سکسکه جنین در رحم آیا طبیعی است و چه عللی دارد؟

اگر در سه ماهه دوم بارداری  یا سه ماهه سوم هستید و شکم شما به طور ناگهانی مانند پاپ کورن تکان می خورد، احتمال دارد که جنین در حال سکسکه باشد. با گذشت زمان، این حرکات جنین به طور فزاینده ای به حرکات و ضربه های واقعی تبدیل می شود. به احتمال زیاد متوجه حرکات ریتمیک سکسکه جنین می شوید.

سکسکه جنین چیست؟

به سادگی، سکسکه جنین در رحم، حرکات کوچکی است که دیافراگم جنین وقتی شروع به تنفس می کند ایجاد می کند. هنگامی که نوزاد نفس می کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه هایش می شود، و باعث انقباض دیافراگم می شود. نتیجه؟ باعث سکسکه جنین در رحم می شود. سکسکه جنین چه احساسی ایجاد می کند؟ سکسکه جنین یک حرکت سریع و تکراری است که قطعا متوجه آن می شوید. در ابتدا ممکن است فکر کنید سکسکه ضربه های نرم است، اما بعد تکرار می شود. اگر توجه كنید، متوجه خواهید شد كه ریتم سکسکه جنین مانند بزرگسالان است كه توسط جنبش دیافراگمی ایجاد می شود. البته در بزرگسالان به جای مایع آمنیوتیك، در ورود سریع هوا سکسکه ایجاد می شود.

به گفته آن براون، مدیر پزشکی، خدمات بهداشتی زنان در بیمارستان Inova Loudoun در لسبورگ، ویرجینیا، “شروع سه ماهه سوم بارداری، زمانی است که بیشتر زنان متوجه سکسکه جنین می شوند، اما سکسکه را می توانید در سونوگرافی در سه ماهه اول ببینید؛ زمانی که دیافراگم جنین رشد می کند. ” چه عواملی باعث سکسکه جنین می شود؟ بر خلاف بچه ها و بزرگسالان، سریع ناهار خوردن باعث سکسکه جنین نمی شود. هنگامیکه جنین در رحم سکسکه می کند، چندین نقطه عطف رشدی رخ می دهد – که نشان می دهد او در مسیر رشد قرار دارد. در اینجا پیشرفت جنین در هنگام سکسکه ذکر شده است:

توانایی جنین برای دم و بازدم مایع آمنیوتیک – و به این ترتیب سکسکه- نشانه خوبی است که دیافراگم او در حال رشد است. براون می گوید: این روند در حدود 10 هفتگی آغاز می شود، گرچه احتمالا تا چند ماه متوجه سکسکه جنین نمی شوید. بر اساس گزارش Brandi Ring، متخصص زنان و زایمان در Mile High OB-GYN در دنور، “سکسکه جنین نشان دهنده فعال شدن عصبی است که دیافراگم را کنترل می کند.” آنها تایید می کنند مغز و نخاع در حال انجام کار خود هستند. به عبارت دیگر، سکسکه جنین به این معنی است که نوزاد از نظر عصبی به اندازه کافی رشد کرده است تا بتواند در خارج از رحم زنده بماند!

علاوه بر تنفس، نوزاد در حال تمرین شیر خوردن، مکیدن انگشت شست و خمیازه کشیدن است. شار لا پورت، مربی پرستار در بخش مراقبت ویژه، در بروکلین، نیویورک می گوید: و همه این فعالیت ها می توانند باعث سکسکه شوند. سکسکه جنین: چقدر معمول است؟ از آنجا که هر بارداری منحصر به فرد است، هیچ قاعده ای برای تعداد سکسکه وجود ندارد. لاپورت توضیح می دهد که سکسکه جنین می تواند به صورت تصادفی و گاهی چندین بار در روز رخ دهد. با این حال، بعضی از نوزادان خیلی سکسکه نمی کنند. با گذشت سه ماهه سوم، احتمالا با ریتم های جنین آشنا شده اید. این زمانی است که احتمالا سکسکه های جنین را بیشتر متوجه خواهید شد.

اگر در سه ماهه دوم یا سوم هستید و شکم شما به طور ناگهانی مانند پاپ کورن تکان می‌خورد، احتمال دارد که جنین در حال سکسکه باشد. با گذشت زمان، این حرکات جنین به طور فزاینده‌ای به حرکات و ضربه‌های واقعی تبدیل می‌شود. به احتمال زیاد متوجه حرکات ریتمیک سکسکه جنین می‌شوید. به سادگی، سکسکه جنین در رحم، حرکات کوچکی است که دیافراگم جنین وقتی شروع به تنفس می‌کند ایجاد می‌کند. هنگامی که نوزاد نفس می‌کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه هایش می‌شود، و باعث انقباض دیافراگم می‌شود. نتیجه؟ باعث سکسکه جنین در رحم می‌شود.

سکسکه جنین چه احساسی ایجاد می‌کند؟

سکسکه جنین یک حرکت سریع و تکراری است که قطعا متوجه آن می‌شوید. در ابتدا ممکن است فکر کنید سکسکه ضربه‌های نرم است، اما بعد تکرار می‌شود. اگر توجه کنید، متوجه خواهید شد که ریتم سکسکه جنین مانند بزرگسالان است که توسط جنبش دیافراگمی ایجاد می‌شود. البته در بزرگسالان به جای مایع آمنیوتیک، در ورود سریع هوا سکسکه ایجاد می‌شود. به گفته آن براون، MD، مدیر پزشکی، خدمات بهداشتی زنان در بیمارستان Inova Loudoun در لسبورگ، ویرجینیا، “شروع سه ماهه سوم بارداری، زمانی است که بیشتر زنان متوجه سکسکه جنین می‌شوند، اما سکسکه را می‌توانید در سونوگرافی در سه ماهه اول ببینید؛ زمانی که دیافراگم جنین رشد می‌کند. ”

چه عواملی باعث سکسکه جنین می‌شود؟

بر خلاف بچه‌ها و بزرگسالان، سریع ناهار خوردن باعث سکسکه جنین نمی‌شود. هنگامیکه جنین در رحم سکسکه می‌کند، چندین نقطه عطف رشدی رخ می‌دهد – که نشان می‌دهد او در مسیر رشد قرار دارد. در اینجا پیشرفت جنین در هنگام سکسکه ذکر شده است: توانایی جنین برای دم و بازدم مایع آمنیوتیک – و به این ترتیب سکسکه- نشانه خوبی است که دیافراگم او در حال رشد است. براون می‌گوید: این روند در حدود ۱۰ هفتگی آغاز می‌شود، گرچه احتمالا تا چند ماه متوجه سکسکه جنین نمی‌شوید.

بر اساس گزارش Brandi Ring، MD، یک متخصص زنان و زایمان در Mile High OB-GYN در دنور، “سکسکه جنین نشان دهنده فعال شدن عصبی است که دیافراگم را کنترل می‌کند. ” آن‌ها تایید می‌کنند مغز و نخاع در حال انجام کار خود هستند. به عبارت دیگر، سکسکه جنین به این معنی است که نوزاد از نظر عصبی به اندازه کافی رشد کرده است تا بتواند در خارج از رحم زنده بماند! از آنجا که هر بارداری منحصر به فرد است، هیچ قاعده‌ای برای تعداد سکسکه وجود ندارد. لاپورت توضیح می‌دهد که سکسکه جنین می‌تواند به صورت تصادفی و گاهی چندین بار در روز رخ دهد. با این حال، بعضی از نوزادان خیلی سکسکه نمی‌کنند.

با گذشت سه ماهه سوم، احتمالا با ریتم‌های جنین آشنا شده اید. این زمانی است که احتمالا سکسکه‌های جنین را بیشتر متوجه خواهید شد. چگونه می‌توانید مطمئن شوید جنبش‌هایی که احساس می‌کنید طبیعی هستند؟ به غرایز خود اعتماد کنید. هرگز تردید نکنید و اگر سئوالی دارید یا نگران هستید با پزشک تماس بگیرید. گرچه سکسکه جنین کاملا طبیعی است، هر گونه نگرانی در مورد حرکات جنین باید فورا مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود. اگر در حال شمارش روزانه ضربات جنین هستید، هر سکسکه را به عنوان یک حرکت در نظر بگیرید. با توجه به گفته‌های براون، ” سکسکه در رحم، یکی از رایج‌ترین حرکات جنین است. ”

چگونگی توقف سکسکه جنین

هیچ راهی برای توقف سکسکه جنین در رحم وجود ندارد. تغییر موقعیت، راه رفتن و نوشیدن آب ممکن است کمک کند، زیرا هر محرک جدید باعث تغییراتی می‌شود. اما بهترین راه برای مقابله با سکسکه جنین چیست؟ به سادگی آن‌ها را در آغوش بگیرید. براون می‌گوید: “سکسکه‌های جنین یکی از چیز‌هایی است که بخشی از بارداری هستند. یک زن باردار با رشد کودک متوجه حرکات مختلف خواهد شد، و این حرکات به احتمال زیاد با هر سه ماهه قوی تر می شود. علاوه بر لگد زدن ، پیچیدن و ضربات ، زن نیز ممکن است متوجه سکسکه جنین شود. شناسایی سکسکه جنین می تواند دشوار باشد. اما یک زن ممکن است متوجه آن شود ، با این حال، احساس سکسکه نسبت به سایر حرکات ریتمیک است.

دکمه بازگشت به بالا