تازه های کسب و کارعمومی

زیارت مجازی خانه کعبه

به گزارش خبرنگار تفریح و نشاط خبرگزاری فارس، در آیه 96 سوره آل عمران آمده که نخستین خانه ‏اى که براى مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکه بوده و پر برکت و مایه هدایت جهانیان است.

این در حالی است که امسال و به دلیل شیوع ویروس کویید 19، دولت سعودی شرکت‌کنندگان حج امسال را به هزار نفر محدود کرده و هزاران نفر از مسلمانان آرزوی خود را برای انجام زیارت خانه خدا بر باد رفته می‌بینند و اشک در چشم آرزوی زیارت خانه خدا را در دل زنده نگه می‌دارند.

سفری که برای مسلمانان تجربه‌ای سرنوشت‌ساز، پر احساس و سرشار از معنویت است و به همین جهت هم هر مسلمانی آرزو دارد حداقل یک بار این سفر را تجربه کند.

برای سفر مجازی به خانه خدا کافی است تا در کلیک کنید و پس از چند ثانیه وارد مسجد الحرام شوید و با کمک فلش های راهنما به کعبه برسید. حالا در چنین شرایطی که امکان سفر وجود ندارد، برای تمام کسانی که سال هاست آرزوی سفر به خانه خدا دارند و این آرزو تاکنون رنگ تحقق نگرفته امکانی فراهم شده تا به صورت مجازی گرد کعبه بچرخند و طواف عشق کنند.

اگر هدست واقعیت مجازی (‌VR) داشته باشید، تجربه سفر مجازی گاهی دست کمی از دیدار حضوری‌ آن‌ها ندارد اما در صورتی که هدست هم نداشته باشید می‌توانید خانه خدا را به راحتی و از راه دور زیارت کنید.

آغاز زیارت

در ابتدای ورود شما به باب السلام می رسید و با کمی حرکت موس و کلیک بر روی فلش راهنما به دو کوه صفا و مروه می رسید، جایی در ضلع شرقی مسجدالحرام که با فاصله‌ای حدود 395 متر رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. کوه صفا در جنوب شرقی مسجدالحرام و کوه مروه در ناحیه شمال شرقی آن قرار دارد.

کوه صفا، ارتفاع کمی دارد و معنای آن در لغت، سنگ سخت و صاف است،کسی که بر بالای صفا بایستد، روبه‌روی حجرالاسود قرار می‌گیرد. مروه هم ارتفاع کمی دارد و در لغت به‌معنای سنگ سخت، سفید و براقی است که با آن آتش روشن می‌کنند.

تماشای خانه خدا از بام کعبه

با کلیک روی فلش راهنما شما به بام کعبه می رسید، جایی که از آن می توانید خانه خدا را تماشا کنید، «بیت العتیق» (خانه کهن یا آزادشده)، «بیت الحرام» (خانه دارای حرمت)، «بیت المعمور» (خانه آباد) و «بیت المحرّم» (خانه حرمت‌داده یا دارای تحریم) از نام‌های دیگر کعبه‌اند که در قرآن به آن اشاره شده‌است.

بنای کعبه از سنگ‌های سیاه و سختی ساخته شده که با کنار زدن پرده از روی آن، نمایانمی شود، این سنگ‌ها که از زمان بنای کعبه از سال 1040 (قمری) تاکنون بر جای مانده از کوه‌های مکه به ویژه جبل الکعبه (در محله شُبَیکه مکه)، و جبل مزدلفه گرفته شده‌است.

سنگ‌ها اندازه‌های گوناگون دارند، به گونه‌ای که بزرگ‌ترین آن ها با طول 190، عرض 50 و بلندی 28 سانتی‌متر و کوچک‌ترین آنها با طول 50 و عرض 40 سانتی‌متر است. پایه‌های آن از سرب مذاب ساخته شده‌ و بدین ترتیب بنایی نسبتاً استوار است.

سال 93 برای نخستین بار با نصب دوربینی ویژه بر پشت بام کعبه نماهایی از تمام جهات حرم مکی نمایش داده شد، با کلیک روی فلش سبز رنگ شما دقیقا وارد محوطه اصلی می شوید و رو به روی خانه خدا قرار می گیرید. دوست دارید جلوتر بروید؟ این امکان هم برایتان با یک کلیک دیگر فراهم شده، حالا با خیال راحت با خدای خود خلوت کنید.

داخل کعبه چگونه است؟

چند لحظه صبر کنید! هنوز یک بخش جذاب از این سفر و زیارت معنوی باقی مانده، بخشی که به هنگام حضور واقعی امکان دیدن آن وجود ندارد اما در این سفر مجازی تماشای آن ممکن شده و آن هم دیدن داخل کعبه است، فقط کافی است تا روی فلشی که به در کعبه اشاره می کند کلیک کنید تا درباز شود.

دری که تنها در دو مناسبت در سال، یعنی ماه شعبان و پیش از موسم حج باز می‌شود تا طی یک مراسم رسمی با آب زمزم و گلاب ناب کاشان شستشو داده شود یا در برخی از مناسبت‌های رسمی دیگر که پادشاهان، سفیران، وزیران و رؤسای کشور‌های مختلف می‌آیند، این در برای آن‌ها باز می‌شود.

به هنگام ورود دیوار‌هایی را می بینید که تا ارتفاع 4 متر از سنگ خاکستری رنگی پوشیده شده و بین ستون اول و دوم، روبه ­روی درب خانه، صندوقی از همان سنگ قرار گرفته که درب چوبی بسیار زیبایی دارد. داخل آن کلید درب بام کعبه و مشک و عنبر و عود، آب زمزم و گلاب کاشان نگهداری می‌شود.

ستون ها از چوب سخت و استواری از جنوب (ضلع ناودان کعبه) تا شمال در یک ردیف قرار دارند. سطح آن‌ها با روکش‌هایی به صورت نوار، از چوب گران قیمتی به نام تیک پوشانده شده و روی هرکدام سازه‌هایی از طلا و نقره قرار گرفته که آیات قرآنی روی آن حک شده است.

بین ستون‌ها، مفتول های آهنی کشیده‌اند که هدایای مختلف کعبه همچون ظروف و قندیل در آن مفتول­ ها قرار داده‌اند. تعداد این هدایا به 70 عدد می‌رسد و بعضی از آن‌ها بسیار قدیمی هستند، تمامی سقف خانه و دیوار‌ها از پارچه‌ای به رنگ سبز با میان دوزی‌های سفید پوشیده شده، که بر آن کلمه «لااله‌الاالله» و «محمّد رسول الله» دیده می‌شود، با کلیک روی فلش سبز رنگ می توانید این نوشته ها را دقیق تر ببینید.

اشما با داشتن یک  هدست واقعیت مجازی و این برنامه به طور واقعی حس حضور در خانه خدا را خواهید داشت.

این اپلیکیشن اولین از این نوع در ایران  و اولین نرم افزار واقعیت مجازی زیارتی است. توجه داشته باشید که این زیارت مجازی با انواع قبلی که اغلب عکسهای پاناروما بودند متفاوت است چون بر روی بستر واقعیت مجازی و به صورت کاملا سه بعدی می باشد.

هدست واقعیت مجازی چیست؟

این دستگاهها همانند تلویزیونها  و سینماهای سه بعدی تصاویر سه بعدی را برای چشمهای شما تولید می کنند با این تفاوت که هدستها بر روی سر نصب شده و قابلیت جهت یابی سر انسان را دارند.

ارتباط هدستها با موبایل چیست؟

آیاخودم می توانم این هدستها را بسازم؟

بله،در لینک شرکت گوکل نحوه ساخت آن نیز توضیح داده شده است.

آیا برای دیدن این اپلیکشن حتما نیاز به این هدستها است؟

خیر، این برنامه بدون وجود این هدستها هم بر روی موبایل اجرا می شود، ولی همیشه دو تصویر برای آن وجود خواهد داشت (همانند شکل های) که یکی برای چشم چپ و دیگری برای چشم راست است و دیگر فضای سه بعدی برای شما به وجود نخواهد آمد.

چه نوع موبایلهایی این نوع اپلیکشنها را اجرا می کنند؟

موبایلهایی که سنسورهای جایرو و شتاب سنج را داشته باشند که لیستی از این موبایلها در سایتhttp://www.3dvr.ir  وجود دارد.

دوستان دقت کنند حتما باید موبایل سنسور جایرو رو داشته باشه وگرنه برنامه کار نخواهد کرد.

نحوه کار با برنامه:

اگر موبایلتان در لیست موبایلهای مجاز بود آنگاه می توانید با حرکت موبایل به هر طرف به همان سو حرکت کنید( البته  در صورت داشتن هدست ابتدا باید موبایل را داخل آن قرار دهید). اگر سر خود را به حالت تعظیم به سمت پایین بگیرید آنگاه به مدت 20 ثانیه در همانجا متوقف می شوید و می توانید همه اطراف مسجدالحرام را ببنید و اگر در حین حرکت به آسمان نگاه کنید به سمت آسمان پرواز خواهید کرد و مسجدالحرام را می توانید از بالا مشاهده کنید..

تجربه جالبیه واقعا شگفت زده خواهید شد. پیشنهاد میکنم حتما امتحان کنید

نتهای پیام/

قیمت فیش حج تمتع  و قیمت حج تمتع آزاد چقدر است؟

قیمت حج تمتع در بازار آزاد چقدر است؟

دکمه بازگشت به بالا