بین المللتازه های کسب و کار

تاریخ بلک فرایدی

جمعه سیاه 2023 چیست

در روز بلک فرایدی ( black friday )، تخفیف بر روی تمامی کالاها و به میزان بسیار زیادی است و این تخفیف همه مشتریان را ترغیب به خرید می کند. این تخفیف منجر به رفع نیازهای افراد با هزینه کمتر و خالی شدن انبار تمامی فروشگاه‌ ها با سود کمتر است.

بلک فرایدی در آخرین روز هفته پس از عید شکرگزاری و در روز 24 ماه نوامبر 2023 برگزار می شود، همه ساله جمعیت عظیمی از مشتریان و خریداران به فروشگاه های بزرگ شهر می روند و از طریق مراجعه حضوری یا خرید از وبسایت های آن ها بازدید می کنند تا بتوانند از بهترین پیشنهادها و تخفیفات استفاده کنند.

افرادی که قصد سفر و خرید بلک فرایدی در این روز از کشورهای خارجی را دارند، می توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر خود دریافت نمایند. در واقع این کمک هزینه در قالب ارائه با قیمتی پایین تر از قیمت بازار تنها یک بار در سال به مسافران ارائه می شود.

در چند سال اخیر فروشگاه های آمریکایی جزئیات کارهای حسابداری خود را به صورت دستی و بدون استفاده از سایت های اینترنتی انجام می دادند، در این دوران سودها به رنگ مشکی نوشته می شدند و زیان ها به رنگ قرمز. بسیاری از تاریخ دانان بر این باورند که در این بازه زمانی، بسیاری از فروشگاه ها در بیشتر طول سال در وضعیت قرمز بوده اند و فروش چندان زیادی نداشتند، اما با فرا رسیدن جشن شکرگزاری و پدیدار شدن خریداران و مشتریان فراوانی که برای به دست آوردن لوازم مورد نیاز خود به این مغازه ها رفته و از تخفیفات ویژه آن ها استفاده می کردند، سود فراوانی را برای اهالی کسب و کار به وجود آورد

افرادی که قصد سفر و ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، می توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیل خود دریافت نمایند. در واقع این کمک هزینه در قالب ارائه ارز دانشجویی با قیمتی پایین تر به دانشجو ارائه می شود که در مقاله زیر توضیحات کاملی در این خصوص ارائه داده شده است.

 

بلک فرایدی کی هست؟

بلک فرایدی چه روزی است؟

تاریخ دقیق بلک فرایدی 1402 جمعه 3 آذر 1402 است

مصادف با جمعه 24 نوامبر 2023

جمعه 10 جمادی الاول 1445

چرا به این روز جمعه سیاه می گویند؟

جمعه سیاه نامی غیر رسمی است که برای توصیف روز بعد از روز شکرگزاری در امریکا از آن استفاده می شود. اغلب شلوغ ترین روز خرید در سال است زیرا فصل تعطیلات در امریکا در این روز آغاز می شود. این روز می تواند برای اقتصاد، به ویژه برای خرده فروشان خاص، حیاتی باشد. اصطلاح «جمعه سیاه» ریشه در اواسط قرن بیستم دارد. پلیس فیلادلفیا در ابتدا از اصطلاح “جمعه سیاه” برای اشاره به ترافیک سنگین و مخرب در روز بعد از شکرگزاری استفاده کرد و از آن تاریخ به بعد این روز جمعه سیاه نام گرفت.

این اصطلاح گسترش یافت و کسب و کارها به آن چسبیدند. برای کسب و کارهای خرده فروشی که به خرید در تعطیلات وابسته بودند، به جای اینکه در روزهای تعطیلات «در حالت قرمز» ( بخاطر رفتن مردم به مصافرت کسب و کارشان کساد می شد و زیان می دادند) وضعیت مالی خود را «در روز جمعه سیاه» تغییر داده و به سوددهی رسید.

جمعه سیاه یا بلک فرایدی از کی و چگونه ایجاد شد؟

آیا بلک فرایدی تنها به معنی خرید حضوری است؟

تا همین چند سال پیش مردم تمایل داشتند به صورت حضوری خرید کنند و با جنون وصف نشدنی به سمت فروشگاه‌ها هجوم می‌برند. اما اکنون چند سالی است که این میل شدید به خرید به سمت فروشگاه‌های آنلاین سوق پیدا کرده است. به طور مثال در سال 2018 میلادی رکورد فروش‌های آنلاین در روز بلک فرایدی به لوازم الکترونیک اختصاص یافت و آن عدد چشمگیر 6.2 میلیارد دلار بود که به نسبت سال گذشته، 23.6 درصد رشد داشت.

به همین دلیل است که اکنون نه فقط در آمریکا که در سراسر جهان تمرکز فروشگاه‌ها در روز بلک فرایدی روی جذب مشتری‌های آنلاین و فروش‌های اینترنتی است.

آیا در ایران هم بلک فرایدی داریم؟

اکنون چند سالی است که بلک فرایدی در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است. اما بیشتر قشر جوان بین 18 تا 40 سال هستند که از وجود چنین روزی مطلع بوده و برای خرید کردن در آن خود را آماده می‌کنند. تازه بودن فرهنگ خرید آنلاین اصلی‌ترین دلیلی است که سبب می‌شود افرادی که به این نوع خرید کردن عادت دارند بیشتر در جریان برگزاری آن قرار بگیرند.

