عمومی

قدرت موشکی ایران؛ از خیبر تا فتاح

رسانه‌های جهان به‌ویژه رسانه‌های غربی اذعان دارند که پایگاه موشکی ایران بزرگترین و متنوع‌ترین پایگاه در غرب آسیا است.

به گزارش سلام آنلاین، به نقل از خبرگزاری میزان، قدرت نظامی ایران به ویژه در حوزه موشکی طی سال های گذشته در کانون توجه بین المللی قرار گرفته است.

رسانه‌های جهان به‌ویژه رسانه‌های غربی اذعان دارند که پایگاه موشکی ایران بزرگترین و متنوع‌ترین پایگاه در غرب آسیا است.

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است که ایران بیش از 3000 موشک بالستیک در اختیار دارد. این آمار شامل افزایش قدرت موشک های زمین به هوای ایران نمی شود.

به گزارش رسانه های غربی، ایران در دهه های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در دقت و قدرت موشک های خود داشته است.

تمرکز بر دقت و قدرت با موشک 2000 کیلومتری ایران همراه است.

در نهایت، علیرغم اتکای اولیه به موشک‌های با سوخت مایع، ایران بیشتر بر روی توسعه موشک‌های سوخت جامد تمرکز کرده است.

حتی در صورت محدود بودن، ایران به توسعه تعداد زیادی موشک و فضاپیما (SLV) ادامه داد.

ایران از سال 2017 در چندین نبرد از موشک استفاده کرده است، از جمله حمله موشکی به یک پایگاه عراقی که تا سال 2020 نیروهای آمریکایی را دریافت کرد.

پولیتیکو در گزارشی نوشت اروپا نمی تواند پیشرفت ایران، بزرگترین زرادخانه موشک های بالستیک آن در خاورمیانه را نادیده بگیرد.

به نوشته این سایت، ایران در اواخر اردیبهشت 1402 موشک بالستیک جدیدی را که مشترکاً «خرمشهر-4» و «خیبر» نامیده می شود، پرتاب کرد.

به گفته کارشناسان موشک بالستیک 1500 کیلوگرمی خرمشهر، این واقعیت که این موشک می تواند در میانه پرواز خود پرواز کند، سیستم های دفاع موشکی مدرن را با چالش مواجه می کند. اکثر سیستم ها توسط ایالات متحده ساخته شده و توسط ناتو پشتیبانی می شود.

ایران حتی در اواخر سال 2022 اعلام کرد که یک موشک مافوق صوت ساخته است، سپس فتح (موشک جدید بالستیک میان برد) را در اوایل سال 2023 به نمایش گذاشت و آزمایش کرد.

فتح با برد 1400 کیلومتر در سرعت های گزارش شده از سیزدهم تا پانزدهم، نوع دیگری از خانواده موشکی فاتح ایرانی است.

پولیتیکو همچنین نوشت که ایران نشان داده است که توانایی و قصد توسعه موشکی را دارد که دقیق تر باشد و بتواند زنده بماند.

CNN نیز در گزارشی درباره موشک فتاح نوشت: فتاح جدیدترین موشک در زرادخانه به سرعت در حال گسترش ایران است. موشک هایی که ایران می گوید می توانند 15 برابر سریعتر از صدا حرکت کنند.

این موشک مافوق صوت قادر است به تمامی سامانه های موشکی پدافند هوایی نفوذ کرده و آنها را منفجر کند.

این موشک می تواند درون و بالای جو زمین حرکت کند و بردی معادل 1400 کیلومتر (870 مایل) دارد.

سی ان ان نوشت: بر این اساس، موشک می تواند به اسرائیل نیز برسد. موشک های مافوق صوت موشک هایی هستند که می توانند با سرعتی بیشتر از 5 ماخ یا پنج برابر سرعت صوت حرکت کنند.

اما در همان زمان، یوزی روبین، بنیانگذار و مدیر سابق سازمان دفاع موشکی رژیم صهیونیستی، گفت: این ایده واقع بینانه و قابل اجرا است.

الکس واتانکا، مدیر برنامه ایران در مؤسسه خاورمیانه در واشنگتن گفت: ایران در زمینه (قدرت موشکی) پیشرفت های بزرگی داشته است و هیچکس نمی تواند آن را انکار کند.

کارشناسان می گویند آنچه موشک جدید ایران را از دیگر موشک های طراحی شده متمایز می کند، انعطاف پذیری آن است. این موشک دارای یک کلاهک قابل جابجایی است که به آن اجازه می دهد تا مسیرهای نامنظم را دنبال کند و بنابراین رهگیری آن دشوار است.

سی ان ان همچنین نوشت که یک کارشناس اعتراف کرد که مطمئن نیست سامانه دفاع موشکی رژیم صهیونیستی بتواند موشک های فتح ایران را رهگیری کند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا