اقتصادیتازه های کسب و کارعمومی

لباس افغانی مردانه قاسمی

خن افغانی – یخن های گلدوزی مردانه – یخن قاق مردانه

سوزن دوزی هنری در آستانه فراموشی است.

لباس ارتشی بچه گانه: سوزن دوزی یکی از صنایع دستی و هنرهای ایرانی است که در برخی از مناطق کشور رواج دارد. در این هنر زنان و دختران با الهام از رویاهای خود و خلاقیتی که دارند روی پارچه های کتان، زربافت، ابریشمی، پشمی و پنبه ای روش های مختلف سوزن دوزی را اجرا می کنند و در آن از نخ های ابریشمی، پشمی، گلابتون، نقده، ملیله، سرمه و الیاف مصنوعی استفاده می شود.

لباس بچه گانه سرباز: زنان و دختران در سوزن دوزی روی سطح پارچه های ساده، طرح هایی را با نخ های رنگی ترسیم می کنند که این کار با کمک سوزن و قلاب انجام می شود و بخیه های ظریفی روی پارچه می دوزند. در روش های اجرای سوزن دوزی تنوع زیادی وجود دارد. معمولا برای سوزن دوزی از کارگاه سوزن دوزی (قابی به شکل مستطیل یا دایره برای صاف نگه داشتن پارچه) استفاده می شود.

مدل یخن دست دوزی مردانه 97 مدل یخن دست دوزی مردانه 2018

جلیقه پلیس بچه گانه: سوزن دوزی های سنتی ایران یکی از روش های دیرینه تزئین جامه و بسیاری از منسوجات است که به نوعی در زندگی بشر کاربرد داشته و دارد.

مدل یخن سوزن دوزی مردانه جدید مدل یخن سوزن دوزی مردانه ساده

سوزندوزی بلوچ را باید در زمره یکی از اصیل ترین و جالب ترین صنایع دستی کشور به حساب آورد. این صنعت که در آن ذوق و خلاقیت زنان سوزن دوز به صورت طرح های سنتی محلی که بیانگر خصوصیات و ویژگی های هر منطقه است، خلاصه می شود و امروزه در میان صنایع هنری و سنتی کشور مرتبه و مقام بسیار والایی دارد.

در مناطق شهری و روستایی بلوچستان کمتر زن یا دختری را می توان دید که با این هنر اصیل و ارزنده آشنایی نداشته باشد و اصولا سوز ن دوزی آن چنان با زندگی زن بلوچ آمیخته که وقتی درصدد یافتن منشا و مبدا آن برآییم در این کار توفیقی چندان نخواهیم یافت، زیرا هر دختر بلوچ از سنین کودکی، ضمن آموختن و انجام امور مربوط به خانه داری موظف به فراگرفتن سوزن دوزی نیز هست.

مدل یخن دست دوزی مردانه شیک مدل یخن گلدوزی مردانه افغانی مدل یخن دست دوزی مردانه افغانی مدل یخن دست دوزی بر روی لباس مردانه انواع یخن دست دوزی بر روی

شناخت این هنر ارزنده توسط ساکنان سایر شهرها با افزایش تقاضا برای محصولات سوزندوزی و تولید در مناطق مختلف مقارن بوده است و از این رو انواع رومیزی، کوسن، سفره، آباژور، پرده، کیف، جای جوراب، کیف بغلی، کیف پول، جلد عینک، جای کلید، جای دستمال کاغذی، دستمال سفره، شلوار، کت، مانتو، کراوات، پارچه، کفش، کمربند، کیف، آباژور، چکمه، شلیته، بلوز، کاپشن، جلد آلبوم، قاب عکس و… تهیه می شود.

از دیگر مناطق ایران که سوزن دوزی رواج دارد، منطقه ترکمن است. سوزن دوزی ترکمن که به آن سیاه دوزی نیز اطلاق می شود، زمانی کاربرد فراوانی داشت و در جامعه سنتی ترکمن برای تزئین لباس های مردان، زنان و کودکان و همچنین پرده ها نیز استفاده می شد، اما امروز این هنر در لباس زنان دیده می شود. نوع دوخت آن زنجیره فشرده و بسیار ریز است که در ترکمنی به آن «سانجیم» می گویند و بیشتر از نقوش هندسی و قرینه به صورت ذهنی بهره می گیرد.

مدلهای یخن دست دوزی مردانه نما پشت از سوزن دوزی مردانه 97 خوشگلترین مدل یخن دست دوزی مردانه 2018 جدیدترین مدل یخن دست دوزی مردانه 97 شیکترین مدل یخن دست دوزی مردانه 2018

به گفته فعالان این صنعت دستی، ترکمن ها از قدیم الایام به تهیه ابریشم که به عنوان ماده اصلی سوزن دوزی تلقی می شود، می پرداختند و دختران و زنان لباس های خود را با نخ های ابریشمی که با رنگ های طبیعی رنگرزی می شد، سوزن دوزی می کرده اند.

پارچه های ابریشمی جهت تهیه «چِرپِه» (روپوش کوتاه زنان)، «کورتِه» (روپوش بلند زنان)، «چاکمن» (روپوش مردانه) و پارچه های پشمی برای دوخت «چابیت» (کت) استفاده می شود.

مدل یخن دست دوزی مردانه مدل یخن دست دوزی مردانه شیکترین مدل گلدوزی و سوزن دوزی بر روی لباس مردانه مدل یخن دست دوزی مردانه انواع مدلهای یخن دست دوزی مردانه زیبا و شیک

امروز اگرچه حمایت ها از این هنر بیشتر شده، اما با توجه به این که این هنر در برخی از خانواده ها تنها راه امرارمعاش است، نیازمند آن است تا امکانات لازم در تامین پارچه و نخ برای آنها فراهم شود و بازاریابی مناسبی برای تولیدات صورت گیرد، اما به گفته برخی از سوزن دوزان بلوچ تولید انبوه کارگاهی این رشته باعث شده که محصول نهایی کیفیت لازم را نداشته باشد و با قیمت بسیار ارزان به فروش برسد که در نهایت این هنر اصیل را بین زنان سیستان و بلوچستان تهدید می کند.

انواع مدل سوزن دوزی بر روی لباس مردانه جدید و شیک مدل یخن دست دوزی مردانه مدل یخن دست دوزی مردانه انواع مدل گلدوزیانواع یخن دوزی پیراهن تنبان

دارای یک پیراهن بلند و گشاد است که بیشتر از پارچه کتان یا پنبه ای تهیه می شود.

همراه این پیراهن یک شلوار که به آن ازار می گویند پوشیده می شود. یخن دوزی پیراهن تنبان مردانه انوع مختلف دارد که در زیر از آنها نام می بریم:

  • یخن دوزی قندهاری
  • یخن خامک دوزی مردانه
  • یخن قاسمی
  • یخن دست دوزی هراتی
  • یخن دوزی گرافی
  • یخن سوزن دوزی شده

یخن قاسمی چیست؟

پیراهن تنبان مردانه با یخن قاسمی یکی از است. در این نوع دوخت یخن پیراهن با سرآستین های آن ست می شود و دوخت یکدست در نظر گرفته می شود. در این نوع یخن دوزی که یا به وسیله دست دوخته می شود و یا ماشین، دقت و تمیزی کار از اهمیت زیادی برخوردار است. در دوخت با دست از خامک دوزی و یا سوزن دوزی استفاده می شود. یخن قاسمی یک یقه ی گرد ساده است که حاشیه دور آن به وسیله دوخت پر می شود.

چرا به این مدل یخن قاسمی می گویند؟

در سالهای دور شخصی به نام قاسم بن جیحون عاشق دختر فرماندار شده بود، پس از این دلدادگی قاسم به سراغ معشوقه ی خود رفت.

از آنجایی که او مردی نترس و شجاع بود، هیجان را دوست داشت پس از اینکه نگهبانان او را دیدند بسیار مورد آزار قرار گرفت.

او که پیراهن تنبان افغانی پوشیده بود یخنش به وسیله نگهبانان پاره شد و او پس از مدتها با یخن پاره در کوچه و بازار می گشت تا اینکه شهره ی شهر شد.

مردم او را به عنوان عاشقی تمام عیار می شناختند و عشق او را تمجید می کردند.کسانی که عاشق و آزاده بودند، کسانی که تا پای جان برای عشق خود ایستادگی می کردند یخن قاسمی می پو شیدند تا اینکه این یخن به استایل تبدیل شد و یخن قاسمی نام گرفت.

سوزن دوزی در یخن قاسمی

سوزن دوزی یکی از هنرهای اصیل افغانستانی است که در بیشتر مناطق افغانستان رواج دارد. زنان و دختران هنرمند با استفاده از ذوق و خلاقیت خود برز روی پارچه های کتان، زربفت، ابریشم و پنبه ای و پشمی سوزن دوزی را به کار می برند.

این هنر زیبا در پیراهن تنبان مردانه کاربرد زیادی دارد. پیراهن مردانه با یخن قاسمی، زمانی که با هنر سرانگشتان بانوان این مرز و بوم تزیین می شود، زیبایی و جلای بیشتری پیدا می کند.

در یخن قاسمی دور یقه به وسیله نخ ابریشم یا سند سوزن دوزی یا خامک دوزی می شود .

طرح دور یخن به سلیقه ی دوزنده بستگی دارد می تواند نقش و نگار ساده ای داشته باشد یا پیچ در پیچ  باشد.

تلاش دارد تا فرهنگ و هنر افغانستان را به همگان معرفی کند و در این مسیر به حمایت شما عزیزان نیاز دارد. در این فروشگاه انواع کالاهای افغانی همچون عرضه می شود.

لباس مردانه انواع سوزن دوزی زیبا بر روی لباس مردانه

دکمه بازگشت به بالا