علمی و پزشکی

ماهواره‌های کانادا به کمک اوکراین آمدند

مایک گرینلی، مدیرعامل MDA در بیانیه‌ای گفت: “تصاویر ماهواره‌ای منحصربه‌فرد ما برای کنترل آب و هوا با سایر منابع تصویری از رصدخانه تجاری زمین ادغام و تجزیه و تحلیل می‌شود. مایک، مدیر اجرایی MDA، تصاویر ماهواره‌ای ما اطلاعات جامع و به‌روزی را ارائه می‌کنند.” گرینلی در بیانیه ای اعلام کرد.

وی افزود: ما مفتخریم که می‌توانیم از قابلیت‌های ماهواره‌های راداری خود برای حمایت از این تلاش‌های بین‌المللی استفاده کنیم و به انجام هر کاری که در توان داریم برای کمک به دولت اوکراین در حفاظت از شهروندانش ادامه دهیم.

McDonald’s, Detoiler & Partners که به اختصار MDA نامیده می شود، یک شرکت چند ملیتی ارتباطات و فناوری کانادایی است. این شرکت شعبه های متعددی در سراسر کانادا و ایالات متحده دارد. محصولات اصلی این شرکت شامل Canadarem با فضاپیمای ناسا و همچنین Canadarem 2 و Dexter که توسط ایستگاه فضایی بین المللی اداره می شود، می باشد.

“کانادرم” مجموعه ای از سلاح های مکانیکی است که بر روی یک فضاپیما و ایستگاه فضایی برای جابجایی محموله ها و اجسام خارجی در راهپیمایی فضایی نصب می شود. این دستگاه توسط آژانس فضایی کانادا طراحی و ساخته شده است.

قابلیت های رادار “MDA” قابل توجه است. به عنوان مثال، این شرکت ماهواره رادارست-2 را که از دسامبر 2007 به دور سیاره ما می چرخد، و همچنین سه فضاپیمای صورت فلکی رادارست که در ژوئن 2019 بر فراز موشک فالکون 9 اسپیس ایکس به مدار زمین پرواز کردند، ساخته است.

بیانیه کوتاه گرینلی مشخص نکرده است که MDA به کدام تصاویر از ماهواره های دیگر شرکت ها نگاه می کند.

برخی از احتمالات وجود دارد. برای مثال، Capella Space مستقر در کلرادو، تصاویری از “SAR” اوکراین در حمله روسیه و فضاپیمای 24 فوریه توسط Maxar Technologies، Planet And BlackSky، ثبت تصاویری از تهاجم روسیه به اوکراین و عواقب آن. مثلا. Maxar اخیراً مجموعه ای از عکس ها را منتشر کرده است که نشان می دهد آسیب های شدید به فروشگاه های مواد غذایی، خانه ها و سایر ساختمان ها وارد شده است. غیرنظامیان وارد شهر محاصره شده ماریوپل در اوکراین می شوند.

46

دکمه بازگشت به بالا