اقتصادیتازه های کسب و کارعمومی

لابی طراحی دیوار پارکینگ مسکونی

اهمیت طراحی داخلی پارکینگ

همانطور که می دانید عوامل مهمی در ارزش ریالی یک ساختمان تاثیر دارند که یکی از آن ها داشتن پارکینگ مناسب است. پارکینگ ساختمان مسکونی یکی از مهم ترین فضاهایی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. کاربردی بودن، زیبایی، طراحی فضای داخلی پارکینگ مانند نورپردازی، طراحی سقف و ستون و کف، طراحی های بدنه یا همان طراحی نمای پارکینگ اهمیت بسیار زیادی دارد.

عوامل مهم در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

طراحی داخلی واحد مسکونی از مهم ترین مواردی که در طراحی پارکینگ باید رعایت شود فضای پارکینگ است که باید به گونه ای لحاظ شود که ضمن رعایت فضای مناسب برای پارک هر خودرو، فضای کافی نیز برای ورود و خروج را در نظر بگیرد. رعایت ابعاد و محاسبه دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولا فضای پارکینگ ساختمان های مسکونی فضای بسته ای است، به همین دلیل استفاده از تهویه های مناسب برای هوای پارکینگ از نکاتی است که در زمان طراحی و اجرا باید به آن دقت شود.

طراحی داخلی ساختمان اداری داشتن نور مناسب یکی دیگر از موارد مهم در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی است. پارکینگ هایی که در فضای بسته هستند همچنین پارکینگ درشب باید از نور کافی برخوردار باشند تا در هنگام ورود و خروج و پارک کردن ماشین دچار مشکل نشوند.

کف ‌پوش پارکینگ در دکوراسیون مسکونی باید قابل شست ‌و شو باشد زیرا عبور و مرور ماشین‌ ها و افراد سبب کثیف و لک شدن سطح زمین می‌ شود، همچنین مقاومت این سطح نیز باید در نظر گرفته شود.

طراحی نمای پارکینگ مسکونی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی رستوران و طراحی نمای پارکینگ یا همان طراحی بدنه و دیوارهای پارکینگ باید به گونه ای باشد ضمن حفظ کاربری فضا بر زیبایی آن نیز بیفزاید. پارکینگ را باید مانند یک سالن بزرگ در نظر گرفت که شامل چند ستون و پارتیشن برای تقسیم بندی فضا است.

معمولا این فضا دیوارهایی با دهانه های بزرگ است که  در فواصل منظم بیرون زدگی هایی برای ستون و سایر تاسیسات دارد که نقش تقسیم بندی فضا را به عهده دارد. معمولا در طراحی داخلی پارکینگ پنجره به چشم نمیخورد و در صورتیکه فضای پارکینگ بسته باشد از تهویه برای جریان هوا استفاده می شود.

اگر فضای مورد استفاده برای پارکینگ دارای حیاط یا فضای باز باشد یک ضلع ساختمان برای نور پارکینگ و تهویه هوا استفاده می شود که معمولا با یک نرده یا حفاظ جدا می شود.

برای از بین بردن خستگی و یکنواختی فضای پارکینگ باید دیوارهای فضا را با تقسیم بندی صحیح و استفاده از متریال های مناسب طراحی کرد. خطوط هندسی در طراحی دیوارها وبدنه نیز کمک زیادی به از بین بردن یکنواختی محیط می کند.

موارد مورد توجه برای طراحی داخلی پارکینگ ساختمان

 • برداشت صحیح و دقیق ستون ها و تاسیسات
 • رعایت فواصل و استاندارهای محل پارک خودرو
 • توجه و دقت به مسیر های حرکتی ، مکث  و توقف
 • در نظر گرفتن محل های نصب کنتورهای برق، آب و گاز
 • در نظر گرفتن محل قرارگیری جعبه آتشنشانی
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر استقامت، زیبایی، نظافت و طول عمر مصالح
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر صرفه اقتصادی توجیه پذیر برای کارفرما
 • دقت در جزییات اجرایی در کنج ها و محل های بیرون زده از بدنه برای عدم سرگیری و موانع حرکتی
 • رعایت اصول حفظ تعادل و توازن بصری در طراحی دیوارها
 • ایجاد نظم و هماهنگی خطوط در قاب ها و دهانه ها
 • تنوع به اندازه مصالح برای ایجاد ریتم و عدم تکرار
 • رعایت تناسبات ابعادی در مصالح مورد نظر
 • طراحی با ابعاد عرف مصالح مورد نظر در بازار

 هزینه طرای پارکینگ در مشهد

به طورکلی طراحی پارکینگ در ابتدای کار مشخص می شود، یعنی زمانیکه کارفرما کار طراحی ساختمان را به شرکت طراحی می سپارد، همراه با سایر طراحی ها نظیر طراحی داخلی، نما و … طراحی برای پارکینگ ها نیز انجام می شود و هزینه آن طبق عرف و تعرفه شرکت محاسبه می شود.

اما اگر شما قصد بازسازی و نوسازی دارید یا به قصد دارید پارکینگ مجزایی را بسازید و نیاز به طراحی دارید باید به این نکته توجه کنید که هزینه ساخت و قیمت انواع پارکینگ مکانیزه و طبقاتی مسکونی و شهری برحسب هر واحد یا هر پالت پارکینگ عنوان می شود که به معنای هر جای پارک محاسبه می شود.

پارکینگ ها انواع کاربری های مختلفی دارند که نوع طراح، ضوابط و نوع مصالح به کار رفته در آن متفاوت می باشد. ابتدا باید نوع کاربری آن مشخص شود سپس عوامل زیر را می توان به عنوان نکات موثر در هزینه طراحی پارکینگ بررسی کرد:

 • پلان معماری-سازه-برق و مکانیک فاز ۱ و ۲
 • پلان مبلمان
 • پلان اندازه گذاری
 • سایت پلان
 • تمامی نماهای موجود
 • پلان ستون گذاری
 • تعیین متریال مصرفی
 • نقشه سه بعدی

 مراحل طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

پس از تایید طرح های تری دی مکس جزئیات و اندازه های دقیق را برای اجرای پارکینگ در اختیار کارفرما قرار می دهیم و مشاوره های لازم برای خرید مصالح و متریال و ساخت و اجرا را ارائه می کنیم

گروه‌بندی پارکینگ‌ها بر اساس متراژ و تعداد خودروها

تعداد خودروهایی که در پارکینگ جا می‌شوند بر اساس متراژ پارکینگ به شرح زیر است: پارکینگهای کوچک، حداقل 3 ماشین را در خود جای می‌دهند و پارکینگهای متوسط در برگیرنده حداقل 4 ماشین و حداکثر 25 تا است. پارکینگهای بزرگ بیشتر از 25 تا ماشین را در خود جای می‌دهند. تعداد پارکینگ برای هر واحد مسکونی بر اساس متراژ خانه است و این امر می‌تواند کاملا متغیر باشد. برای متراژ تا 150 متر 1 پارکینگ کافی خواهد بود. متراژ 150 تا 200 متر به پارکینگ با ظرفیت 2 خودرو نیاز دارد و برای متراژ 250 متر به بالا 3 پارکینگ خودرو در نظر گرفته میشود.به این نکته هم باید توجه داشته باشید که اگر تعداد واحد‌های ساختمان فرد است، معمولا یکی از واحدها پارکینگ ندارد.

مراحل اصلی برای طراحی پارکینگ

هدف خود را مشخص کنید

یا پارکینگ شما به شدت تحت تاثیر هدفی که برای استفاده از پارکینگ در نظر دارید، خواهد ‌بود. با توجه به این که پارکینگ شما فقط برای استفادهوسایل نقلیه کوچک و شخصی طراحی شده است یا برای ماشینهای بزرگ مانند کامیونها و وانتها نیز مناسب است، طراحی پارکینگ به شیوه‌ای متفاوت انجام خواهد گرفت.

به اندازه‌ پارکینگ توجه کنید

اندازه‌ فضایی که برای پارکینگ در نظر گرفته‌اید، برای طراحی پارکینگ بسیار حائز اهمیت است زیرا تاسیسات و مصالح با توجه به متراژ پارکینگ، متغیر است. طبق مقررات حداقل اندازهپارکینگ، 5 متر طول و 5/2 متر عرض است.

ضخامت سنگ ‌فرش پارکینگ را در نظر بگیرید

با توجه به وزن وسایل نقلیه‌ای که در پارکینگ عبور و مرور می‌کنند، ضخامت سنگ‌فرش پارکینگ متفاوت است. مثلا وسایل نقلیه بزرگ‌تر و سنگین‌تر مانند کامیون‌ها، به سنگ‌فرش‌هایی با ضخامت بیشتر نیاز دارند. شما باید با توجه به این نکته، بهترین سنگ‌فرش را برای ایجاد دوام بیشتر، برای طراحی پارکینگ خود انتخاب کنید.

اندازه‌ها و فاصله‌ها

تعداد فضا‌ها را مشخص کنید

عد از تعیین هدف برای طراحی پارکینگ خود، مشخص کنید که چه تعداد جای پارک برای پارکینگ شما باید در نظر گرفته شود.

فضای مورد نیاز هر پارکینگ

با توجه به نوع استفاده‌ شما از پارکینگ، طراحی فضای مورد نیاز هر جای پارک، متفاوت است. مثلا اگر پارکینگ برای فروشگاه‌ها است، فضای هر جای پارک باید بزرگ‌تر در نظر گرفته شود تا مشتریان فروشگاه راحت‌تر بتوانند خرید‌های خود را در ماشین خود قرار دهند

دکمه بازگشت به بالا