تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

درمان خانگی برای درد بخیه

جای بخیه و زخم آثار باقی مانده بر روی پوست بعد از عمل جراحی یا جراحت است. این آثار ممکن است به خاطر زخم های مختلف پوستی به وجود آمد باشند از جمله سوختگی، بریدگی، یا التهاب جوش ها. این ها فقط یک سری علامت روی بدن نیستند بلکه برای بسیاری از آدم ها یکی از بزرگترین علل اعتماد به نفس پایین به شمار می روند. گفته می شود که «زخم ممکن است خوب شود اما جای زخم تا ابد می ماند.» درمان جای بخیه و زخم کمی سخت تر است اما می توان آن ها را با استفاده از درمان های خانگی زیر از بین برد. نتایج این درمان ها ممکن است از شخصی به شخص دیگر بسته به عمق و شدت مشکل متفاوت باشد. بافت زخم نیز به طور طبیعی در یک دوره ی زمانی مشخص محو می شود.

5 درمان خانگی سریع و آسان برای از بین بردن جای بخیه و زخم

در این نوشتار 5درمان خانگی سریع و آسان برای از بین بردن جای بخیه و زخم را به شما یاد می دهیم نیازی نیست پولی را که به سختی به دست آورده اید صرف درمان های زیبایی گران قیمت کنید فقط کافی است برای داشتن پوستی با ظاهر سالم و بی نقص این اقدامات ساده را انجام دهید.

روغن نارگیل

جای زخم ها نیز استفاده می شود: کمی پودر زردچوبه را با کره ی مایع یا شیر خام مخلوط کنید و آن را به آرامی بر ناحیه ی آسیب دیده ماساژ بدهید. آن را بعد از 15-20 دقیقه بشویید، نه تنهای جای زخم ها را پاک بلکه سلامت و درخشندگی پوست را نیز حفظ می کند. این ماده به خاطر خواص ضد پیری اش نیز محبوب و مورد تمجید است.

لیمو

آب لیمو سرشار از مواد مغذی است، در نتیجه نه تنها خوراکی سالم است بلکه از آن به عنوان درمانی خانگی برای معالجه ی اختلالات پوستی متعدد استفاده می شود. لیمو سرشار از ویتامین C و اسید سیتریک و اسیدهای آلفا هیدروکسی است که به از بین بردن سلول های مرده ی پوست کمک می کنند و به عنوان یک سفید کننده ی طبیعی عمل می کند. برای استفاده از آن، پوست اطراف زخم را تمیز کنید و بعد یک گلوله ی پنبه را در آب لیمو فرو کنید، و آن را روی زخم بمالید و بعد از 10-15 دقیقه با آب بشویید. این کار جای زخم را روشن تر می کند و بعد از استفاده ی منظم آن را کاملا از بین می برد.

سرکه ی سیب

به عنوان یک درمان خانگی، سرکه ی سیب اعتبار زیادی کسب کرده است به نحوی که برای درمان آنفولانزا گرفته تا زگیل کارساز به حساب می آید. یک گلوله ی پنبه را در سرکه ی سیب فرو کنید و آن را روی زخم ها بمالید. این کار جای زخم یا بخیه را محو خواهد کرد. بعد از 10 دقیقه آن را بشویید. یا، یک پیمانه سرکه ی سیب را با دو پیمانه آب مخلوط کنید. صورت تان را بعد از تمیز کردن و قبل از خوابیدن با این محلول بشویید.

برگ های چریش

برگ های چریش دارای عوامل ضد قارچ، ضد باکتری و ضد التهابی است. این عوامل به از بین بردن جای بخیه و زخم کمک می کنند. برای استفاده از آن، چند عدد برگ چریش بردارید و از آن خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی جای زخم ها بمالید. همچنین می توانید از آن به عنوان یک پک صورت نیز استفاده کنید. این کار نه تنها جای زخم ها را محو خواهد کرد، بلکه مشکلات پوستی مانند جوش و … را نیز از بین می برد. برگ چریش برای پوست نیز می تواند به عنوان تونر استفاده شود. فقط کافی است گلوله ی پنبه را در آب چریش جوشیده فرو کنید و صورت تان را با آن پاک کنید و بگذارید یک شب بماند. این کار جوش، جای زخم و بخیه و لکه را از بین خواهد برد.

 روغن جگر ماهی

روغن جگر ماهی از پوست و بافت های نوع خاصی از ماهی ها به دست می آید. این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و ایکوزاپنتانوییک اسید است. همچنین برای استعمال موضعی جهت از بین بردن جای زخم ها و جای بخیه نیز این روغن توصیه می شود. اما، به شکل قرص و کپسول نیز موجود است؛ فرد می تواند آن را با یک سوزن سوراخ کند و روغنش را بیرون بکشد. حتما ناحیه ی مورد نظر را با استفاده از یک حوله از هر گونه آلودگی و گرد و خاک پاک کنید. انگشت تان را در مخلوط روغن فرو کنید، و به آرامی آن را روی جای زخم و جای بخیه بمالید. این کار را 3-4 بار در روز تکرار کنید.

بهبودی درد بعد از عمل لیپوماتیک

برای آنکه این حجم از درد و تورم زودتر ناشی از عمل لیپوماتیک از بین برود، محلول خون و بی حسی باید به طور کامل از بدن تخلیه شود. باز گذاشتن زخم (محل برش جراحی) و پوشیدن لباس فشرده سازی مخصوص کمک می کند این خونابه هرچه سریع تر از بدن خارج شود و به کنترل و مدیریت درد بعد از لیپوماتیک کمک می کند. پزشک بعد از جراحی لیپوماتیک زیباجو را تشویق می کند فعالیت های بدنی سبک مثل پیاده روی را از سر بگیرد تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود. البته تا یک ماه انجام هرگونه فعالیت سنگین برای زیباجو کاملا ممنوع است.

پانسمان های روی زخم جراحی نباید به قدری سفت باشند که جریان خون در محل جراحی را کمتر کنند. از آنجا که تحت تاثیر داروهای بی حسی، اعصاب نواحی جراحی سر شده و از بین می رود، توصیه می شود از کمپرس سرد یا گرم روی محل زخم استفاده نکنید تا منجر به سوختگی یا سرمازدگی نشود. قبل از انجام این عمل،فیلم عمل لیپوماتیک را در آپارات مشاهده کنید تا متوجه تمامی نکات قبل و بعد از این عمل شوید.

چنانچه جراحی لیپوماتیک با تزریق وریدی آرامش بخش به جای بیهوشی عمومی انجام شود، درد خیلی زود کمرنگ می شود و فرد می تواند به زودی فعالیت های روزمره را از سر بگیرد. البته باید پذیرفت که این درد خفیف تا چند هفته بعد از جراحی همراه فرد باقی می ماند تا به مرور تسکین یابد.

مصرف دارو و مکمل برای کاهش درد بعد از عمل لیپوماتیک

آیا عمل لیپوماتیک درد دارد ؟ یکی از عوامل موثر بر شدت درد لیپوماتیک، داروهایی است که زیباجو بعد از جراحی مصرف می کند. برای جلوگیری از درد حاصل از لیپوماتیک با پزشک در مورد انواع داروهای تجویزی و بی نسخه صحبت کنید و از او بخواهید مکمل هایی که به کنترل و مدیریت درد پس از لیپوماتیک کمک می کنند را به شما معرفی کند. همچنین بپرسید دستورالعمل خاصی وجود دارد که رعایت آن ها به گذراندن راحت تر این دوره کمک کند یا خیر. پزشک جراح معمولا با تجویز ضد درد سعی می کند درد زیباجو را موقتا تسکین بدهد.

فراموش نکنید که از عمل لیپوماتیک از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید تا بدن برای لخته سازی خون بعد از عمل (و ترمیم محل زخم) کاملا آماده باشد. از مکمل های بدون نسخه، به ویژه ویتامین E نیز باید اجتناب شود؛ چون پتانسیل تضعیف لخته شدن خون را دارند. به طور کلی فرد نباید در دوره بهبودی هیچ دارو یا مکمل جدیدی را بدون مشورت پزشک امتحان کند.

عوارض احتمالی و خطرات ناشی از عمل زیبایی لیپوماتیک

همه جراحی های بزرگ با خطر خون ریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به مواد بی حسی و بیهوشی انجام می شوند؛ البته شدت این عوارض و اینکه آیا زیباجو آن ها را تجربه کند یا خیر، کاملا به سنگین بودن جراحی (مقدار چربی برداشته شده، مهارت های جراح و مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد. اما در حالت کلی برخی از رایج ترین خطرات و عوارض جانبی ناخوشایند لیپوماتیک عبارت اند از:

 1. کبودی شدید: محو شدن کامل این کبودی ممکن است چندین هفته طول بکشد؛
 2. التهاب: تورم گاهی تا 6 ماه باقی می ماند و در طول این مدت دفع مایع از محل برش جراحی ادامه دار است؛
 3. ترومبوفلبیت: ممکن است لخته خونی در ورید ایجاد شود که التهاب و عوارض جانبی بعد از عمل را تشدید کند؛
 4. یکنواخت نبودن سطح پوست: چنانچه پوست زیباجو خاصیت ارتجاعی ضعیفی داشته باشد یا جراح چربی اضافه را ناهموار بردارد، پوست فرد پژمرده، چروک یا برآمده به نظر می رسد؛
 5. بی حسی: ناحیه تحت جراحی ممکن است برای مدتی بی حس شود که معمولا موقتی است؛
 6. عفونت: بعد از عمل لیپوماتیک عفونت پوستی چندان رایج نیست. اما اگر اتفاق بیافتد، احتمال جراحی مجدد برای درمان آن وجود دارد؛
 7. سوراخ شدن اندام داخلی: از آنجا که دستگاه لیپوماتیک فقط و فقط چربی های اضافه را ذوب می کند و به بافت های ماهیچه ای آسیبی نمی زند، این اتفاق بسیار نادر است. اما اگر پزشک در انجام این عمل مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است این اتفاق رخ دهد؛
 8. مرگ: اگرچه عمل لیپوماتیک معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود؛ اما اگر جراح به هر دلیلی بیهوشی عمومی را ترجیح دهد، باید احتمال به هوش نیامدن بیمار را در نظر گرفت.
 9. مشکلات کلیوی یا قلبی: تزریق و مکش مایعات سطح مایعات بدن را تغییر می دهد و می تواند با مشکلات کلیوی یا قلبی همراه باشد.
 10. آمبولی ریه: گاهی اوقات چربی ذوب شده وارد رگ های خونی می شود و با جریان به سمت ریه ها، گردش خون را در این اندام مسدود می کند.
 11. ادم ریوی: احتمال دارد مایع تزریق شده در ریه های بیمار تجمع کند؛
 12. واکنش آلرژیک: ممکن است زیباجو به داروها یا مواد مورد استفاده در جراحی مثل لیدوکائین حساسیت نشان دهد که باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی می شود.
 13. سوختگی پوست: حرکت کانولا می تواند باعث سوختگی اصطکاکی پوست فرد یا اعصاب او شود.
دکمه بازگشت به بالا