اقتصادیتازه های کسب و کار

شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات

راه اندازی و ثبت شرکت بازرگانی چه مراحلی دارد؟ شرح فعالیت شرکتهای بازرگانی چیست و در چه حوزه هایی می توانند فعالیت داشته باشند. برای ثبت شرکت بازرگانی صادارت و واردات چه مدارکی لازم و چقدر باید هزینه کنید. برای پاسخ به تک تک این سوالات به طور دقیق تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. شرکت بازرگانی در واقع به شرکتی الحاق می شود که در موضوع فعالیت آن یعنی بند 2 اساسنامه موضوعات خرید و فروش و صادارت و واردات و کلیه فعالیت های بازرگانی داخلی یا خارجی ذکر شده است.

شرکت بازرگانی نوع خاصی از یک شرکت نیست، بلکه یک شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود است که در موضوع فعالیت آن موضوعات بازرگانی آماده است.

تاسیس شرکت بازرگانی

در تاسیس شرکت بازرگانی عمدتا یا مسئولیت محدود یا سهامی خاص انتخاب می شوند.

در ادامه یک به یک دو نوع از شرکت های بازرگانی را که برای ثبت مورد نیاز است را مورد بررسی قرار میدهیم.

مراحل ثبت شرکت بازرگانی

مراحل ثبت شرکت بازرگانی از تهیه مدارک تا اقدام برای کار شرکت بازرگانی عبارتند از:

 • مشخص نمودن اعضا و شرکا
 • مشخص کردن میزان سهم هر کدام از اعضا
 • تعیین حق امضای شرکت ( چه کسی چک و قرارداد و .. را امضا کند)
 • تهیه تصویر از مدارک شناسایی اعضا جهت ثبت در سامانه
 • ثبت با موضوع فعالیت بازرگانی در سامانه ( نمونه موضوع در ادامه آورده شده است )
 • دریافت آگهی تاسیس و درج در روزنامه رسمی کشور

✔️ نکته مهم: بعد از تاسیس شرکت بازرگانی اقدام برای و در صورتی که خودتان قصد واردات یا صدارات را دارید برای گرفتن نیز باید اقدام کنید

مدارک لازم جهت ثبت شرکت بازرگانی

 1. تصویر کارت ملی و شناسنامه همه اعضا متشکل از 3 نفر اعضای هیئت مدیره و 2 نفر بازرسین اصلی و علی البدل
 2. از سال 98 دیگر برای ثبت شرکت نیاز به دریافت گواهی عدم سوپیشنه ندارید ولی شما نباید سوپییشنه داشته باشید
 3. نداشتن مشکل بانکی مثل مسدودی حساب یا چک برگشتی و مالیاتی
 4. امضا اقرار نامه به نداشتن مشاغل دولتی برای اعضای هیئت مدیره ( به جز سهامداران زیرا سهامدارن شرکت سهامی خاص می توانند شاغل در سازمان ها و ادارات دولتی باشند. )

هزینه ثبت شرکت بازرگانی

هزینه ثبت شرکت بازرگانی چه به صورت سهامی خاص چه به صورت محدود بین 800 تا 2 میلیون تومان می باشد. البته این هزینه بیشتر به مواردی مانند میزان سرمایه شرکت، کم و یا طولانی بون موضوع فعالیت شرکت بستگی دارد.

✅ هزینه ثبت شرکت بازرگانی چقدر است ؟

هزینه ثبت شرکت بازرگانی چه به صورت سهامی خاص چه به صورت محدود بین 800 تا 2 میلیون تومان می باشد. البته این هزینه بیشتر به مواردی مانند میزان سرمایه شرکت، کم و یا طولانی بون موضوع فعالیت شرکت بستگی دارد. جهت استعلام آنی هزینه ثبت انواع شرکت بازرگانی در تهران لیست تعرفه ما را مشاهده کنید.

✅ شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت بازرگانی چیست ؟

برای ثبت شرکت در تهران فقط نیاز به تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا دارید، و شرایط خاص یا مدرک تحصیلی برای شروع نیاز نیست، الته نداشتن سوپیشینه و بدهی مالیاتی از شروط اولیه ثبت شرکت بازرگانی است.

✅ مدت زمان ثبت آن چقدر است؟

مدت زمان ثبت یک شرکت در تهران یا شهرستان ها به طور میانگین 10 الی 15 روز زمان خواهد برد.

✅ آیا بعد از ثبت باید کارت بازرگانی بگیریم؟

جهت ثبت شرکت با موضوع صادارت و واردات خیر در ابتدا نیاز نیست، اما اگر قصد دارید که فعالیت صادرات یا واردات را عملیاتی کنید باید کارت بازرگانی یا حقیقی و یا حقوقی دریافت نمایید.

کار شرکت بازرگانی

ما در اینجا یک موضوع را که جامع بوده و برای ثبت شرکتهای بازرگانی مورد استفاده قرار میگیرد را قرارداده ایم. شما می توانید علاوه بر موضوعات زیر، هر فعالیت دیگری را که ممنوعیت نداشته باشد یا نیاز به مجوز نداشته باشد جزو کار شرکت بازرگانی خود اضافه کنید.

نمونه موضوع فعالیت شرکت بازرگانی صادارت و واردات

ارائه کلیه فعالیتهای تجاری و خدمات بازرگانی در زمینه صادرات و واردات ، خرید و فروش و خدمات پس از فروش کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، گشایش اعتبارات و برای شرکت نزد بانکها

ترخیص کالا از گمرکات داخلی، اخذ و اعطایی نمایندگی شرکتهای معتبر داخلی و خارجی

خرید و فروش اینترنتی انواع کالاهای مجاز بازرگانی و انعقاد قرارداد با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، ایجاد شعب و نمایندگی در داخل و خارج کشور، افتتاح حساب نزد کلیه بانکها، اخذ وام و اعتبارات بانکی یه صورت ارزی و ریالی از کلیه بانکها و موسسات مالی و اعتباری سراسر کشور

شرایط ثبت شرکت بازرگانی

شرایط راه اندازی شرکت های بازرگانی برای دو نوع شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود متفاوت است

شرکت بازرگانی در قالب سهامی خاص معمولا برای افرادی مناسب است که در آینده قصد شرکت در مناقصات را دارند یا متقاضی اخذ وام هستند و در سیکل بزرگ فعالیت خواهند داشت. شرایط عبارتند از:

 • برای ثبت یک شرکت بازرگانی سهامی خاص تعداد افراد متشکل حداقل می بایست سه نفر بوده و دو نفر هم به عنوان بازرسین مشغول به فعالیت باشند که البته به این نکته هم باید توجه داشت که بازرسان نباید از اعضای اصلی شرکت باشند یا نسبت فامیلی داشته باشند.
 • کمترین میزان سرمایه که باید در نظر گرفته شود حداقل 100 هزار تومان می باشد که 35 درصد از آن باید در بدو تاسیس در حساب ” شرکت در شرف تاسیس ” واریز گشته و رسید آن در سایت اداره ثبت بارگزاری گردد.

شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت بازرگانی در سیکل کوچکتر از استفاده می کنند. شرکت بازرگانی در قالب مسئولیت محدود شرایط ساده تری نسبت به سهامی خاص دارد که عبارتند از:

 • تعداد نفرات تشکیل دهنده شرکت بازرگانی مسئولیت حداقل باید دو نفر باشد.
 • کمترین سرمایه اولیه برای ثبت این گونه از شرکتها یکصد هزار تومان می باشد
 • تعهد پرداخت برای کل سرمایه ( به مدیر عامل) از ملزومات ثبت این گونه شرکتها می باشد. لازم به ذکر است که نیاز نیست 35 درصد از سرمایه اولیه در ابتدا به حساب شرکت نزد یکی از بانکها واریز شود.

ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات

یک شرکت صادرات و واردات هم درواقع یک شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود است که موضوع فعالیت آن خرید و فروش و صادارات و واردات کالاهای مجاز بازرگانی ذکر شده است به همراه موضوعاتی دیگر در حوزه تجارت. اما برای تکمیل امور مربوط به شرکت های بازرگانی بعد از ثبت شرکت بازرگانی صادارت و واردات اخذ کارت بازرگانی می باشد که در ادامه به آن پرداخته می شود:

کارت بازرگانی چیست؟

همانطور که از واژه ی مشخص است این کارت مرتبط با امور بازرگانی می باشد و هر نوع اقدامی در چارچوب قوانین کشور به یک نوع مجوز مشخصی از سوی سازمان مربوطه نیاز است.

پس در واقع مجوزی است که هر شخص حقیقی و یا حقوقی ( بعد از ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات )  با دریافت این نوع کارت می توانند طبق ماده 3 قانون مقررات در زمینه تجارت واردات و صادرات به فعالیت تجاری بپردازند.

کارت بازرگانی از انواع گوناگونی به وجود آمده که این موارد عبارتند از:

 • کارتی که در زمینه خدماتی برای اشخاص حقوقی صادر می شود که به آن کارت خدماتی گفته می شود.
 • کارتی که در زمینه صادرات و واردات، ترخیص و سفارش کالا استفاده می شود که به آن کارت تجاری گفته می شود.
 • کارتی بنام کارت صنعتی و تولیدی که با توجه به مجوز سرمایه گذاری در زمینه ی تولیدی برای اشخاص حقوقی صادر می شوند که مواد اولیه و تجهیزات خود را وارد کرده و فعالیت خود را در زمینه تولیدی آغاز نمایند.
 • کارتی که در زمینه ترخیص کالا برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود که به آن کارت موردی گفته می شود که این کارت یکبار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انجام چه مواردی کارت بازرگانی لازم است؟

-برای ثبت سفارشات و ترخیص کالاها -واردات از مناطق آزاد ( را هم بخوانید) و صادرات هر کالایی که مجاز باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام اموری که بیان کردیم باید کارت بازرگانی دریافت کنند شرایط و مدارک هر یک به شرح زیر می باشد:

شرایط اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

-داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت -افتتاح حساب بانکی داخلی -دارای حداقل سن 23 سال

-عدم سوء پیشینه کیفری -اخذ مجوز تولیدی -داشتن مکان مناسب برای شروع فعالیت -در سازمان های دولتی استخدام نشده باشد.

مدارکی که اشخاص حقیقی باید ارائه دهند عبارت است از:

-اصل و کپی کارت ملی

-ارائه دو قطعه عکس شش در چهار

-ارائه یک نسخه از اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که اداره ثبت شرکت ها آن را تایید کرده باشد.

-ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی که حداقل باید دیپلم باشد.

-ارائه برگه عدم سوء پیشینه که از صدور آن بیش از 6 ماه نگذشته باشد.

-ارائه فرم کارت بازرگانی که توسط دفتر رسمی و متقاضی به امضا رسیده باشد.

-ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا معافیت برای آقایان

-ارائه کد اقتصادی -ارائه یک قطعه عکس سه در چهار از مدیرعامل

 

دکمه بازگشت به بالا