اقتصادیتازه های کسب و کار

روغن مناسب پمپ باد پیستونی

یکی از انواع تجهیزاتی که در اطراف ما بسیار به کار برده می شوند، انواع کمپرسورهای باد می باشند. کمپرسورهای باد در انواع متفاوتی طراحی و ساخته شده اند که یکی از آن ها، کمپرسور باد پیستونی می باشد. این دستگاه از وظایف مهمی برخوردار است. از مهمترین عوامل تاثیرگذار در این کمپرسور می توان به پیستونی اشاره کرد.

روغن پمپ باد

روغن مخصوص کمپرسور باد شماره روغن کمپرسور باد 10-40 است و در همه جا است و بهتر است از روعن های مرغوب استفاده نمایید و در زمان مناسب تعویض کنید هر 300 ساعت کاری

روغن مناسب پمپ باد پیستونی

یکی از مهمترین انواع کمپرسورهایی که برای جابجایی مثبت به کار برده می‌شود، کمپرسور باد پیستونی است. این دستگاه با حبس کردن گاز ورودی و کاهش حجم آن به وسیله بخش متراکم‌کننده، باعث افزایش فشار گاز می‌شود. این نوع تجهیزات نسبت به کمپرسورهای محوری و سانتریفیوژی هزینه کمتری دارند. کمپرسورهای باد به طور گسترده‌ای در خطوط انتقال گاز، نیروگاه‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شوند و در نبود آن‌ها عملکرد این سیستم‌ها مختل می‌شود.

یکی از سوالات متداول کاربران درباره روغن کمپرسور باد پیستونی است و اهمیت آن چیست. لازم است بدانید که این روغن نقش بسیار مهمی دارد و باید به زمان تعویض و نوع آن توجه ویژه‌ای شود.

کمپرسور باد دستگاهی است که هوا را متراکم می‌کند و در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف برخی از کمپرسورها که بدون روغن عمل می‌کنند، این نوع کمپرسور به روغن نیاز دارد. این کمپرسورها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند که شامل کمپرسورهای رفت و برگشت، پیستونی، مارپیچی یا اسکرو، روتاری و تیغه‌ای هستند.

بنابراین، آشنایی با نکات مهم مربوط به روغن این دستگاه ضروری است. نوع روغن، میزان روغن و زمان تعویض آن از اهمیت زیادی برخوردارند. در هنگام خرید روغن کمپرسور باد پیستونی باید به این نکات توجه کنید تا خریدی ایده‌آل و متناسب با نیازهای صنعتی و کارگاهی خود داشته باشید.

استفاده از روغن مناسب باعث افزایش کارایی دستگاه شده و امکان فعالیت مستمر و بدون وقفه کمپرسور را فراهم می‌کند. همچنین، استفاده از روغن باعث کاهش سایش قطعات و کاهش دمای بین آنها می‌شود که در نتیجه، راندمان دستگاه افزایش و مصرف انرژی کاهش می‌یابد. در واقع، وظیفه اصلی روغن کمپرسور، روانکاری قطعات و دفع حرارت بین آنها است.

مقدار وسکوزیته روغن باید چقدر باشد؟

گرانروی یا ویسکوزیته از مهمترین ویژگی های یک روغن است که در زمانی که برای خرید آن مراجعه می کنید، باید بدانید این مقدار باید چقدر باشد، یا اینکه باید تا چه مشخصه ای باشد، پس بهتر است بدانید که ویسکوزیته مقاومت مایع را در برابر جاری شدن نشان می دهد. در اصل این مقاومت به معنای قوی بودن در برابر اعمال تنش برشی می باشد. پس بهترین مقدار ویسکوزیته برای یک روغن، حدود 30 می باشد که این مقدار معمولا برای هوای سرد توصیه می شود.

پس اگر به دنبال این هستید که این روغن را برای هوا گرم تهیه کنید، باید به سراغ روغن با ویسکوزیته 20 بروید. اینکه روغن بتواند پایداری عالی در برابر اکسیداسیون داشته باشد، تا حد زیادی می تواند در حفظ کردن مقدار ویسکوزیته تاثیرگذار باشد. همچنین اگر روغن خود را برای دستگاه در ویسکوزیته مناسب تهیه کنید، در واقع دستگاه خود را در برابر خوردگی و ساییدگی تضمین کرده اید.

نوع روغن کمپرسور هوا

بهتر است بدانید به دلیل آن که کمپرسورهای پیستونی نیاز به روانکاری بین حرکت پیستون ها دارند، باید بتوانید بهترین روغن را برای آن تهیه و خریداری کنید. میزان روغن در این کمپرسور به وسیله مشاهده سطح روغن نما اندازه گیری شده و نباید روغن بیش از حد مجاز ریخته شود. انواع متفاوتی از روغن کمپرسور باد پیستونی به کار برده می شوند که می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

  • روغن کمپرسورسنت تیک یا روغن مصنوعی که محافظت بالایی دارد و برای تعویض روغن تا 3 بار در هفته مناسب است. همچنین باعث نرم کردن ساینده دستگاه می شود.
  • روغن کمپرسور باد استاندارد که دارای ویسکوزیته و رطوبت به اندازه کافی می باشد و به این منظور برای مصارف عمومی و خانگی بیشتر به کار برده می شود.
  • روغن کمپرسور اسکرو که یک روغن مخصوص می باشد که با گرید 68 به کار برده می شود. این روغن در دسته مرغوب ترین های بازار می باشد که از خاصیت ضد کف بهره مند است. روغن اسکرو فضای بین موتور را پر کرده و سایش بین قطعات را از بین می برد.
  • روغن کمپرسور باد رونیکس که توسط شرکت بین المللی رونیکس تولید شده است و یکی از انواع پرکاربردترین ها می باشد.
  • روغن کمپرسور باد پیستونی که به روی کارکرد دستگاه تاثیر گذاشته و باعث جلوگیری از ایجاد سایش و بالا رفتن حرارت بین قطعات می شود.

بیشتر بدانید :پمپ باد سایلنت چی بخرم؟

میزان روغن کمپرسور باد

یکی از سوالات رایجی که اغلب افرادی که با دستگاه های کمپرسور باد سر و کار دارند می پرسند، این است که میزان روغن کمپرسور باد باید به چه اندازه ای باشد. در واقع اندازه ریختن روغن به وسیله نشانگر دستگاه مشاهده می شود. به این صورت در زمانی که کار به اتمام رسید، درپوش روغن گذاشته شده و پیچ آن را سفت می کنید. چرا که باید مطمئن شوید روغن هیچ گونه نشتی ندارد.

همچنین نکته دیگری که باید در این زمینه به آن توجه کنید، این است که سطح روغن کمپرسور باید تا نصف شیشه روغن نما باشد. چرا که اگر این مقدار کمتر باشد، به سلیندر آسیب زده و اگر بیشتر باشد، باعث ایجاد نشتی می شود. پس باید به این نکته در زمینه میزان روغن کمپرسور باد توجه کنید.

تعویض روغن کمپرسور باد

از اصلی ترین موارد در رابطه با روغن کمپرسور باد، مرحله تعویض کردن آن می باشد که بسیار حائز اهمیت است و نیاز به توجه و دقت زیادی دارد. به این ترتیب بهتر است بدانید که روغن به فرسایش حساس می باشد و به راحتی می تواند به روی اجزای مختلف کمپرسور هوا تاثیرگذار باشد. پس روغن با گذشت زمان، می تواند ویسکوزیته خود را به راحتی از دست بدهد و به این صورت ارزش کارایی روغن از بین می رود. همچنین روغن ضخیم شده و قادر نیست به صورت مساوی در بین اجزا در دستگاه کمپرسور تقسیم و توزیع شود.

به همین منظور باید برای تعویض کردن آن اقدام کرد. برای آن که بتوانید روغن دستگاه را تعویض کنید، باید ابتدا دستگاه را روشن کنید تا روغن مقداری گرم، روان و نرم شود. به این صورت به راحتی می توان برای تخلیه کردن آن اقدام کرد. سپس درپوش مخزن را برداشته و پیچ قسمت تخلیه را باز کنید. در این صورت روغن را به صورت کامل به بیرون تخلیه کرده و آن را با روغن جدید جایگزین کنید. به این ترتیب با دقت می توان به راحتی برای تعویض روغن اقدام کرد.

تشخیص زمان مناسب برای تعویض روغن بسیار مهم است. هر دستگاهی که با موتور کار می‌کند، نیاز به روغن برای روانکاری دارد. با گذشت زمان، کیفیت و ویسکوزیته روغن کاهش می‌یابد. گرد و غبار و سایر عوامل نیز می‌توانند باعث فرسایش رینگ‌ها و کاهش کیفیت روغن شوند که این امر منجر به سایندگی قطعات می‌شود. بنابراین، در زمان مناسب برای تعویض روغن اقدام کنید تا عملکرد دستگاه بهینه بماند و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

 خرید روغن کمپرسور باد

خرید روغن این دستگاه از مهم ترین مراحلی است که معمولا افرادی که با کمپرسورهای هوا سر و کار دارند، باید آن را انجام دهند. به این منظور زمانی که برای خرید این آیتم مهم و تاثیرگذار در عملکرد دستگاه اقدام می کنید، باید به نکات مهمی در زمان خرید توجه کنید. نخست این که روغن باید گرانروی خوبی داشته باشد. همچنین  باید بتواند دستگاه را در برابر خوردگی و ساییدگی حفظ کند. روغنی که تهیه می کنید، باید از یک برند شناخته شده باشد و بتواند در دماهای پایین و بالا، روان کنندگی خود را به خوبی حفظ کند.

در نتیجه روغن کمپرسور باید بتواند نقش خوبی را در فشارهای بالا ایفا کند. لازم است بدانید به دلیل آنکه میزان رطوبت در روغن کمپرسور و روغن موتور متفاوت است، و اینکه خاصیت روانکاری در هر یک از آن ها با یکدیگر فرق دارد، و ویسکوزیته آن ها دارای درجات متنوعی می باشند، نباید از روغن موتور برای روانکاری کمپرسور باد استفاده کرد. همچنین روغن موتور به دلیل ترکیباتی که درون خود دارد، می تواند باعث تخریب قطعات کمپرسور شود و این باعث نابودی دستگاه شما می شود. پس بهتر است در زمان خرید روغن دقت کنید و بهترین نوع این محصول را تهیه کنید.

کلام آخر

انواع متفاوتی از روغن کمپرسور باد وجود دارند که باید بتوانید با توجه به نوع کمپرسور آن ها را در برند و کیفیت عالی تهیه و خریداری کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا