راهنمای تنظیم قدرت و سرعت در دستگاه برش لیزر

برای دستیابی به بهترین خروجی در دستگاه برش لیزر، آشنایی با پارامترهای تنظیم قدرت و سرعت لیزر و بخش های مختلف آن اهمیت دارد. تنظیم قدرت، سرعت، تیوب، لنز و … از مهم ترین فاکتورهایی هستند که جهت بهینه سازی تنظیمات دستگاه برش لیزر باید انجام شود. به طور مثال تنظیمات ، اگر به صورت صحیح انجام شود، کمک می کند تا حکاکی های دقیق تری روی متریال مورد نظر خود بزنید، به خصوص وقتی با قطعات ظریف و گران قیمت چون طلا و نقره کار می کنید.

اهمیت تنظیم قدرت و سرعت لیزر

با توجه به اینکه پارامترهای تنظیم قدرت و سرعت لیزر در متریال های مختلف به شکلی واحد تنظیم نمی شوند، همیشه بهتر است یک تست آزمایشی روی قطعه ای از متریال برای رسیدن به تنظیمات ایده آل دستگاه انجام شود تا از خطا های احتمالی پیشگیری شود. توصیه می شود پیش از همه اینها، باید به عنوان مهم ترین فاکتور جهت دریافت بهترین کیفیت برش در محصول مدنظر قرار گیرد.

پارامترهایی که باید در کار با دستگاه برش لیزر تنظیم کرد

پیدا کردن تنظیمات مناسب دستگاه های لیزر صنعتی، چالش پیش روی صاحبان صنایع برش و حکاکی است. قطعا، بدون داشتن تجربه، تنظیم قدرت و سرعت لیزر کار دشواری است. تنظیمات درست این دو متغیر در کیفیت محصول نهایی نقش مهمی دارد. با تنظیمات بهینه دستگاه و انتخاب بهترین می توان طرح هایی باکیفیت و دقیق را پیاده سازی کرد.

برای دریافت مشاوره تخصصی، لطفا شماره تماس خود را در فرم وارد نمایید. همچنین می توانید با کارشناسان ما (خانم ظفرزاده ) و یا (خانم دهنوی) تماس حاصل فرمایید. برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید. و یا می توانید با شماره (دفتر فروش) و (واحد خدمات) تماس حاصل فرمایید.

تنظیم قدرت دستگاه برش لیزر

از مهمترین تنظیمات دستگاه برش لیزر، تنظیم سطح قدرت یا توان آن است. این متغیر با میزان انرژی لیزر ارتباط مستقیمی دارد. میزان نفوذ لیزر، با توجه به نوع متریال و ضخامت آنها متفاوت است. از این رو، برای تمامی متریال ها نمی توان یک سطح از قدرت را بکار برد. مهم ترین نکات در تنظیم میزان قدرت عبارت است از:

 • افزایش قدرت لیزر، باعث نفوذ بیشتر آن در متریال می شود. در نتیجه، حذف لبه های کار و سوختگی و تبخیر بیشتر در آنها اتفاق می افتد.
 • در مورادی که لبه هایی ظریف ، تمیز، دقیق و بدون خوردگی مورد نیاز است، علاوه بر تنظیم قدرت دستگاه برش لیزر، تنظیم سرعت آن نیز حائز اهمیت است.

برای دستیابی به عمق برش مورد نظر در متریال، تنظیمات قدرت دستگاه یک ضرروت محسوب می شود. قدرت بالای برش لیزر، لبه هایی پهن و قدرت کمتر آن، لبه هایی نازک تر ایجاد می کند.

تنظیم سرعت دستگاه برش لیزر

تنظیم سرعت دستگاه برش لیزر، در مدت زمان تابش پرتو به متریال و کنترل مقدار انرژی در یک نقطه نقش دارد. افزایش این کمیت باعث کاهش انرژی، کاهش مدت زمان نفوذ پرتو در متریال و عمق برش می شود. به این ترتیب شما باید تلاش کنید تنظیم قدرت و سرعت لیزر را به صورت بهینه انجام دهید.

سرعت بیشتر دستگاه برش لیزر، عمق کمتر برش و سرعت کمتر آن، عمق بیشتر برش را ایجاد می کند.

تنظیم فاصله کانونی

یکی دیگر از تنظیمات دستگاه برش لیزر، تنظیم فاصله کانونی دستگاه است. این تنظیمات باید با توجه به لنزهای مختلف دستگاه لیزر غیر فلزات انجام شود. تنظیم فاصله کانونی دستگاه را می توان با قرار دادن 4 مربع در چهار اطراف میز انجام داد. در این روش، یکسان بودن عمق برش در چهار طرف میز، تنظیم بودن فاصله کانونی دستگاه را نشان می دهد.

فاصله کانونی دستگاه برش لیزر چیست؟

لنز به عنوان مهم ترین قطعه دستگاه برش لیزر است که تنظیم آن بر توان و کیفیت برش نقش بسزایی دارد. این قطعه، یک عدسی همگراست که در همگرایی نور منتشر شده از تیوب و منعکس شده از طریق آینه های لیزر نقش دارد. فاصله کانونی دستگاه برش لیزر، نقطه تجمع نورهای خارج شده از لنز لیزر است که بیشترین توان و قدرت دستگاه در این نقطه تعریف می شود.

آموزش پیدا کردن نقطه فاصله کانونی لنز در دستگاه برش لیزر

جهت تنظیم فاصله کانونی دستگاه برش لیزر مراحل زیر را دنبال کنید:

 • علامت گذاری محل قرارگیری عدسی دستگاه لیزر در هد لیزر با استفاده از ماژیک
 • نصب سر نازل دستگاه
 • لحاظ کردن فاصله کانونی رعایت شده در هنگام برش دستگاه
 • اندازه گیری فاصله بین لنز دستگاه تا سطح قطعه کار (متریال برش)
 • در صورتی که فاصله فوق، 58 میلی متر یا 2 اینچ باشد، لنز لیزر نصب شده در دستگاه، 2 اینچ است.
 • چنانچه فاصله کانونی 63 میلی متر یا 2.5 اینچ باشد، لنز لیزر نصب شده در دستگاه 2.5 اینچ می باشد.

تنظیم عدسی

دستگاه های برش لیزر دارای یک عدسی هستند. محل قرارگیری این عدسی بعد از آخرین آینه دستگاه است. در تنظیم قدرت و سرعت لیزر باید به این نکته توجه شود که اشعه برخورد کننده به آینه های اول تا سوم، به عدسی برسد. به دو دلیل بهتر است تنظیمات عدسی، حتی در ، به صورت روزانه انجام شود:

 • عدسی، نزدیک ترین قطعه دستگاه به متریال تحت برش است.
 • دوده تولید شده هنگام حکاکی و برش، به عدسی برخورد می کند.

تنظیم تیوب

تیوب بخشی از دستگاه برش لیزر است که در قسمت پشت و روی دو براکت (پایه) قابل تنظیم قرار دارد. تنظیم تیوب توسط پایه ها انجام می شود. در تنظیم تیوب دستگاه، سایر تنظیمات دستگاه برش لیزر نقش دارند. تنظیم با تنظیم آینه های دستگاه به طور مستقیم و تنظیم عدسی و لنز دستگاه به صوت غیر مستقیم ارتباط دارد.

تنظیم نازل لیزر

آخرین بخش از تنظیم محور دستگاه لیزر، تنظیم نازل لیزر است. این قطعه در حکاکی و برش متریال نقش دارد. اگر تنظیم قدرت و سرعت لیزر در نازل به درستی صورت نگرفته باشد، این تنظیمات نادرست سبب می شود تا عملیات برش و حکاکی با خطا پیش برود.

مراحل تنظیم قدرت و سرعت دستگاه برش لیزر

برای انجام بهترین تنظیمات در زمان برش و حکاکی متریال های متفاوت، باید با توجه به متریال، سرعت و قدرت متفاوت را بررسی کرد. این تنظیمات باعث صرفه جویی در زمان کار با دستگاه لیزر می شود.

تنظیم سه متغیر سرعت، قدرت و زمان برش

سرعت، قدرت و زمان برش از مهم ترین متغیرهای تنظیم در دستگاه برش لیزر هستند. تنظیم این متغیرها با توجه به نوع دستگاه و متریال برش باید انجام شود. در تنظیمات برش متریال باید به نکات زیر توجه داشت:

 • افزایش زمان برش و حکاکی، عمق حکاکی در متریال را کمتر می کند.
 • در تنظیمات برش متریال باید تمیز بودن عدسی، آینه ها، لنز و دیگر قطعات دستگاه را مورد توجه قرار داد.
 • سرعت، کمیت تعیین کننده حرکت نازل لیزر در جهت محورهای x و y است. افزایش این متغیر، زمان و هزینه کمتر عملیات را در پی دارد.
 • توان، نشان دهنده پرتاپ پرتو لیزر بدون در نظر گرفتن سرعت آن است. میزان بیشتر این متغیر، باعث حکاکی عمیق تر در متریال می شود. ضمن اینکه، کیفیت و ظرافت کمتر کار را در بر دارد.
 • افزایش توان دستگاه لیزر، باعث افزایش سرعت برش، کاهش زمان و هزینه کمتر آن می شود.

بهینه سازی تنظیمات برش

در این مورد، تنظیم سرعت و توان حداکثر دستگاه، برش همه نوع متریال را مقدور نمی سازد. عدم تنظیم صحیح این دو متغیر، عملیات برش را با مشکل مواجه می کند؛ گاهی ممکن است، بخشی هایی از متریال را با فشار جدا کرد. در این حالت برای بهینه سازی تنظیم قدرت و سرعت لیزر، بهتر است سرعت را به میزان کمی افزایش داد.

تنظیماتی که باید برای بالا بردن کیفیت برش لیزر انجام داد

در تنظیمات دستگاه برش لیزر، برای افزایش کیفیت برش باید به موارد زیر توجه داشت:

 • تمیز بودن آینه ها و لنز دستگاه
 • موقعیت قرارگیری نازل در محل مناسب
 • تنظیم کانون دستگاه

تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر، کیفیت بالای پردازش

با توجه به در صنایع مختلف، برای انجام تنظیمات بهینه دستگاه، باید به نوع متریال توجه داشت. با تهیه یک جدول، ثبت مشخصات متریال و سرعت و توان مناسب دستگاه برای هر یک از آنها می توان در تجربیات بعدی کار به بهترین کیفیت در خروجی کار دست یافت. داشتن این تنظیمات نرم افزار دستگاه لیزر، سبب می شود تا در زمان شما به طور چشمگیری صرفه جویی شود.

جدول تنظیمات دستگاه برش و می تواند شما را بر اساس تجربیات حاصل از کار با دستگاه در جهت کیفیت بالای پردازش کمک کند.

قدرت لیزر جهت برش فلزات و غیر فلزات

مهم ترین بخش در تنظیم نقطه صفر دستگاه لیزر، انتخاب سرعت و توان مناسب دستگاه است. این تنظیمات باید با توجه به نوع متریال انجام شود. رایج ترین قدرت های لیزر، 6000، 4000، 3500 و 1000 وات می باشند. در دستگاه لیزر هر یک از این توان ها برای برش تمامی فلزات مناسب هستند. برای برش فلزات ضخیم تر، توان 6000 وات دستگاه بهترین انتخاب است. توان بهینه لیزر در دستگاه ، 150-90 وات است. این میزان با توجه به نوع متریال و میزان برش متغیر می باشد.

تفاوت دقت لیزر دستگاه برش فلزات و غیر فلزات

دقت دستگاه برش غیرفلزات 1 میلی متر و دستگاه برش فلزات بالای 2 میلی متر است. ظرافت اشعه لیزر در افزایش دقت دستگاه برش نقش دارد. با توجه به این قائده، بالاتر بودن دقت برش در دستگاه برش فلزات دور از انتظار نیست.

تست ماتریکس، روشی مناسب برای تعیین توان و سرعت مورد نیاز دستگاه

انجام تست آزمایشی، بهترین راه برای بهینه کردن تنظیمات دستگاه برش لیزر است. این تست را می توان با جدا کردن قطعه ای از متریال و تغییر مداوم قدرت و سرعت دستگاه انجام داد. تست ماتریکس با توجه به این هدف انجام می شود. مراحل انجام این تست عبارت است از:

 • روی قطعه ای از متریال، یک جدول 10*10 رسم کنید.
 • دو متغیر سرعت ( محور افقی) و قدرت (محور عمودی) تعریف کنید.
 • هر ردیف از جدول را با مقدار متغیر سرعت و قدرت تست نمایید.
 • عملیات برش را با کمترین میزان سرعت و قدرت شروع کنید.
 • برای برش هر مربع، دو متغیر تعریف شده را افزایش دهید.
 • میزان سرعت و قدرت دستگاه را برای هر برش یادداشت کنید.
 • در پایان، مربع هایی که به شکلی تمیز، دقیق و بدون خوردگی برش داده شده اند را انتخاب کنید. با توجه به آن می توانید بهترین میزان قدرت و سرعت دستگاه را جهت انجام تنظیمات تعیین کنید.

نکات کلیدی در تنظیمات دستگاه برش لیزر

 • تنظیم تمامی اجزای دستگاه برش برای بهبود الگوی طراحی نهایی اهمیت دارد.
 • پس از هر بار استفاده از ، جهت آماده کردن آن برای برش متریال های بعدی لازم است تا تنظیمات متغیر اجزا مجددا تنظیم شوند.
 • ریل های راهنما و کوپلینگ از مهم ترین اجزایی هستند که در طول فرایند برش باید فیکس شوند.
 • با توجه به نوع متریال، پارامترهای دستگاه (سرعت، قدرت، فاصله کانونی و ..) باید تغییر کنند.
 • پارامترهایی که به صورت بای دیفالت هستند، با توجه به مقادیر دلخواه می توانند مجدد تنظیم شوند.
 • لنز قدرتمند در دستگاه، برش سریع تر و مطمئن تر متریال را امکان پذیر می سازد.
 • تعیین ضخامت مواد قابل برش با دستگاه لیزر، با پارامتر نقطه کانونی لنز تعیین می شود.

فاکتورهای موثر در دقت برش لیزر

کیفیت نهایی برش با دستگاه لیزر با توجه به میزان دقت آن تعیین می شود. برای دستیابی به کیفیت بالای محصول، توجه به فاکتورهای زیر مهم تلقی می شوند:

 • توان و سرعت لیزر
 • موقعیت کانونی
 • موقعیت میز کار
 • نازل دستگاه
 • نوع متریال (ضخامت و جنس)

سخن آخر

برای اجرای تمام پروژه های برش لیزر، تنظیمات یکسانی نمی توان بکار برد. در تنظیم قدرت و سرعت لیزر به نوع و ضخامت متریال باید توجه داشت. تنظیمات ایده آل دستگاه برش لیزر باید با توجه به این دو فاکتور و ارتباط و تاثیر آنها بر عملکرد دستگاه مورد توجه قرار گیرد. با توجه به این بررسی می توان به بهترین سرعت و توان دستگاه برای متریال های مختلف دست پیدا کرد. در هر کسب و کاری مشغول هستید، می توانید بهترین خدمات برش و حکاکی لیزر را از دریافت کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا