مزایای استفاده از سنباده تسمه ای

سنباده تسمه ای، ابزاری همه کاره است که می تواند در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. برای کسانی که به نجاری علاقه دارند، سنباده تسمه ای یک کالای ضروری برای حرفه شما است. آنچه در زیر می خوانید موقعیت های مختلفی است که در آنها یک سنباده تسمه ای می تواند کاملاً مفید باشد. اگر قصد خرید سنباده تسمه ای با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت را دارید همین حالا از طریق وبسایت فروشگاه اینترنتی سخت شیمی اقدام فرمائید.

موارد استفاده سنباده تسمه ای

ارزش سنباده تسمه ای برای کسانی که با چوب کار می کنند کاملا آشکار است. در اینجا برخی از کاربردهای رایج سنباده تسمه ای در نجاری آورده شده است.

  • مسطح کردن الوارهای خشن
  • سنباده زدن سطوح چوبی مسطح و بزرگ
  • کاهش ضخامت چوب

در حالی که سنباده تسمه ای ابزار ایده آلی برای استفاده در کاهش ضخامت چوب نیست، در صورت نداشتن دستگاه می تواند کارآمد باشد.

کابینت

سنباده تسمه ای برای کابینت بسیار مناسب است، به خصوص زمانی که درهای کابینت را برای رنگ آمیزی مجدد سمباده می زنید. اگر قصد دارید کابینت های خود را دوباره رنگ آمیزی کنید، آن ها را جدا کرده و هر قسمت را سمباده بزنید. این کار باعث می شود رنگ های کهنه از بین رفته و سطح آماده رنگ آمیزی باشد.

بازسازی مبلمان

بازسازی مبلمان، از کارهایی است که سنباده تسمه ای در آن بسیار کارآمد است. این به این دلیل است که سنباده تسمه ای برای سنباده زدن مناطق بزرگ و مسطح مانند مبلمان چوبی و درها بسیار  مناسب است. می‌توانید با افزایش یا کاهش درشتی کاغذ سنباده، مقدار سطحی را که می‌خواهید بردارید تنظیم کنید.

صافکاری با سنباده تسمه ای

اگر می خواهید لکه های تیره یا پلی یورتان را پاک کنید، باید از 60 تا 80 سنگ شن استفاده کنید که کاغذ سنباده متوسط ​​در نظر گرفته می شود. برای سنباده زدن قفسه ها و کابینت ها می توانید شن 80 تا 100 را انتخاب کنید و با تسمه های 120 تا 220 کار را به پایان برسانید. با این حال، من توصیه می کنم از سنباده تسمه ای فقط در جایی استفاده کنید که باید مقدار زیادی مواد را بردارید. کار تکمیل باید با سنباده اوربیتالی یا سنباده دستی انجام شود. سنباده اوربیتالی در مقایسه با سنباده تسمه ای سطح صاف تری ایجاد می کند و احتمال کمتری برای خراشیدن چوب وجود دارد. تاکنون، بیشتر کاربردهای سنباده تسمه ای حول محور نجاری و کار با چوب می چرخد. علاوه بر چوب، می توان از این ابزار برای پاک کردن روکش روی سطوح فلزی نیز استفاده کرد. به سادگی شماره سنگ سنباده را با کار مورد نظر مطابقت دهید.

برای نیمکت هایی که در فضای باز قرار داده اید، سنباده تسمه ای شما می تواند لایه های لکه و آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش را از بین ببرد تا سطح جدیدی نمایان شود. با برداشتن پوشش، می توانید زیبایی طبیعی چوب را قبل از اینکه دوباره رنگ آمیزی کنید، به نمایش بگذارید. ابتدا با یک سنباده زبرتر شروع کنید تا سطح آن از بین برود، سپس به یک سنباده صافتر بروید تا سطحی صاف ایجاد کنید.

هنر و صنایع دستی

از این سنباده میتوانید برای سنباده زدن قطعات کوچک به اندازه و شکل های ظریف نیز استفاده کنید. ترفند در اینجا این است که سنباده تسمه ای را روی یک گیره محکم کنید و قطعات کار کوچک خود را روی تسمه حرکت دهید. البته هنگام استفاده از سنباده تسمه ای به این روش باید مراقب باشید. لباس ایمنی مناسب را بپوشید و مراقب باشید که هنگام کار انگشتان خود را به سنباده نزدیک نکنید.

تیز کردن

این یک روش عالی برای تیز کردن چاقو، اسکنه و حتی قیچی است. برای این کار می‌توانید از یک سنباده تسمه‌ای قابل حمل که روی یک گیره بسته شده یا از یک سنباده تسمه‌ای عمودی استفاده کنید، دومی ابزار کارآمدتری برای این کار است. اولین قدم این است که سنباده را با گیره محکم کنید. بعد، زاویه تیغه را به موازات سنباده قرار دهید. سنباده را روشن کنید و اسکنه، قیچی یا چاقو را روی کمربند گردشی حرکت دهید. این کار را چند بار تکرار کنید و سپس اسکنه یا چاقو را به طرف دیگر برگردانید و لبه‌ها را روی سنباده تسمه ای بکشید. بررسی کنید که آیا لبه تیز است یا خیر و این کار را تا زمانی که لبه ها تیز شوند تکرار کنید. برای ابزارهای بزرگ مانند قیچی باغچه یا تبر، تیز کردن به این روش ممکن است دشوار باشد. اما برای کارهای دقیق به یک سنباده تسمه ای کوچکتر نیاز است.

حذف رنگ

اصل کلی همان است که سنباده تسمه ای را روی سطح اجرا می کنید تا رنگ موجود را پاک کنید. به علاوه، می توانید رنگ را از فلز نیز پاک کنید. شما باید کاغذ سنباده سبک تا متوسط ​​را انتخاب کنید و آن را روی سطح بکشید تا بدون آسیب رساندن به مواد زیر، رنگ را پاک کند.

کاغذ سنباده ریز نقطه خوبی برای شروع است. شماره 120 به اندازه کافی خوب است که رنگ را پاک کند و در عین حال چوب یا فلز را نسبتاً صاف نگه دارد و به آن آسیب نرساند. اگر رنگ سرسخت است، ممکن است بخواهید زبری را کمی افزایش دهید. کاغذ سنباده 80 یا 60 گریت باید این کار را انجام دهد. اما از کار با سنباده های خیلی زبر خودداری کنید، در غیر این صورت ممکن است چوب را خراشیده یا خراب کنید یا فلز را خراش دهید که نیاز به تعمیر دارد. هنگام خرید سنباده به عرض، طول، گرید، دانه بندی، نوع و برند سنباده توجه فرمایید.

زدودن زنگ زدگی از فلز

می توانید از همین روش برای از بین بردن زنگ زدگی که روی سطح فلز ایجاد می شود استفاده کنید. اما این کار برای زمانی است که زنگ زدگی هنوز در سطح بوده و آسیب قابل توجهی به مواد وارد نکرده است. شما باید میزان زنگ زدگی را ارزیابی کنید و با اندازه سنباده مناسب برای کاری که باید انجام شود شروع کنید.

در بسیاری از موارد، ابتدا با یک سنباده صاف شروع کنید، اگر کار نکرد، ببینید کدام سنباده تأثیر بیشتری  دارد. برعکس، برای زنگ زدگی ضخیم‌تر، می توانید با کاغذ سنباده زبرتر مانند 80 تا 100 گریت شروع کنید. هنگامی که زنگ زدگی به طور کامل از بین رفت، برای صاف کردن فلز، به یک سنگ ریزه ریزتر مانند 220 بروید.

تعمیر درب و پنجره

یکی از بهترین راه‌ها برای تعمیر درب یا پنجره‌، استفاده از سنباده تسمه ای است. درها و پنجره‌ها در ماه‌های گرم سال که چوب کمی متورم می‌شود. در تابستان هوای گرم رطوبت بیشتری را حمل می کند (رطوبت بالا) و این رطوبت باعث انبساط چوب می شود.

با پیدا کردن اینکه کدام لبه روی در یا پنجره متورم شده است شروع کنید و آن را علامت بزنید. در یا پنجره را از چارچوب آن جدا کرده و روی یک پایه یا لبه یک میز بزرگ قرار دهید و آن را با گیره محکم کنید. سپس Sandpaper تسمه ای را در امتداد لبه ای که علامت گذاری کرده اید اجرا کنید. به میزانی این کار را انجام دهید تا فضای کافی برای حرکت مجدد درب یا پنجره فراهم کند. فقط مراقب باشید زیاد سنباده نکشید، در غیر این صورت، شکاف بزرگی برای ورود هوای بیرون خواهید داشت.

 

دکمه بازگشت به بالا