انواع فلومتر

برای آشنایی با فلومترهای صنعتی ابتدا باید این انواع، نحوه کار و مشخصات فنی آنها را بشناسیم. فلومتر جریان سیال را در یک بخش خاص از لوله یا در یک دوره زمانی مشخص نشان می دهد. فلومترها در صنعت کاربردهای زیادی دارند. و این فلومترها می توانند جریان را در شرایط مختلف اندازه گیری کنند.

از آنجایی که دبی سنج ها بسیار مهم و مورد استفاده در صنعت هستند، از طرفی انواع و اقسام مختلفی دارند، به همین دلیل در این مقاله شما را با انواع فلومتر های موجود در صنعت آشنا می کنیم، پس لطفا مقاله با دقت تا آخر .

انواع فلومترها را معرفی کنید

همانطور که در ابتدا اشاره شد، دبی سنج ها را دبی سنج مایع می نامند. چیزی که در مدت زمان معینی از قسمتی از لوله و غیره عبور می کند. این صنعت دارای طیف وسیعی از دبی سنج ها برای اندازه گیری دبی در شرایط مختلف است. در زیر به معرفی این انواع مختلف می پردازیم تا در مورد آنها بیشتر بدانید.

فلومتر کرولیس

فلومتر Corolis یک فلومتر جرمی است که برای اندازه گیری جرم مستقیم و پیوسته طراحی شده است. ویژگی منحصر به فرد این فلومتر مایع این است که تحت تأثیر تغییرات فشار، دما، چگالی و ویسکوزیته قرار نمی گیرد. بر اساس یک اصل کاملا انحصاری و منحصر به فرد، با استفاده از نیروی Corolis می توانیم از تعدادی سیستم مبتنی بر جابجایی جریان با دقت و حساسیت بالا و همچنین تشخیص جریان جرم و تبدیل آن به سیگنال یا مجموعه خروجی آنالوگ استفاده کنیم. همان فرکانس

علاوه بر مایعات معمولی، مواد غذایی شیمیایی گاز با چگالی بالا. روده و غیره را می توان از این تاج اندازه گیری کرد و برای مصارف کشاورزی و 40 گیاه و غیره استفاده کرد. یکی از ویژگی های کلیدی آن این است که یک حسگر پیچیده است که می تواند جریان و همچنین چگالی و دما را اندازه گیری کند.

دبی سنج ورتکس

فلومتر Vortex به طور منظم و متناوب از چپ به راست در پایین دست یک جسم جاری تحت شرایط خاص و خاص است. این مدل از کنتورهای جریان که گردابی نیز نامیده می شود، به شما این امکان را می دهد که بزرگی جریان های ناشی از فرکانس را تشخیص دهید. فلومترهای گردابی برای گاز، بخار و مایع استفاده می شود. هیچ قطعه متحرکی ندارند.

بنابراین افت فشار در آنها کم است. بنابراین این فلومتر نوعی فلومتر برای استفاده با ماندگاری بالا و البته تکرارپذیری بالا می باشد. به طور گسترده در زمینه های مختلف از جمله کنترل سیال و سوئیچینگ موبایل استفاده می شود.

علاوه بر برخی از دبی سنج هایی که برای شناخت انواع دبی سنج در صنعت ارائه می کنیم، دبی سنج های دیگری نیز وجود دارد:

 دبی سنج مغناطیسی
دبی سنج مغناطیسی دستگاهی است که برای اندازه گیری دبی حجم ها بدون قطعات متحرک استفاده می شود. این فلومترها برای کاربردهای فاضلاب یا هر مایع آلوده حاوی آب یا جریان ایده آل هستند. علاوه بر این، دبی سنج های مغناطیسی برای کاربردهایی که نیاز به تعمیر و نگهداری کم و افت فشار کم دارند. این انتخاب خوبی است و به طور کلی با آب مقطر، هیدروکربن ها و بسیاری از محلول های غیر آبی دیگر کار نمی کند.

فلومتر التراسونیک

تفاوت های اساسی در عملکرد فلومترهای اولتراسونیک یا سنسورهای صنعتی اولتراسونیک وجود دارد. این فلومترها با محاسبه اختلاف زمانی بین زمان انتشار امواج مافوق صوت که همان امواجی است که بین دو مبدل A و B حرکت می کنند، جریان را اندازه گیری می کنند. این روش اندازه گیری جریان بسیار پایدار و دقیق است.

اندازه گیری جریان برق

یکی از انواع توربین ها، فلومترهای توربین، میزان سرعت را با تعداد دور پره های قرار داده شده در آب اندازه گیری می کنند. چرخش این تیغه ها در امتداد محور بازشو موازی با جهتی است که آب در حرکت جریان می چرخد. فلومترهای توربین برای کنترل فرآیند، انتقال و کنترل فرآیند محصولاتی مانند فرآورده های نفتی، مایعات، مواد شیمیایی، گاز و غیره با قابلیت اندازه گیری دقیق برای طیف وسیعی از ویسکوزیته بسیار مفید هستند.

دبی جرم سنج حرارتی

در میان انواع دیگر فلومترها، فلومترهای جرمی حرارتی دارای دو سنسور لوله ای شکل هستند که به عنوان سنسور دبی و سنسور دما عمل می کنند.

سنسور جریان با اختلاف دمای معینی از دمای گرم یا محیط کنترل می شود. گرمای دریافتی توسط سنسور جریان مربوط به جریان جرمی ناشی از جریان سیال است، به همین دلیل می توان گفت جریان جرمی از مقدار توان اعمال شده به سنسورهای جریان برای جبران گرمای خروجی حاصل می شود. این فلومتر دارای محدوده دبی وسیع است و امکان اندازه گیری جریان جرم مستقیم را بدون جبران دما و فشار می دهد.

اندازه گیری جریان جابجایی مثبت

یک جابجایی سنج مثبت یک مزیت دارد و آن این است که برای تقویت به نیروی خارجی مانند برق نیاز ندارد. در این کنتورها جریان بر اساس تعداد دور روتور فعال با توجه به انرژی سیال محاسبه می شود. به طور کلی جابجایی‌سنج‌های مثبت اندازه‌گیری‌هایی با دقت بالا ارائه می‌کنند و انتخاب‌های مناسبی برای اندازه‌گیری جریان هستند.

انواع کنتورهای پیشرو

همانطور که گفتیم، انواع مختلفی از فیلترها در بازار وجود دارد که می توانید از بین آنها برای کارهای مختلف استفاده کنید. البته این کیف پول ها را می توانید از نمایندگی های ایرانی فعال در داخل کشور تهیه کنید. نمونه های بیشتری از دبی سنج های مختلف را در زیر نشان خواهیم داد.

دبی سنج فشار دیفرانسیل

فلومترهای فشار دیفرانسیل یکی از انواع فلومترهایی هستند که برای اندازه گیری دبی سیال با محاسبه افت فشار در مقطع لوله استفاده می شوند که یکی از پرکاربردترین فلومترهای صنعتی به شمار می رود. اساس این مدل دبی سنج ها اندازه گیری فشار است و برای اندازه گیری قوی از ترانسمیتر فشار مخصوص استفاده می کنند. برای اندازه گیری جریان گازها، مایعات و بخار استفاده می شود. البته اگر عدد رینولدز کم و افت فشار بسیار کم باشد کافی نخواهد بود.

فلومتر اولتراسونیک

نورسنج اولتراسونیک برای اندازه گیری جریان حجمی در مایعات و گازها استفاده می شود. اگرچه فشار، دما، رسانایی و ویسکوزیته در این نوع فلومتر مهم نیستند، اما می توانند دقت اندازه گیری خود را کاهش دهند. در برخی موارد از چنین فلومترهایی، سنسورهایی در خارج از لوله قرار می گیرند که برای اندازه گیری جریان مایعات خورنده مناسب هستند. برخی از الگوهای دیگر در داخل لوله قرار می گیرند که البته دقت بیشتری دارند.

فلومترهای التراسونیک دارای دو نوع سنسور هستند که معمولاً در کنار هم نصب می شوند و هر کدام به صورت کاملاً متناوب به عنوان گیرنده و فرستنده عمل می کنند. مدت زمانی که طول می کشد تا امواج اولتراسونیک به سنسور فرستنده به گیرنده برسد. جریان داخل لوله را نشان می دهد. بنابراین، این مدل از دبی سنج محدود به قطر لوله خاصی نیست. و در لوله هایی با سایزهای مختلف قابل استفاده است. این مدل از دبی سنج ها فاقد قطعات متحرک بوده و این امر تعمیر دستگاه را به حداقل رسانده است.

دکمه بازگشت به بالا