به هر حال فروشگاه‌های آنلاین زیادی هستند که به موج عظیم و جذاب تخفیف‌های جانانه دادن به خریداران می‌پیوندند و از پس این خریدهای گسترده به سود و از آن مهم‌تر گردش‌های مالی ارزشمند دست پیدا می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید اینگونه خرید کنید پس فراموش نکنید بلک فرایدی کی هست ؟

آیا امسال بلک فرایدی برگزار خواهد شد؟

همه گیری کرونا باعث تغییر رفتار خرید برای اغلب مردم جهان شده است. حالا دیگر کسی برای خرید کالای دلخواهی که 70 درصد تخفیف روی آن خورده حتی نزدیک فروشگاه‌ها هم نمی‌شود. به همین دلیل این ابهام در بین مردم جهان وجود دارد که آیا فروشگاه‌ها امسال بلک فرایدی دارند یا خیر؟

پاسخ این است که بله. اکنون مردم تمایل بیشتری به خرید آنلاین دارند و به فروشگاه‌های آنلاین بیشتر اعتماد می‌کنند. به همین دلیل اصلاً لزومی ندارد که برای به دست آوردن یک تلویزیون 80 اینچ از یک روز قبل از تاریخ بلک فرایدی توی صف‌های عظیم بایستند. فقط کافی است گوشی موبایل خود را بردارند. وارد فروشگاه آنلاین مورد نظر خود شوند و در رقابتی بی دردسر و بدون خون ریزی کالای دلخواه خود را به صورت آنلاین خرید کنند.

بنابراین امسال نیز بلک فرایدی در تمام جهان و البته ایران برگزار خواهد شد.

دوشنبه سایبری چه روزی است؟

اولین دوشنبه بعد از جمعه سیاه به دوشنبه سایبری معروف است. این سنت اولین بار در سال 2005 میلادی آغاز شد. زمانی که یک انجمن تجاری آمریکایی متوجه موج عظیم خرید لوازم الکترونیکی در اولین دوشنبه بعد از بلک فرایدی شد.

تاریخ دوشنبه سایبری چه روزی است؟

تاریخ دوشنبه سایبری امسال روزی 29 نوامبر یا 8 آذر ماه است.

اکنون‌که با دو مفهوم جمعه سیاه بلک فرایدی و دوشنبه سایبری آشنا شدید، آیا به عنوان یک خریدار تمایل دارید در چنین روزهایی یک خرید شگفت انگیز یا تخفیف چشمگیر داشته باشید؟ در این صورت تاریخ بلک فرایدی 2021 یا همین سال 1400 را به خاطر بسپارید و از همین حالا تحقیقات خود را آغاز کنید تا ببیند کدام فروشگاه‌های آنلاین در این رویداد جهانی شرکت می‌کنند و به مدت 24 ساعت بهترین تخفیف‌ها را روی همه نوع کالایی می‌زنند.

توصیه به علاقه مندان به حراج های بلک فرایدی حتما چند روز قبل از روز بلک فرادی کالای موردنظرتان را قیمت بگیرید تا در روز بلک فرایدی بتوانید ببینید چند درصد تخفیف واقعی روی آن محصول اعمال شده. فروشگاه های زیادی هستند که قیمت محصول را برای این حراج بالا می برند بعد 50% تخفیف میزنند در صورتی که در واقعیت تنها 20% تخفیف خرده.

پرسش و پاسخ:

حراج جمعه سیاه در دنیا از چه اهمیتی برخوردار است؟

با توجه به اینکه در کشورهای خارجی حراج جمعه سیاه  پیش از سال نو قرار دارد و فروشگاه‌ها و برندها محصولات خود را با تخفیف قابل توجهی به فروش می‌رسانند، بسیاری از مردم دنیا سعی می‌کنند خرید سال نو و هدایای خود را در روز حراج سیاه تهیه کنند تا هزینه‌های خود را به صورت قابل توجهی کاهش دهند. در ایران نیز اگرچه این روز در آذرماه قرار دارد، اما با توجه به اینکه قیمت محصولات برخی از فروشگاه‌ها و برندها با توجه به نوسان نرخ دلار ممکن است افزایش یابد، بسیاری از مردم سعی می‌کنند خرید زمستانی و حتی بهاره یا محصولات الکترونیکی و مایحتاج خود را در حراج جمعه سیاه تهیه کنند.

حراج جمعه سیاه و تعطیلات میلیون دلاری در دنیا!

تعطیلات عید شکرگزاری تا دوشنبه سایبری، رکورد بیشترین خرید و فروش محصولات در دنیا شکسته می‌شود که به این تعطیلات، تعطیلات میلیون دلاری می‌گویند. طبق آمار و ارقام به‌دست آمده، با توجه به گسترش و پیشرفت شبکه‌های اجتماعی و تبادل اطلاعات مردم با یکدیگر، فروش محصولات به صورت حضوری و اینترنتی بیشتر شده است.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا