تازه های کسب و کارعمومی

معایب داکت اسپلیت زانتی

مزایا و معایب داکت اسپلیت موضوعیست که می‌خواهیم در این مقاله از وبلاگ ایمن تهویه الوند به صورت کامل به آن بپردازیم. یکی از می‌باشد و بهتر است همانند دیگر دستگاه‌های هواساز قبل از هر گونه اقدامی برای تهیه آن، به صورت کامل با مزایا و معایب آن آشنا شوید تا با اشراف کامل نسبت به آن دستگاهی را انتخاب نمایید که پاسخگوی نیاز شما باشد، در ادامه با ما همراه باشید.

مزایا و معایب داکت اسپلیت چیست؟

در ابتدا لازم به ذکر است که مزایا و معایب داکت اسپلیت بسیار زیاد است اما ما تمام سعی خود را کرده‌ایم تا تمامی آن‌ها را همینجا برای شما کاربران تشریح دهیم.

مزایا داکت اسپلیت

 • ارائه هوای تازه
 • بهینه نمودن دمای هوای درون دستگاه با استفاده از هوای درونی و بیرونی
 • مشخص بودن میزان مصرف انرژی هر واحد
 • فیلتر کردن هوا
 • تقسیم مساوی هوا در هر واحد
 • امکان قرار گیری یونیت خارجی در موقعیت‌های مختلف
 • قابلیت تبدیل به سیستم گرمایشی

ارائه هوای تازه

اولین مورد از مزایا و معایب داکت اسپلیت تامین هوای تازه با اکسیژن بالا می‌باشد. در داکت اسپلیت‌ها به دلیل وجود یونیت خارجی هوای تازه از بیرون همواره تامین می‌شود و به وسیله کانال ها به داخل محل مورد نظر منتقل می‌گردد. وجود هوای تازه بسیار مهم بوده و در مراکز درمانی و بیمارستان ها به این نکته همواره توجه ویژه‌ای می‌شود که نشان از اهمیت بالای آن دارد.

مطالعه این مطلب را به هیچوجه از دست ندهید!

و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

بهینه نمودن دمای هوای درون دستگاه با استفاده از هوای درونی و بیرونی

از مزایای داکت اسپلیت می‌توان به برگرداندن هوای موجود در محیط به درون اواپراتور اشاره کرد. این سیستم به این صورت است که هوا را به وسیله مکنده ها به درون دستگاه هدایت می کند و سپس درون دستگاه دمای هوا را متعادل می‌کند، با این روش هوای تحویل داده شده درون واحد، خنکی/گرما مناسب تری خواهد داشت و سریع تر هوا را به دمای مورد نظر خواهد رساند.

مشخص بودن میزان مصرف انرژی هر واحد

همواره چیزی که در آپارتمان‌های مسکونی، اداری و … مشاهده می‌شود بحث مشترک بودن هزینه‌هاست که دلیل آن به عدم توانایی دستگاه سرمایشی گرمایشی در محاسبه میزان مصرف هر واحد است.  از مزایا و معایب داکت اسپلیت امکان محاسبه هزینه هر واحد می‌باشد، با این سیستم حتی امکان کنترل میزان مصرف هر واحد نیز فراهم خواهد شد که می‌تواند امری بسیار مهم و حیاتی در مراکزی که میزان مصرف واحد ها مهم است به شمار رود.

فیلتر کردن هوا

هوایی که از محیط به درون دستگاه وارد می‌شود تا به صورت هوای گرم یا سرد درآمده و به محیط منتقل شود دارای میزان زیادی از آلاینده‌ها بوده که برای سلامتی مضر می‌باشد. از این رو در پشت داکت اسپلیت‌ها فیلتری گنجانده شده است که به وسیله آن هوای وارد شده به دستگاه ابتدا پاکیزه شده و سپس با تنظیم دمای مورد نیاز به واحد وزیده می‌شود.

تقسیم مساوی هوا در هر واحد

از مزایا و معایب داکست اسپلیت می‌توان به تقسیم هوای مساوی اشاره کرد. حتما تا به حال مشاهده کرده‌اید که کولر خانه‌ها هوایی که به پذیرایی هدایت می‌کند با بقیه اتاق‌ها یکسان نبوده و هر اتاق به صورت نامشخصی میزان هوای آن بالا پایین می‌شود. در داکت اسپلیت‌ها اما با کانال‌های مهندسی شده و مناسبی که کشیده می‌شود برای هر واحد به صورت یکسان هوا تقسیم شده و مشکلات کم و زیاد بودن هوا برطرف می‌شود.

امکان قرار گیری یونیت خارجی در موقعیت‌های مختلف

برخی از ساختمان‌ها و سازه ها به دلیل محدودیت فضایی به گونه‌ای ساخته می‌‌شوند که نمی توان یونیت خارجی داکت اسپلیت را در موقعیت نزدیک به واحد مانند بالکن قرار داد، در این موقعیت ها مزیت خوبه دیگر این اسپلیت ها رونمایی می شود که این امکان را فراهم می کند که بتوان یونیت خارجی را در پشت بام یا محل دیگری با اختلاف حدود 30 متری قرار داد و بدون افت کیفیت از کارایی دستگاه استفاده لازم را برد.

قابلیت تبدیل به سیستم گرمایشی

از دیگر مزایا داکت اسپلیت می‌توان به قابلیت استفاده از گرمایش آن اشاره کرد که از مزایا و معایب داکت اسپلیت می‌باشد. این مزیت به وسیله کویل آب گرم به دست می‌آید که برخلاف دیگر هایی که قابلیت گرمایش نیز دارند، گرمایش بسیار مناسبی را دارا می‌باشد. سیستم گرمایشی این دستگاه به گونه‌ای است که آب گرم مورد آن نیاز توسط موتورخانه تامین می‌شود و به صورت چشم گیری در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود، هزینه‌های که از قسمت رادیاتور و لوله‌های رفت و برگشت اضافی فاکتور گرفته خواهد شد.

معایب داکت اسپلیت از لیست مزایا و معایب داکت اسپلیت

اکنون در لیست مزایا و معایب داکت اسپلیت به معایب داکت اسپلیت می‌رسیم، البته گفتی است که این معایب به گونه‌ای نیست که برای آن‌ها نتوان راه حلی ارائه داد، کارشناسان ایمن تهویه الوند علاوه بر ذکر تمامی مزایا و معایب داکت اسپلیت برای معایب آن نیز راه حل‌های مناسبی ارائه می‌دهند تا معایب آن به حداقل‌ترین حالت ممکن خود برسد.

معایب داکت اسپلیت و نحوه برطرف سازی معایب آن

 • داشتن هوای یکسان در تمامی واحد‌ها
 • داشتن صدای بلند
 • تلف شدن انرژی در برخی نقاط
 • مصرف بالای برق در حالت گرمایشی

تمامی این موارد از معایب لیست مزایا و معایب داکت اسپلیت می‌باشد که علاوه بر تشریح آن سعی بر اراپه راه کار‌های مناسب برای حل آن‌ها در ادامه خواهیم داشت، پس با ما در ادامه همراه باشید.

داشتن هوای یکسان در تمامی واحد‌ها

‌تا به اینجای کار با قسمت‌های مختلف داکت اسپلیت آشنا شده‌اید و می‌دانید که از دو قسمت یونیت داخلی و خارجی تشکیل می‌شود؛ از آن جایی که تنظیم دمای داکت اسپلیت در بخش یونیت داخلی تنظیم می‌شود و سپس به وسیله کانال ها به هر واحد منتقل خواهد شد، دمای تمامی واحدها به دمای یکسانی در خواهد آمد و این مشکل از بزرگ‌ترین معایب داکت اسپلیت به شمار می‌رود. اما همانطور که گفته شد به گونه‌ای نیست که راه حل نداشته باشد!

راه حل هم دما شدن واحد ها

برای حل این مشکل از لیست مزایا و معایب داکت اسپلیت به صورت می‌توان با استفاده از درچه‌های دمپردار میزان هوای ورودی به هر اتاق را بر اساس نیاز فرد مشخص نمود؛ همچنین می‌توان بااستفاده از روش به کار گیری ترموستات مجزا برای هر واحد دمای موجود در هر بخش را نیز به صورت کاملا دلخواه تنظیم نمود و از مشکل هم دما شدن عبور کرد.

داشتن صدای بلند

در صورتی که از داکت اسپلیت در واحد‌های مسکونی استفاده شود  و یا فرد از داکت فاصله کمی داشته باشد به دلیل کار کردن فن درون یونیت داخلی مقداری صدا به گوش خواهد رسید که برخی نسبت به این موضوع اظهار ناراحتی می‌کنند، ولی برای این مشکل نیز می‌توان راه‌‌کار‌های مختلفی را اراپه داد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

راه حل کم کردن صدای بلند داکت اسپلیت

وجود آلودگی صوتی به خودی خود در هر جایی به عنوان یک مشکل یاد می‌شود که در داکت اسپلیت‌ها نیز این مورد استثنا نخواهد بود. صداهایی که از این دستگاه به گوش می‌رسد می‌تواند از منابع داخلی یا خارجی باشد که برای حل آن‌ها ۷ راهکار وجود دارد که عبارتند از:

 1. قرار دادن یونیت داخلی در فاصله‌ای دور از اتاق‌های نشیمن
 2. بهره برداری از کانال‌های به روز که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و برخلاف کانال‌های قدیمی که به صورت مکعب بودند، به صورت دایره‌ای تولید و ساخته می‌شوند. (در صورت نیاز)
 3. استفاده از عایق‌های صوتی در یونیت داخلی
 4. بهینه کردن یوینیت داخلی با استفاده از دریچه برگشت هوا
 5. نصب صحیح و بهینه که تنها با سپردن آن به متخصصان و کارشناسان امکان پذیر است
 6. به صورت محسوسی داکت اسپلیت‌های اینورتر (دور متغییر) صدای کمتری نسبت به دور ثابت تولید می‌کنند.
 7. آخرین گزینه از رفع مشکل صدا دادن داکت اسپلیت نیز می‌تواند به قدرت دستگاه ارتباط داشته باشد! یعنی بهتر بجای استفاده از یک دستگاه با قدرت بالا، از دو دستگاه با قدرت کمتر استفاده کرد.

تلف شدن انرژی در برخی نقاط

از مزایا و معایب داکت اسپلیت می‌توان به تلف شدن انرژی نیز اشاره کرد که جزئی از مشکلات آن می‌باشد؛ اما تلف شدن انرژی به این معنی است که زمانی که داکت اسپلیت روشن می‌شود برخی از واحدهایی که ممکن کسی در آن‌ها نباشد نیز هوا را دریافت خواهند کرد که منجر به تلف شدن انرژی می‌شود.

مصرف بالای برق در حالت گرمایشی

آخرین مورد از مزایا و معایب داکت اسپلیت مصرف بالای برق بوده که این مشکل در دستگاه‌هایی به وجود می‌آید که به شکل هیت پمپ ساخته شده‌اند. در این نوع دستگاه‌ها زمانی که نیاز به استفاده از قابلیت گرمایشی دستگاه است از برق بی رویه استفاده می‌شود، اما این مشکل نیز همانند دیگر مشکلات قابل حل است.

راه حل جلوگیری از مصرف بالای برق در حالت گرمایشی

برای جلو گیری از مصرف بالای برق در داکت اسپلیت‌ها زمانی که از آپشن گرمایش آن استفاده می‌شود می‌بایست از کویل آب گرم بهره برد. با استفاده کردن از کویل آب گرم در این اسپلیت‌ها به سادگی می‌توان با اختصاص دادن برق مصرفی به فن یونیت داخلی از مصرف بی مورد برق نیز جلو گیری کرد.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله در بخش وبلاگ ایمن تهویه الوند تمامی مزایا و معایب داکت اسپلیت را به شما شرخ داد باشیم؛ در صورتی که باز هم سوالی در رابطه با داکت اسپلیت دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها آن را مطرح نمایید و یا با کارشناسان ما تماس حاص بگیرید.

جهت مشاهده انواع کولرگازی سامسونگ به همراه مشخصات و قیمت اینجا کلیک کنید

قیمت داکت اسپلیت با توجه به مدل و ظرفیت دستگاه متفاوت است. لیست بهترین داکت اسپلیت را می‌توانید در وب سایت ما مشاهده نمایید

دکمه بازگشت به بالا