اجتماعی

100 هزار پرستار کم داریم

سلام آنلاین/ کرمانشاه معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به حدود 100 هزار پرستار دیگر در کشور نیاز داریم.

دکتر عباس عابدی در حاشیه سفر به کرمانشاه در گفت وگو با سلام آنلاین، با بیان اینکه کشور در حال حاضر با کمبود جدی پرستار مواجه است و خود وزارت بهداشت به دنبال نیروی کار است، گفت: در حال حاضر کشور با کمبود شدید پرستار مواجه است. “پرستاران به هر طریق.”

به گفته معاون پرستاری وزارت بهداشت، شاخص استاندارد پرستاری برای هر تخت بیمارستانی 1.8 است که کمتر از میانگین کشوری در این بخش است و این نشان دهنده کمبود جدی پرستار در کشور است.

عابدی گفت: اگر فقط به بخش بیمارستان و تعداد تخت فکر کنیم، در حال حاضر حدود 70 تا 80 هزار پرستار کمبود داریم و اگر جامعه و حوزه سلامت را در نظر بگیریم، به حدود 100 هزار پرستار نیاز داریم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به تلاش برای جذب پرستار اضافی گفت: اخیراً از طریق قانون طبقه بندی مجدد ایثارگران توانسته ایم 12 هزار پرستار جذب کنیم و تعداد پرستاران ایمنی کار را افزایش دهیم.

عابدی گفت: مجوزهای کار صادر شده در سال 1398 در سال گذشته جذب شده و از 55 هزار نیروی استخدام شده در وزارت بهداشت، 19 هزار نفر پرستار بوده که 31 پرستار و هزاران نفر در کشور هستند.

عابدی با اشاره به جذب سالانه 9000 پرستار گفت: اگر راهی برای جذب این افراد وجود داشته باشد، 10 سال دیگر می توانیم کمبود پرستار در کشور را جبران کنیم.

وی گفت: البته این کمبود با شرایطی که افزایش تخت بیمارستانی نداشته باشیم و خروج و بازنشستگی پرستاران و سایر مسائل جبران می شود. کشور.

آقای عابدی ابراز امیدواری کرد که امسال در کنار رایزنی های انجام شده با تعیین تکلیف، مجوزهای خوبی برای جذب نیرو در وزارت بهداشت صادر شود تا پرستاران بیشتری از این طریق جذب شوند.

وی علاوه بر شایعاتی مبنی بر اخراج برخی از پرستاران پس از کاهش ویروس کرونا، با تایید اینکه برخی رشته های علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پزشکی و پرستاری دارای «تعهدات خدماتی» هستند، گفت: بر این اساس مطالعات انجام شده است. دانشجویان به مدت 24 ماه، بخش پرستاری متعهد به ارائه خدمات به افرادی است که از طرف وزارت بهداشت تعیین شده است و این شغل نیست.

وی افزود: در شرایط کرونا، با توجه به الزامات و ضرورت‌ها، مدت «تعهد خدمت» می‌تواند تا ۴۸ ماه افزایش یابد و تمدید طرح به معنای کار نیست.

عابدی گفت: در حال حاضر دوره اجرای برخی پرستاران تمام شده است و اینطور نیست که این افراد استخدام شوند و بخواهیم بعد از پایان ویروس کرونا آنها را اخراج کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا