اقتصادیتازه های کسب و کار

نکات مهم در قرارداد پیش فروش آپارتمان

به دلیل بالا رفتن قیمت خانه و مسکن در ایران بیشتر افراد، خرید آپارتمان های پیش فروش شده را ترجیح می دهند. زیرا گرانی مسکن آنقدر زیاد شده که افراد نمی توانند به آسانی مسکن آماده خریداری کنند. بنابراین خرید آپارتمان های پیش فروش دارای مزایای بسیاری است که افراد می توانند سود بسیار زیادی را کسب کرده و روی آن سرمایه گذاری کنند. در این مقاله قصد داریم مطالب جامعی را در مورد مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان چیتگر به شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

Important points in the apartment pre-sale contract

پیش فروش آپارتمان چیست؟

قبل از آن که به مزایای پیش فروش آپارتمان بپردازیم می خواهیم بدانیم که اصلا پیش فروش چیست؟ در واقع پیش فروش یک ابزار بسیار محبوب برای فروش ملک بوده که در چند سال اخیر افراد زیادی را به خود جلب کرده است. همچنین به املاک هایی که قبل از تمام شدن و تکمیل شدن به فروش می رسند پیش فروش می گویند. لذا افرادی که دنبال خرید ملک هستند باید تا حد نیاز از یک معامله درست و استاندارد استفاده کنند.

پیش فروش آپارتمان علاوه بر مزایایی که دارد می‌ تواند دارای معایبی نیز باشد. به عنوان مثال همیشه بین فروشنده و خریدار اختلافاتی وجود داشته که باعث بروز مشکلاتی می شود. در ادامه به صورت دقیق تر مزایا و معایب پیش فروش ملک را شرح خواهیم داد:

قیمت: اولین نکته بسیار مهم در مورد پیش فروش آپارتمان، قیمت است با پیش خرید آپارتمان می توان میانگین ۲۵ تا ۴۰ درصد از نرخ روز مسکن را خریدار کرد.

نوسان بازار املاک: همان طور که می دانید بازار مسکن پیوسته در حال بالا و پایین رفتن است و قیمت ثابتی ندارد که این نوسان امکان دارد معضلاتی را در اتمام کار به همراه داشته باشد. بهترین کار برای از بین بردن این مشکلات پیش فروش املاک است که تا حد زیادی از نوسان بازار جلوگیری کند.

تایید کردن وام مسکن: وام مسکن تنها زمانی به شما ارائه می‌‌شود که ساختِ مسکن به اتمام رسیده‌باشد. به عنوان مثال زمانی که یک ملک در حال ساخت و ساز است هیچ وامی به آن تعلق نمی گیرد و صرفاً می‌ توان برای پیش تایید وام، اقدام کرد. اگر قصد دارید یک وام برای مسکن تهیه کنید باید ابتدا ثابت کرده که این وام برای مسکن مورد استفاده قرار می گیرد.

کم شدن ارزش مالی: در صورتی که بعد از تمام شدن ملک، ارزش آن پایین تر از قیمت خریدش باشد مسئولیت آن با خریدار است و فروشنده به دلیل اینکه ملک را پیش فروش کرده هیچ مسئولیتی در قیمت آن ندارد.

بدون تضمین سود: بدون شک به دلیل ثبات نبودن قیمت ها نمی توان ریسک کرد و باید هر چه سریع تر آپارتمان را تکمیل کنید. زیرا در پیش فروش املاک، اصلا تضمینی وجود ندارد که قیمت بازار ثابت باقی بماند.

  • تحویل ندادن به موقع آپارتمان از طرف سازنده و بی انگیزه شدن او
  • به پایان نرسیدن پروژه در زمان مناسب
  • امکان کلاهبرداری به وسیله ی شرکت های بدون مجوز
  • گرفتنِ وام های میلیاردی و تسویه نکردن آن ها
  • نداشتن مجوز پیمانکار و پرداخت نکردن خلافی و هزینه های مربوط به شهرداری

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان

پیش فروش آپارتمان نه تنها برای فروشنده بلکه برای خریدار نیز دارای مزایا و معایبی است. در ادامه به آنها می پردازیم:

به عنوان مثال خریدار می تواند آپارتمان های پیش فروش را با قیمت کمتری خرید کند و میانگین ۲۵ تا ۳۰ درصد نیز سود کند. خریدار می تواند برای خرید آپارتمان های پیش فروش، آن را به صورت قسطی پرداخت کند که این کار بسیار راحت تر از پرداخت کردن هزینه به صورت یک جا است. به خاطر اینکه هنوز کار ساخت‌وساز به پایان نرسیده به همین دلیل خریدار می تواند از هر وسایلی که دوست دارد در ساختنِ ملک به کار ببرد.

خریدن آپارتمان با اینکه بسیار به صرفه است ولی کار بدون دردسری نیست. به عنوان مثال امکان دارد بین خریدار و فروشنده اختلاف های زیادی به وجود آید و فروشنده نتواند آپارتمان را به موقع تحویل دهد بنابراین بهتر است از افراد معتبر آپارتمان را بخرید.امکان دارد که فروشنده وام یا پرداخت مجوز پایان کار و خلافی به شهرداری را پرداخت نکرده باشد که در این صورت تمام هزینه ها بر عهده خریدار می باشد. شاید آن گونه که تصور می کردید در پایان ساخت ساز به چشم نیاید و کاملا ناراضی باشید. به عنوان مثال دارای مشکلات و نقص های فنی یا ظاهری باشد.ممکن است که فروشنده ساختمان را به چند نفر دیگر نیز فروخته باشد یا آن را نیمه کاره رها کرده و تا اتمام ساختمان کنار شما نباشد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا سوالی در رابطه با پیش فروش ملک دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچنین با راهنمایی کارشناسان مجموعه می ‌توانید ضمن ، از مزایا و معایب پیش فروشامروزه یکی از رایج‌ترین راه‌های خانه دار شدن پیش خرید آپارتمان است. افرادی که نمی‌توانند بودجه لازم برای خرید خانه را به صورت یکجا آماده کنند، می‌توانند با پرداخت در چندین مرحله صاحب آپارتمان شوند. پیش خرید آپارتمان دارای مزایا و معایبی است که اطلاع از آنها قبل خرید و همچنین هنگام عقد قرارداد ضروری می‌باشد.

اگر شما هم قصد دارید با مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان آشنا شده و با اطلاعات و آگاهی کامل صاحب خانه شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با سایت مشاوری همراه باشید. در این مطلب قصد داریم به سوالات شما درباره پیش خرید آپارتمان پاسخ داده و نکات مهم در این زمینه را ارائه دهیم.

پیش خرید آپارتمان چیست؟

در سال‌های اخیر قیمت آپارتمان افزایش یافته و علاوه بر این موضوع قدرت خرید مردم نیز کم شده است. از این رو یکی از راه‌های خرید خانه پیش خرید کردن است. پیش خرید خانه هم برای سازنده و هم برای خریدار مناسب است. زیرا سازنده بنا با استفاده از مبالغ اولیه دریافت شده از مشتریان تا میزان قابل توجهی از هزینه‌های خود را فراهم نموده و از طرفی خریدار نیز که قادر به پرداخت مبلغی سنگین به صورت یک جا نیست، با پرداخت کم کم و به مرور زمان صاحب خانه می‌شود.

البته این نوع معامله‌ها و قراردادها ممکن است مشکلاتی به وجود بیاورد. اگر سازنده و یا خریدار به تعهدات خود عمل نکنند مشکلات حقوقی مختلفی بوجود خواهد آمد. از این رو رعایت یکسری نکات و توجه به یکسری از مسائل در پیش خرید خانه بسیار مهم و ضروری است. قرارداد پیش خرید باید با شفافیت کامل و ذکر بندهای حقوقی لازم منعقد شود و از اعتبار کافی برخوردار باشد.

مزایای پیش خرید آپارتمان

پیش خرید آپارتمان دارای مزایای مختلفی است و به خاطر این مزایا افراد زیادی به این نوع خرید روی می‌آورند. از مهمترین مزایا و ویژگی‌های مثبت پیش خرید کردن خانه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- افزایش قیمت نهایی

زمانی که شما یک آپارتمان پیش خرید می‌کنید مطابق با قرار داد باید در چندین مرحله مبالغ مورد نیاز را واریز نمایید. ممکن است به خاطر تورم و رشد بازار مسکن مبلغ تمام شده‌ای که شما به نوعی به صورت اقساط و در چندین مرحله پرداخت نمودید، کمتر از قیمت نهایی در زمان تحویل باشد. برای مثال اگر شما آپارتمانی به قیمت 200 میلیون تومان را پیش خرید کرده باشید و در چندین مرحله این مبلغ را پرداخت نمودید، بعد از گذشت یکسال و اتمام ساخت واحد، قیمت روز آن بیشتر از 200 میلیون محاسبه شود. از این رو شما به سودی نسبی دست پیدا کرده اید.

2- پرداخت مرحله ای

در خرید آپارتمان آماده شما باید مبلغ مورد نظر را به صورت یکجا پرداخت کنید. در بعضی موارد نیز درصد بالایی از پول خانه از خریدار دریافت شده و مبلغ کمی برای زمان انتقال سند باقی می‌ماند. در واقع در خرید آپارتمان آماده نهایتا طی دو مرحله پرداخت صورت می‌گیرد که مرحله اول آن مبلغ سنگین و قابل توجه خواهد بود. از این رو بسیاری از افراد نمی‌توانند یکجا هزینه خرید آپارتمان را تهیه کنند. اما در پیش خرید آپارتمان، پرداخت پول به صورت مرحله‌ای می‌باشد. در این نوع معمالات خریدار موظف است طی قرارداد مبلغ تعیین شده را در زمان مراحل ساخت پرداخت کند. بنابراین خریدار قدرت بیشتری برای خرید دارد.

دکمه بازگشت به بالا