تازه های کسب و کارعمومی

طراحی نورپردازی داخلی ساختمان

نورپردازی داخلی یکی از مهمترین بخش‌های صنعت دکوراسیون، در دنیای مدرن است. امروزه دکوراسیون تبدیل به کلیدی ترین بخش در فضاهای داخلی شده است که اهمیت دادن به آن می‌تواند تاثیر بسیاری در جذب مخاطبان داشته باشد. انواع نورپردازی مدرن به عنوان کلیدی ترین المان در دکوراسیون چه در بخش داخلی ساختمان و چه در نمای آن مورد توجه است که توسط انواع چراغ‌های خطی، ، چراغ‌های اسپات دانلایت، چراغ‌های ریلی و چراغ‌های مولتی ترک اجرا می‌شوند. به کار بردن درست المان‌های نورپردازی می‌تواند زیباترین جلوه‌های دکوراتیو را به وجود آورد و چشم هر بیننده‌‌ای را خیره نمایند. اگر به دنبال تاثیری گذاری به خصوص در دکوراسیون داخلی هستید لازم است با انواع نورپردازی داخلی آشنا شوید و از آنها در بهتر کردن فضای داخلی خود متناسب با کاربرد فضای مورد نظرتان کمک بگیرید.

مشاهده محصولات نورپردازی لاینکس بهترین شرکت در زمینه تولید و عرضه مقاطع نور خطی در ایران

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نور بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می‌دهد، گذراندن نیمی از هر شبانه روز در تاریکی باعث گردیده المان نور به عنوان روشنایی بخش زندگی انسان در دل تاریکی اهمیت چشمگیری داشته باشد. مهمترین استفاده از نور در دکوراسیون داخلی به خصوص دکوراسیون فضاهای مسکونی است که از دیرباز مورد توجه معماران داخلی بوده است. این اهمیت تا آنجا پیش رفت که معماران با راه‌های مختلفی سعی در آوردن نور خورشید یا مهتاب به درون ساختمان به خصوص بخش‌های اندرونی بوده اند.

زمانی که خبری از برق و چراغ‌های برقی نبود معماران ایرانی برای ایجاد یک جلوه رنگی جذاب در فضای داخلی ساختمان از پنجره‌های بزرگ با شیشه‌های رنگی با نام ارسی استفاده می‌کردند که نور خورشید یا مهتاب را به زیبایی در فضای داخلی با رنگ‌های جذاب منعکس می‌کرد؛ استفاده از ارسی با روی کار آمدن معماری مدرن و ظهور ساختمان‌هایی با پنجره‌های کوچک به فراموشی سپرده شد و انسان به دنبال تامین نور داخلی با استفاده از چراغ‌های بیشتر گردید.

جهت دریافت خدمات و محصولات چراغ خطی، پروفیل لاین نوری، استریپ لایت و منبع تغذیه سوئیچینگ و…. با شماره 09125154531 در ارتباط باشید.

با پیشرفت ساخت و ساز چراغ‌های برقی کم کم نور علاوه بر روشنایی بخشی محیط به المانی جلوه گر برای زیبایی بخشی هر چه بیشتر به محیط تبدیل گردید. امروزه استفاده از چراغ‌ها و لامپ‌های دکوراتیو برای روشنایی بخشی هر چه بیشتر و ایجاد جلوه‌های بصری جذاب از بخش‌های اصلی دکوراسیون داخلی است که در سقف، دیوارها و حتی کف ساختمان نصب و راه اندازی می‌شود.

استفاده از نورپردازی صحیح با رنگ‌های مناسب در هر فضایی باعث می‌شود که محیط شما در نظر مخاطبان جلوه بیشتری داشته باشد. نورپردازی داخلی چه در فضاهای کاری و چه در فضاهای مسکونی یا حتی فضاهای عمومی می‌تواند احساسی که می‌خواهید در مخاطب به وجود آورد و باعث جذب یا دفع آنها گردد.

نوع نورپردازی همچون یک ملودی تاثیر گذار در پس زمینه خواهد بود که می‌تواند به فضا جلوه و رنگ مطابق با سلیقه شما دهد، یک جلوه ساده، جذاب، پر طمطراق، هیجان انگیز، ترسناک و حتی وهم آور که مد نظر شماست. استفاده از نورپردازی مناسب می‌تواند یک آرامش روانی را برای افراد حاضر در محیط به ارمغان آورد که بهترین المان‌های راحتی در دکوراسیون از به وجود آوردن آن عاجز هستند.

نور پردازی با چراغ خطی

نورپردازی خطی از محبوب ترین روش‌های نورپردازی مدرن است که با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در این نوع نورپردازی با کمک رشته‌های لامپ اس ام دی و ال‌‌ای دی منبعی از نور به صورت یک خط ایجاد می‌گردد که منبعی عالی برای ایجاد روشنایی در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی است. در این نوع نورپردازی گستردگی نور و طول عمر آن نسبت به سایر نورپردازی‌ها بیشتر خواهد بود به همین دلیل مناسب برای محیط‌ها با هر نوع ابعادی است.

یکی از مهمترین جایگاه‌های کاربرد چراغ خطی کاربرد آن در سقف کاذب، و سقف‌های کشسان است که نور مناسبی را برای جلوه بهتر این نوع دکوراسیون ایجاد می‌کند. نور خطی علاوه بر اجرا در سقف قابل اجرا در دیوار و حتی کف ساختمان، کابینت ها، فضای بین کابینتی و… است.

سقف کشسان

یکی دیگر از انواع نورپردازی‌های مدرن به خصوص در سقف استفاده از سقف‌های کشسان است که جلوه‌‌ای از طبیعت را در سقف خانه شما به وجود می‌آورد و علاوه بر تامین زیبایی سقف می‌تواند به کمک لامپ‌های‌‌ای ای دی یا چراغ‌های خطی که در پشت آن تعبیه شده است نور محیط را تامین نماید.

این نوع سقف، نوعی سقف کاذب است که طرح مورد نر شما را بر روی پارچه‌‌ای از PVC پیاده سازی می‌کند و پس از چسباندن گوشه‌های آن با دستگاه به آن حرارت داده می‌شود و بر روی پایه‌‌ای که برای آن در نظر گرفته شده است سوار می‌شود. در زیر این سقف می‌توان از انواع لامپ برای جلوه رنگی بهتر و روشنایی محیط استفاده نمود.

سقف کشسان از محبوب ترین است. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب عوامل تعیین کننده قیمت و خرید سقف کشسان را مطالعه نمایید.

چراغ اسپات لایت

چراغ‌های با نور نقطه‌‌ای در انگلیسی Spot Light (اسپات لایت) یا نور نقطه‌‌ای گفته می‌شود مانند چراغ قوه‌ها که یک نور متمرکز نقطه‌‌ای به وجود می‌آورند. این نوع چراغ که دارای نور متمرکز نقطه‌‌ای هستند اغلب در دکور فروشگاه ها، موزه ها، نمایشگاه ها، شوروم‌ها و… به کار گرفته می‌شوند.

نرو نقطه‌‌ای اسپات لایت برای تاکید و نمایش یک نقطه خاص اهمیت دارد. چراغ‌های اسپات لایت شباهت بسیاری به نورافکن‌ها دارند و نور نقطه‌‌ای شدیدی را به وجود می‌آورند.

لامپ‌های اسپات دارای انواع مختلفی هستند و بر اساس مدل تابش نورشان به دو دسته لامپ‌های همگرا (تامین روشنایی در مسافت زیاد به شکل خطی باریک) و لامپ‌های واگرا (تامین نور در محدوده‌‌ای وسیع اما مسافت کم به شکل دایره ای) طبقه بندی می‌شوند.

چراغ‌های دانلایت

چراغ‌های دانلایت (downlight) نوعی از چراغ گرد هستند که در سقف تعبیه می‌شوند و نور را به صورت پرتوهای باریک به سمت پایین پخش می‌کند؛ شاید بتوان آن را یک نورافکن کوچک در نظر گرفت. این نوع چراغ‌ها بیشتر دکوراتیو هستند و جلوه آن اینگونه است که انگار سقف سوراخ شده است و نور از آن به داخل بتابد. دانلایت‌ها دارای انواع مختلفی هستند که تفاوت آنها بیشتر در نوع لامپ و میزان نوری است که از خود ساطع می‌کنند.

چراغ‌های ریلی

نوعی از نورپردازی خطی وجود دارد که با کمک چراغ‌ها در درون ریل‌ها بر روی سقف به وجود می‌آیند. این نوع چراغ صرفه اقتصادی زیادی دارد و اغلب طوری طراحی شده اند که با وجود تعبیه چندین لامپ نیاز به سیم کشی جدا نباشد و تمامی چراغ‌ها در درون ریل تعبیه شده بر روی سقف در یک مسیر سیم کشی می‌شوند. این نوع چراغ امکان نورپردازی در زوایای مختلف را به شما می‌دهد و جذابیت‌های چشم گیری را ایجاد می‌کند.

از اغلب در فروشگاه ها، نمایشگاه ها، شوروم ها، آتلیه‌ها و مناطقی که نور متمرکز نیاز است استفاده می‌شود.

چراغ‌های مولتی ترک

نورپردازی مولتی ترک یک سیستم نورپردازی منعطف است که اغلب از چند چراغ ریلی، و… در کنار هم به وجود می‌آید. این نوع نورپردازی از ریل‌های مغناطیسی برای ایجاد ارتباط میان چراغ‌ها کمک می‌گیرد. اغلب چراغ‌هایی که در سیستم مولتی ترک مورد استفاده قرار می‌گیرند اشکال مختلفی دارند و ترکیبی از چند چراغ هستند. از ویژگی‌های آن می‌توان به قابلیت تنظیم زاویه تابش نور اشاره کرد.

نورپردازی کلاسیک (لوستر)

در گذشته پیش از ظهور برق استفاده از شمعدان و چراغ‌های سقفی با استفاده از شمع‌های روغن سوز مرسوم بوده است. این نوع شمعدان‌ها که به نوعی لوسترهای اولیه بودند نور محیط را در شب تامین می‌کردند. با ظهور چراغ‌های برقی تحول عظیمی در سیستم نورپردازی کلاسیک به وجود آمد و لامپ‌های حبابی و لوسترها جای سیستم‌های قبلی را گرفتند.

نورپردازی کلاسیک با وجود ظهور معماری مدرن همچنان مورد علاقه بسیاری از افراد است و در پروژه‌های مسکونی و تجاری با طراحی کلاسیک کاربرد دارد.

این نوع نورپردازی روشنایی گسترده‌‌ای با نوردهی دقیق و گرم ایجاد می‌کند که مانند نور خورشید است به همین دلیل بیشتر از لامپ‌های آفتابی در این نوع لوسترها استفاده می‌شود. امروزه آنچه از نورپردازی کلاسیک در دکوراسیون مانده است لوسترهای آویز سقفی و دیوارکوب‌ها هستند.

لوستر سقفی

لوسترهای سقفی جذابیت چشمگیری دارند و در ابعاد و اشکال مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. شما با توجه به فضایی که دارید می‌توانید نوع لوستر خود را انتخاب نمایید. این نوع نورپردازی بیشتر برای جلوه دادن و اثربخشی محیط به کار گرفته می‌شود و بیشتر در محیط‌هایی همچون پذیرایی ها، سالن‌های نشیمن و آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود.

لوستر دیواری

نوع دیگری از لوسترها لوستر دیواری یا دیوارکوب‌ها هستند که با استفاده از نورهای جزیی باعث جلوگری بخشی از دیوار یا محیط زیر آن می‌گردد. برای جلوه‌گری یک تابلو یا لوازم تزیینی روی دیوار یا پای دیوار این نوع لوستر بسیار کاربردی است علاوه بر آن لوستر دیواری نوری غیرمستقیم به وجود می‌آورد که برای آرامش بخشی فضاهایی که به نور زیاد احتیاج ندارند کاربردی است. از دیوارکوب‌ها بیشتر در پذیرایی‌ها استفاده می‌شود.

به طور کل لوسترها باید شیک و جذاب باشند زیرا بخشی از دکوراسیون تزیینی هستند که حتی در صورت خاموش بودند باید جلوه گری نمایند و فضا را زیبا کنند. انواع لوستر کلاسیک با رنگ‌ها و اشکال جذاب وجود دارد که می‌تواند جلوه‌‌ای بی نظیر به محیط خانه شما بدهد.

لسیت محصولات نورپردازی داخلی در ترب

دکمه بازگشت به بالا