اجتماعی

هشدار نسبت به تبعات پایین‌بودن تعرفه‌های خدمات روان‌شناسی

رئیس سازمان اعصاب و روان کشور با انتقاد از تعرفه های خدمات مشاوره روانشناسی 1401 تاکید کرد: در صورت عدم اصلاح این مالیات، مطب اعصاب و روان در خطر تعطیلی قرار می گیرد.

به گزارش سلام آنلاین. اگرچه در قانون ششم اصلاحیه بر ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای برای بیمه های پایه و تکمیلی تاکید شده بود، اما هنوز محقق نشده و نرخ های بالای مالیاتی عملاً جوامع آسیب پذیر و آسیب پذیر را محروم کرده است خطرات دریافت این خدمات.

البته گذراندن دوره روان درمانی محدود به یک جلسه نمی باشد و پرداخت هزینه های موجود توسط مراجعه کننده بیش از چند جلسه ادامه دارد که این خود مانعی اساسی برای ادامه جلسه مشاوره و تکمیل مراحل درمانی می باشد.

اما در سوی دیگر تعرفه این خدمات روانشناسان و مشاورانی هستند که مالیات 100 تا 200 هزار تومانی را صرفه جویی نمی دانند و معتقدند مسائلی مانند اجاره دفاتر مالیاتی بالای وزارت دارایی برای شهرداری ها هزینه دارد. و هزینه های جاری مانند آب، برق و حق منشی دفتر با دخل و خرج آنها برابری نمی کند و می تواند مرکز مشاوره را به عمیق ترین شکل ممکن برساند.

با توجه به تعرفه های بالا برای خدمات سلامت روان و مشاوره برای مردم، به گفته رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور می توان آن را محصولی لوکس دانست که باعث می شود این خدمات فقط در اختیار افراد ثروتمند قرار گیرد نه قیمت. از سوی دیگر، این بودجه برای روانشناسان و مشاورانی که هزینه های جاری کلینیک های روانپزشکی را پوشش نمی دهند، به صرفه نیست. تعیین مالیات مناسب تری با بیمه برای خدمات روانشناسی و مشاوره ضروری به نظر می رسد.

نقد تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره 1401; مالیات نامناسب بر آب و برق اداری!

دکتر محمد حاتمی، مدیرکل روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه بر اساس بند 4 ماده 3 قانون خود، سازمان موظف است پیشنهاداتی را برای تعیین یا تعدیل تعرفه خدمات و مشاوره های سلامت روان به تصویب دولت ارائه دهد و همچنین از نرخ های مالیاتی اعلامی برای هر دو خدمات انتقاد کرد. سلام آنلاین: اسفندماه سال گذشته سازمان روانپزشکی و مشاوره کشور پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی خدمات مشاوره و مشاوره سلامت روان کشور را به شورای عالی بیمه سلامت و هیئت وزیران داد. با این حال، در حالی که در گذشته تعرفه‌های خدمات روان‌شناختی و مشاوره داخلی اعلام شده بود، این تعرفه‌ها از جهات مختلف قابل نقد است.

مالیات 45 دقیقه خدمات روانپزشکی روانشناسان دارای مدرک کارشناسی ارشد 176 هزار تومان و برای مقطع دکتری 207 هزار تومان در سال جاری برای روانشناس دارای مدرک اضافه شد. در مقایسه با اخطار مالیاتی برای پزشکان دارای مدرک دکترا ناعادلانه است.

دفتر سلامت روان تعطیل شد

حاتمی گفت: یک روانشناس با این اخطارها نمی تواند اجاره دفتر، حق منشی، آب، تلفن و عوارض دفتر را پرداخت کند. با تعطیلی مواجه است که خطر بزرگی به خصوص در شرایط فعلی است، زیرا اکنون در دوران «پسا کرونا» هستیم و مردم به شدت به خدمات روحی و روانی نیاز دارند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تاکید کرد: به نوعی می توان گفت که این نرخ های تعرفه به معنای اعلام رسمی تعطیلی مطب روانشناس است. از این نظر نامه ای به رئیس جمهور ارسال کردیم تا ارزش دکتری را بررسی کنند. می بینیم که در مقاطع مختلف به دلیل مشکلات اقتصادی و بر اساس تورم موجود، مبلغ مشخصی برای افزایش حقوق کارمندان یا سایر مشاغل در نظر گرفته می شود، اما این افزایش تنها 11 درصد برای روانشناسان در عمل منجر به تعطیلی کلینیک های روانپزشکی می شود.

وی همچنین گفت: بسیاری از روانشناسان و مشاوران از تعرفه های اعلام شده از سوی هیات دولت گلایه کرده و مخالفت خود را با این سازمان اعلام کرده اند و به همین دلیل سامانه روانشناسی و مشاوره کشور مستقیما به رئیس جمهور نامه می نویسد.

هشدار به روانشناسان که مالیات ابلاغی را رعایت نمی کنند

حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به دریافت مبالغ بیشتر از مالیات اعلامی و گاه عدم رعایت روانشناسان در اخذ مبلغ اعلامی هشدار داد و تاکید کرد: میزان اطلاع رسانی بسیار کم است و روانشناسان را به دنبال این مالیات سوق می دهد. و هر روانشناس مقداری را که می خواهد از مردم دریافت می کند. این امر منجر به سردرگمی در مبلغ دریافتی از مشتریان می شود. از آنجایی که روانشناس دارای مدرک دکترا استاد دانشگاه است، مبلغی که برای مشاوره 45 دقیقه ای تبلیغ می شود بسیار ناچیز است، بنابراین این نگرانی وجود دارد که برخی از روانشناسان این مالیات ها را رعایت نکنند و مبالغ خارج از مالیات را دریافت کنند. مشتری.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تصریح کرد: حتی قبل از ابلاغ مالیات جدید، برخی از روانشناسان و مشاوران تعرفه مصوب را ناچیز و حجم بالایی از مراجعان خود می دانستند، اما برای جلوگیری از این امر دولت باید مالیات معقولی نیز تعیین کند. تقابل. قبل از تصویب و اعلام این تعرفه ها باید کار کارشناسی انجام شود. هیئت دولت نباید تصمیم به بستن تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه نرخ های مالیاتی اعلام شده برای خدمات روانپزشکی و مشاوره از نظر سازمان روان شناسی و مشاوره کشور غیر منطقی است، تصریح کرد: روانشناسان نیز سرمایه اجتماعی و مدافع سیستمی و جزئی هستند که یکی از مردم این کشور است. داده شود. به نظر ما مالیات اعلام شده برای خدمات مشاوره روانشناسی و غیرحرفه ای.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین به ناتوانی مردم در پرداخت مالیات برای خدمات سلامت روان اشاره کرد و از لزوم تحت پوشش قرار گرفتن خدمات بیمه ای برای مشاوره روانشناسی گفت: این تعرفه ها عدد زیادی است. به خصوص برای دهک های پایین. در عمل دهک های پایین جامعه نمی توانند از این خدمات استفاده کنند. بارها به هیأت دولت و مجلس نامه زده ایم و از آنها خواسته ایم که حداقل در صورت بروز بحران قلبی و عروقی، بیمه پایه و تکمیلی خدمات بهداشت روان و مشاوره را ارائه کنند، اما تاکنون انجام نشده است و هنوز تکمیل نشده است. این مطالبه را شهروندان باید از دولت و مجلس و سازمان های برنامه و بودجه داشته باشند. ما شخصا در این مورد نامه نوشتیم اما به نتیجه ای نرسیدیم. مردم باید مطالبه کنند. در حال حاضر فقط افراد دارای وضعیت مالی خوب می توانند از این خدمات استفاده کنند و سایر گروه ها از این خدمات محروم هستند.

حاتمی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود اعلام کرد که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور راهنمایی هایی را در خصوص نحوه فعالیت آنلاین روانشناسان و مشاوران به شورای مرکزی خود ارائه کرده است. خدمات آنلاین و روانشناسان واجد شرایط محدود خواهند بود، اما تا زمانی که این دستورالعمل تصویب نشود، نرخ خدمات آنلاین مشاوره و روانپزشکی برابر با نرخ خدمات حضوری و روانشناسان و شما خواهد بود. مشاور حق دریافت هزینه ای را نخواهد داشت. حجم بالا از مشتری

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا