اجتماعی

نژادهایی که بیشتر با خطر زوال عقل روبرو هستند

مطالعه اخیر سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می‌دهد که جمعیت جهان در سال‌های آینده با زوال عقل به سرعت رشد خواهد کرد و این مطالعه نتیجه‌گیری می‌کند که تعداد مبتلایان به زوال عقل تا سال 2030 حداقل 40 درصد بیشتر از سطح فعلی خواهد بود.

به گزارش سلام آنلاین، مبنای این نتیجه گیری است مسن تر روز به روز بیشتر شهروندان و عدم آمادگی بیشتر کشورها با پیری و عواقب و پیامدهای این دوره از زندگی مواجه می شوند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، با افزایش میانگین سنی جمعیت، تعداد موارد زوال عقل در ایالات متحده افزایش یافته است. طبق آمار، در حال حاضر حدود 5.8 میلیون بزرگسال آمریکایی از بیماری آلزایمر و زوال عقل رنج می برند.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال 2060 به 14 میلیون نفر برسد، با بزرگسالان سیاه‌پوست و بیشتر اسپانیایی‌ها.

کارشناسان می گویند نرخ بالاتر زوال عقل در میان سیاه پوستان و اسپانیایی ها ممکن است به دلیل نرخ بالای بیماری قلبی و دیابت باشد که با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است.

عوامل سلامت اجتماعی مانند سطوح پایین آموزش، نرخ بالاتر فقر و خطر تبعیض بیشتر نیز خطر ابتلا به زوال عقل را در این بخش از جامعه آمریکا افزایش می دهد.

تاثیرگذارترین عوامل بر زوال عقل

در یک مطالعه اخیر، کارشناسان بهداشت سه عامل خطر را شناسایی کردند که به احتمال زیاد بر موارد زوال عقل تأثیر می گذارد.

طبق تحقیقات جدید، تقریبا نیمی از موارد زوال عقل در ایالات متحده را می توان با ده ها عامل خطر تغییرپذیر مرتبط دانست که سه مورد از آنها فشار خون بالا، چاقی و عدم تحرک است.

این یافته ها نشان می دهد که اکثر موارد زوال عقل قابل پیشگیری است.

کارشناسان می گویند کارهایی وجود دارد که می توان برای افزایش یا کاهش خطر زوال عقل انجام داد.

مطالعات قبلی 12 عامل خطر قابل تغییر را شناسایی کرده اند که تصور می شود باعث حدود 40 درصد موارد زوال عقل در سراسر جهان می شوند.

گزارش Lancet در سال 2020 سطوح پایین تحصیلات، کاهش شنوایی، آسیب مغزی، فشار خون بالا، اعتیاد به الکل، چاقی، سیگار کشیدن، افسردگی، انزوای اجتماعی، فعالیت بدنی ناکافی، دیابت و آلودگی هوا را فهرست می‌کند.

در یک مطالعه جدید، کارشناسان بررسی کردند که آیا برخی از این عوامل خطر بیشتر از سایرین بر زوال عقل تأثیر می‌گذارند یا خیر، و تفاوت آنها بین بزرگسالان سیاه پوست، اسپانیایی تبارها و آسیایی‌ها چیست؟

در مجموع، 42.4 درصد از موارد زوال عقل در ایالات متحده به این 12 عامل نسبت داده شد که سه عامل مرتبط با قلب بالاترین خطر را در بین نژادهای مورد مطالعه داشتند. بر اساس این مطالعات فشار خون بالا در 6.7 درصد از این موارد دخیل است و تأثیر چاقی تا 7 درصد و عدم تحرک 6.7 درصد است.

به گفته مدیکال اکسپرس، درصد زوال عقل ناشی از این سه عامل خطر در میان بزرگسالان سیاه پوست بالاترین است. اما درصد از مجموع 12 عامل خطر بالاترین در میان اسپانیایی ها است.

همچنین کمترین درصد عوامل خطر ترکیبی است. آسیا آره

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا