که شما می توانید جهت تزریق آمپول عضلانی به خود انتخاب کنید، ران است. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از قسمت بیرونی وسط ران برای تزریق استفاده کنید. بهترین ناحیه راستای طول یک دست زیر باسن و یک کف دست بالای زانو است.
 2. ناحیه پوست چیزی حدود 2 سانتی متر را با یک سواب الکلی تمیز کنید، ۲۰ ثانیه صبر کنید تا پوست خشک شود.
 3. اگر راست دست هستید با استفاده از دست چپ و اگر چپ دست پوست را در محل بین انگشت شست و اشاره کمی بکشید.
 4. سرنگ را مانند یک دارت با زاویه 90 درجه نسبت به محل نگه دارید.
 5. سوزن را مستقیماً با یک حرکت محکم و سریع وارد پوست کنید.
 6. در صورت مشاهده خون در سرنگ، دارو را تزریق نکنید و سرنگ را خارج کنید.
 7. در صورت عدم وجود خون، دارو را به آرامی تزریق کنید تا سرنگ خالی شود.
 8. سوزن را با زاویه ای که درپوست وارد کردید، خارج کنید.
 9. یک سواب الکلی یا گاز استریل را در محل تزریق قرار دهید و به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه روی محل تزریق فشار دهید.

تزریق آمپول عضلانی در رگ و عوارض آن

تزریق اشتباه آمپول عضلانی به رگ می‌ تواند عوارض جدی و ناراحت کننده‌ای به دنبال داشته باشد، بنابراین در صورت تزریق اشتباه آمپول عضلانی به رگ توسط خود یا فرد دیگر بلافاصله به پزشک و مراکز درمانی مراجعه نمایید. عوارض تزریقات در منزل آمپول عضلانی در رگ می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس دردناکی در محلی که تزریق انجام شده
 • احساس گزگز زیاد بی حسی
 • تغییر رنگ پوست قرمزی و ورم احساس گرمای شدید در محل تزریق
 • خونریزی و کبودی
 • احساس تنگی نفس و ایجاد تورم در صورت

اگر آمپول عضلانی را در رگ بزنیم چه میشود؟

مصرف هر دارویی به شکل نادرست عوارضی را به دنبال دارد، تزریق اشتباه  آمپول عضلانی نیز خطراتی به همراه دارد. تزریق عضلانی برای داروهایی است که دریافت آنها از طریق رگ های خونی به دلیل روغنی یا حساسیت زا بودن به راحتی امکان پذیر نیست. تزریق عضلانی برای داروهای مختلف و واکسن هایی است که باید به عمق بافت عضله و ماهیچه تزریق شوند. یا هر نوع تزریقی آمپول  باید توسط پرستار یا پزشک متخصص و مجرب انجام شود.

علائم تزریق اشتباه آمپول عضلانی

اگر بعد از تزریق آمپول عضلانی هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • دردناک شدن محل تزریق
 • احساس سفتی و آبسه در محل تزریق به دلیل عفونت
 • احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن
 • کبودی، تورم و احساس گرم شدن ناحیه تحت تزریق
 • تنگی نفس و تورم صورت یا دیگر واکنش های آلرژیک
 • ترشح به شکل ماهی زرد یا سفید رنگ

عوارض تزریق اشتباه آمپول عضلانی

هر نوع اشتباه پزشکی می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. اگر تشخیص و درمان  به سرعت انجام شود، می توان از حادتر شدن شرایط جلوگیری کرد. بنابراین هرگونه عوارض ناشی از تزریق اشتباه آمپول عضلانی را جدی بگیرید. شایع ترین عوارض شامل  هماتوم، تزریق داخل عروقی به شکل تصادفی، آسیب عصب سیاتیک، نکروز بافتی، فلجی، سندروم نیکولا(یک عارضه نادر تزریق عضلانی است که منجر به نکروز ایسکمیک موضعی پوست و بافت چربی می شود)  می باشند.

عوارض تزریق آمپول عضلانی در عصب

اگر آمپول به اشتباه به جای عضله در عصب  تزریق شود، می تواند اختلال حسی شدیدی به دنبال داشته باشد و نتیجه ی آن از دست دادن حرکت، سوزش، فلج یا نوروپاتی است. درمان عوارض تزریق اشتباه آمپول در عصب ممکن است ماه ها و سال ها ادامه داشته باشد. در برخی موارد نیز این مشکل قابل درمان نیست.

‌عوارض تزریق اشتباه آمپول عضلانی در رگ

گاهی تزریق آمپول به جای عضله به اشتباه در رگ انجام می شود. مهمترین عارضه این اشتباه آسیب به عروق و پارگی رگ هاست. در برخی موارد رگ توسط ذرات یا کریستال های دارو مسدود می شود. در این صورت بیمار ممکن است، ترومبوز وریدی را تجربه کند. ترومبوز وریدی باعث افت و کاهش خون رسانی و در نتیجه ایجاد لخته خواهد شد.

عوارض تزریق آمپول عضلانی در سرم

وارد کردن اشتباه  آمپول عضلانی  در سرم، خطر تزریق مستقیم دارو به جریان خون را افزایش می یابد. علاوه بر این، هر عاملی که جریان خون به بافت موضعی را مختل کند، بر سرعت و میزان جذب دارو تأثیر می گذارد و اثرات نامطلوبی مانند درد شدید در محل تزریق ، شوک و حتی ایست قلبی به همراه خواهد داشت.

کلام آخر

تزریق آمپول در منزل باید توسط پرستاران و دیگر مراقبان بهداشتی با تجربه و ماهر انجام شود تا بیمار از عوارض ناشی از تزریق اشتباه در امان باشد. مراجعه به مراکز خدمات پرستاری که دارای کادر حرفه ای از پرستاران و پزشکان مجرب و متخصص هستند باعث می شود تا شما با خیالی آسوده و بدون نگرانی از عوارض جانبی خدمات انواع  تزریقات در منزل را انجام دهید مرکز خدمات پرستاری تهران درمان یکی از مراکز شناخته شده در این زمینه است جهت آگاهی از خدمات این مرکز میتوانید به پیج مراجعه کرده یا از طریق شماره های موجود در سایت اقدام نمایید.

اشتراک گذاری در فضای مجازی :

………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………….

……………… تزریق سرم در منزل روشی سریع و کنترل شده برای رساندن مستقیم داروها به جریان خون است.

نوع و طریقه تزریق سرمی که یک فرد نیاز دارد به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل دارو و دوز مورد نیاز آنها، میزان نیاز فوری آنها به دارو و مدت زمانی است که دارو باید در سیستم گردش خون آنها باقی بماند.

تزریق داخل وریدی خطراتی مانند درد، سوزش و کبودی را به همراه دارد. خطرات شدیدتر شامل عفونت و لخته شدن خون است به همین دلیل واجب است تا فردی ماهر عمل تزریق سرم را در منزل یا کلینیک برای شما انجام دهد تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. همه انچه که باید درباره طریقه تزریق سرم در منزل، انواع سرم، امادگی برای تزریق در منزل، مزایا و معایب تزریقات بدانید به طور مختصری در این مقاله عنوان شده است. با ما همراه باشید.

تزریق داخل وریدی یا سرم، تزریق یک دارو یا ماده دیگر به داخل سیاهرگ و مستقیماً در جریان خون است. این یکی از سریع ترین راه ها برای ورود دارو به بدن است.

تجویز سرم شامل یک تزریق منفرد و به دنبال آن قرار دادن یک لوله یا کاتتر نازک در ورید است. این به پرستار اجازه می دهد تا چندین دوز دارو یا انفوزیون های دارویی را بدون نیاز به تزریق مجدد سوزن برای تحویل هر دوز تجویز کند.

تزریق سرم یکی از سریع ترین و کنترل شده ترین راه ها برای رساندن داروها یا مواد دیگر به بدن است.

پرستار ممکن است تزریق وریدی را در شرایط زیر انجام دهد:

 1. زمانی که یک فرد خیلی سریع به یک دارو نیاز دارد
 2. زمانی که فرد به دوز بسیار دقیقی از دارو نیاز دارد
 3. زمانی که فرد به دوز زیادی از دارو در مدت زمان طولانی نیاز دارد
 4. زمانی که مصرف یک دارو از طریق خوراکی غیرعملی یا بی اثر خواهد بود
 5. زمانی که فرد در غیر این صورت نیاز به تزریق های متعدد دارد، مانند زمانی که در حال دریافت درمان برخی از بیماری های مزمن است.
 6. زمانی که فرد نمی تواند بخورد یا بنوشد و از طریق سرم به مایعات نیاز دارد

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

ابزار لازم برای تزریق سرم در منزل

تجهیزات لازم برای تزریقات سرم در منزل می تواند با توجه به عوامل مختلفی متفاوت باشد، از جمله:

 1. نوع دارویی که فرد نیاز دارد
 2. آیا فرد به سرعت به دارو نیاز دارد یا برای مدت طولانی
 3. چه مدت فرد به تزریق دارو از طریق سرم نیاز دارد

بسته به عوامل فوق، تجهیزات لازم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. یک تورنیکت برای کمک به پرستار برای پیدا کردن رگ مناسب
 2. بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن محل تزریق
 3. یک سوزن برای تزریق اولیه
 4. یک لوله کاتتر برای باز نگه داشتن ورید
 5. یک درپوش دسترسی که پرستار می تواند هنگام تزریق دارو باز کند و در صورت عدم استفاده آن را ببندد
 6. یک سرنگ برای تزریق دارو به داخل کاتتر
 7. گاز، بانداژ و نوار پزشکی برای بستن محل تزریق پس از تمام

یک پرستار ممکن است داروها یا سایر مواد را از طریق یک خط محیطی یا یک خط مرکزی به بدن بیمار تزریق کند. بخش های زیر به هر یک از این موارد با جزئیات بیشتری نگاه می کنند.

خط محیطی

خط محیطی یا کاتتر وریدی محیطی، شکل رایج تزریق سرم است که برای درمان کوتاه مدت مناسب است.

هنگام قرار دادن یک خط سرم محیطی، پرستار به موارد زیر میپردازد:

 1. یک سوزن در رگ فرد تزریق کنید.
 2. یک کاتتر پلاستیکی کوچک را روی سوزن و داخل رگ فشار دهید.
 3. سوزن را بردارید و کاتتر را در جای خود بگذارید.
 4. یک درپوش دسترسی روی کاتتر قرار دهید، که به آنها اجازه می دهد بدون نیاز به تزریق مجدد سوزن، داروها را تجویز کنند.
 5. یک خط محیطی ممکن است هم برای تزریق های سریع و هم برای تزریق های مبتنی بر زمان مفید باشد. بخش های بعدی به هر یک از این موارد با جزئیات بیشتری نگاه می کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

تزریق سریع سرم

تزریق سریع شامل وارد کردن دوز دارو به طور مستقیم در جریان خون فرد است.

تزریقات سرمی مبتنی بر زمان

تزریق مبتنی بر زمان شامل رساندن دارو به جریان خون فرد به تدریج و در طول زمان است. این روش شامل تجویز داروها از طریق یک خط وریدی متصل به کاتتر است. دو روش اصلی تزریق سرم وجود دارد: تزریق قطره ای و تزریق پمپی.

 1. تزریق قطره‌ای سرم از نیروی جاذبه استفاده می‌کند تا یک میزان ثابت از تزریق در طول زمان انجام شود. با تزریق قطره‌ای، پرستار باید یک کیسه سرم را بالای سر بیمار قرار دهد، و مطمئن شود که گرانش، تزریق را از طریق خط به داخل ورید می‌کشد.
 2. تزریق پمپ شامل اتصال پمپ به سرم است. پمپ داروی تزریقی را به طور ثابت و کنترل شده به جریان خون فرد می رساند.

خطوط مرکزی

یک خط مرکزی یا یک کاتتر به ورید مرکزی تری در داخل تنه مانند ورید های بزرگ دسترسی دارد. منظور از وریدهای بزرگ سیاهرگ بزرگی است که خون را به قلب برمی گرداند. متخصصان بهداشتی گاهی از اشعه ایکس برای تعیین محل ایده آل خط استفاده می کنند.

چهار نوع خط مرکزی وجود دارد:

 1. کاتتر ورید مرکزی از راه پوست: پرستار کاتتر را مستقیماً از طریق پوست وارد می کند تا به داخل یا خارج ژوگولار، ورید ساب کلاوین یا ورید فمورال برسد.
 2. کاتتر مرکزی وارد شده محیطی: خط محیطی شامل قرار دادن یک کاتتر از ورید محیطی در قسمت بیرونی بدن و تغذیه دقیق آن به سمت قلب است.
 3. خط تونل شده: یک خط تونل شده شامل وارد کردن یک سوزن زیر پوست و تغذیه آن در فاصله قابل توجهی قبل از نفوذ به سیاهرگ مرکزی است.
 4. بندر: بندر یک مخزن کوچک است که با سیلیکون پوشانده شده است. پرستار تزریق، پورت را در زیر پوست بازو یا قفسه سینه قرار میدهد، جایی که به ورید مرکزی تغذیه می شود. سپس هر دوز دارو را از طریق پوست و داخل مخزن تزریق می کنند.

 

بخش مهمی از مراقبت و درمان است. رسیدگی به بیمار و تزریق سرم یا امپول را به تعویق نیندازید. در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با تیم ما تماس بگیرید و با مشاوران و متخصصان صحبت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

محل های تزریقات در منزل

برخی از محل های رایج برای خطوط کوتاه‌مدت تزریق ساعد، مانند مچ دست یا آرنج، یا پشت دست میباشد. در برخی شرایط ممکن است نیاز به استفاده از سطح بیرونی پا نیز باشد.

در شرایط بسیار اضطراری، پرستاران حتی ممکن است تصمیم بگیرند از سایر محل های تزریق مانند رگ گردن استفاده کنند.

تزریق مستقیم وریدی

تزریق مستقیم وریدی یا فشار وریدی شامل تزریق یک دوز درمانی از یک دارو یا ماده دیگر به طور مستقیم به ورید است.

مزیت تزریق مستقیم این است که دوز لازم دارو را خیلی سریع وارد بدن کند، که به تأثیر آن در سریع ترین زمان ممکن نیز کمک می کند.

اشکال تزریق مستقیم این است که دریافت دوزهای بزرگتر از دارو ممکن است خطر آسیب دیدن رگ را افزایش دهد. اگر دارو یک محرک شناخته شده باشد، این خطر ممکن است حتی بیشتر باشد.

تزریق مستقیم همچنین به پرستار اجازه نمی دهد دوز زیادی از دارو را در مدت زمان طولانی وارد بدن کند و در کل سرعت و میزان تزریق باید متناسب با شرایط بیمار باشد.

مزایا و معیاب تزریق سرم در منزل

تزریق وریدی شامل تزریق سرم های پزشکی از طریق یک خط وریدی متصل به کاتتر است.

مزایا

 1. قادر به کنترل دوز و سرعت تزریق
 2. قادر به ارائه دوزهای بزرگتر در طول زمان بسته به شرایط بیمار
 3. اطمینان از اینکه دارو در مدت زمان طولانی تری در سیستم بدنی فرد باقی می ماند.

اشکال تزریق سرم این است که نمیتوان دوز زیادی از دارو به یکباره وارد بدن شود. این بدان معنی است که اثرات درمانی دارو ممکن است زمان ببرد تا ظاهر شود. به همین دلیل، تزریق وریدی ممکن است روش مناسبی نباشد، خصوصا زمانی که فرد نیاز فوری به دارو داشته باشد.

خطرات و عوارض جانبی تزریق سرم

خطرات و عوارض جانبی ناشی از تزریق سرم غیر معمول نیست. این یک روش تهاجمی است و وریدها نیز ظریف هستند.

بخش های زیر برخی از خطرات و عوارض جانبی بالقوه مرتبط با تزریق سرم را بیان می کند.

 1. التهاب

یکی از شایع ترین عوارض تزریق سرم التهاب ورید یا فلبیت است.

تحقیقات در مجله دسترسی عروقی اشاره می کند که فلبیت در 31٪ از افرادی که از کاتترهای وریدی در حین تزریق استفاده می کنند رخ می دهد. علائم معمولاً قابل کنترل هستند و تنها حدود 4٪ از همه افراد علائم شدیدی را تجربه می کنند.

 1. تحریک دارویی

تزریق مستقیم دارو به ورید محیطی می تواند باعث تحریک و التهاب در بافت های اطراف شود. این تحریک می تواند به دلیل pH دارو یا سایر مواد تحریک کننده ای باشد که ممکن است دارو حاوی آن باشد.

برخی از علائم احتمالی تحریک دارو شامل تورم، برافروختگی یا تغییر رنگ و درد در محل تزریق است.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

 1. کبودی

آسیب مداوم به ورید ممکن است باعث نشت خون از ورید و در نتیجه کبودی در محل تزریق شود.

 

 1. خارج سازی دارو

خارج سازی دارو، اصطلاح پزشکی برای زمانی است که یک داروی تزریقی از رگ خونی نشت کرده و به بافت های اطراف تزریق می شود. این می تواند علائمی مانند:

 1. درد
 2. آسیب بافتی یا نکروز
 3. جای زخم
 4. عفونت

در برخی موارد، باکتری از سطح پوست ممکن است وارد خط کاتتر شده و باعث عفونت شود.

عوارض خط مرکزی

خطوط مرکزی معمولاً خطرات مشابه خطوط پیرامونی را به همراه ندارند، هرچند که دارای خطراتی هستند. برخی از خطرات بالقوه خطوط مرکزی عبارتند از:

 1. عفونت
 2. انسداد
 3. لخته شدن خون (اگرچه این موارد نادر هستند)
 4. خطوط مرکزی نیز ممکن است از کار بیفتند یا شروع به بیرون آمدن کنند.

اگر فردی مشکوک است که ممکن است در خط مرکزی خود عارضه داشته باشد، باید در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهد.

مجموعه سلامتی ارماطب با دارا بودن تیمی از پرستاران با مهارت و با تجربه تمام تلاش خود را در راستای رفع نیاز های شما به بهترین شکل ممکن می کند. بنابراین در صورت نیاز به مشاوره و اطلاعات بیشتر درباره ، ، و سایر شهرها  می توانید از طریق راه های درج شده در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

دکمه بازگشت به بالا