تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

بی سی ای ای قرص یا پودر: کدام نوع را انتخاب کنیم؟

مقدمه

افرادی که به تازگی با مکمل‌های ورزشی آشنا شده‌اند، حتما اسامی مختلفی همچون بی سی ای ای، آلبومین و کازئین را شنیده‌اند. هرکدام از این مکمل‌ها برای هدف خاصی ساخته شده‌اند و به همین دلیل لازم است تا ورزشکاران انواع مکمل بی سی ای ای و نحوه مصرف آن را به خوبی آموخته باشند. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه مصرف مکمل  و انواع آن بپردازیم. پس از اگر قصد خرید یک مکمل را دارید و مایل هستید تا اطلاعات بیشتری درباره انواع مکمل بی سی ای ای کسب کنید، در ادامه متن با ما همراه شوید.

بی سی ای ای چیست؟

بی سی ای ای یکی از پروتئین‌های مورد نیاز بدن برای عضله سازی است. به طور کلی بدن به 9 اسید آمینه مختلف برای ساخت عضله نیاز دارد که عبارتند از: هیستیدین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین. از بین این 9 آمینو اسید، سه آمینو اسید نقش مهمی در حفظ توده‌های عضلانی بدن ایفا می‌کنند. وظیفه هر کدام از آن‌ها به شرح زیر است:

 • والین: وظیفه تامین پروتئین مورد نیاز عضلات پس از ورزش را بر عهده دارد.
 • لوسین: وظیفه آن افزایش توده عضلانی بدن شما است.
 • ایزولوسین: رشد تارهای عضلانی را افزایش می‌دهد.

ایزولوسین، والین و لوسین درون مکمل بی سی ای ای حضور دارند و به حفظ و تقویت عضلات شما کمک می‌کنند. از بین سه آمینواسید یاد شده، لوسین اهمیت بسیاری دارد. میزان پروتئین لوسین در طول ورزش کاهش می‌یابد و باید از طریق مکمل‌های غذایی جایگزین شود. این آمینو اسید روند ساخت پروتئین در ماهیچه شما را افزایش می‌دهد و بدن ورزشکار را قادر می‌سازد تا عضلات بیشتری پرورش دهد.

بیشتر بدانید: سایت Amino Company

بی سی ای ای در کدام مواد غذایی یافت می‌شود؟

در توضیح انواع مکمل بی سی ای ای اشاره کردیم که این مکمل غذایی یک آمینواسید چند شاخه است. علاوه بر مکمل‌های ورزشی، بی سی ای ای در مواد غذایی نیز به صورت طبیعی یافت می‌شود. برخی از مواد غذایی شامل درصد بالایی از بی سی ای ای هستند و به ورزشکاران کمک می‌کنند. گوشت مرغ، بادام، بادام زمینی، ماست یونانی و کنسرو تن ماهی برخی از منابع غذایی غنی از بی سی ای ای هستند. در ادامه به میزان بی سی ای ای موجود در برخی مواد غذایی روزمره خواهیم پرداخت.

 • گوشت گاو: به ازای هر 100 گرم گوشت فیله گاو، 6.8 گرم بی سی ای ای نصیب شما می‌شود.
 • گوشت سینه مرغ: در هر 100 گرم گوشت سینه مرغ، 5.8 گرم بی سی ای ای وجود دارد.
 • تن ماهی: از هر 100 گرم ماده غذایی تن ماهی، 5.2 گرم آن را بی سی ای ای تشکیل می‌دهد.
 • تخم مرغ: به ازای مصرف هر یک عدد تخم مرغ استاندارد، 1.64 گرم بی سی ای ای به بدن شما تزریق می‌شود.

فواید مصرف مکمل بی سی ای ای

پیش از آن‌که نحوه مصرف مکمل بی سی ای ای را برای شما شرح دهیم، بیایید نگاهی به فواید این مکمل و چرایی مصرف بی سی ای ای داشته باشیم. از آن‌ جایی که بی سی ای ای در بسیاری از مواد غذایی به وفور یافت می‌شود، مشخص است که با یک آمینو اسید سودمند روبرو هستیم. با این حال مصرف مکمل بی سی ای ای دقیقا چه فوایدی دارد و چه انتظاری از آن باید داشته باشیم؟ در ادامه به این پرسش، پاسخ خواهیم داد.

فایده نخست: کاهش خستگی عضلانی

تحقیقات پزشکی نشان داده‌اند که بی سی ای ای تأثیر مثبتی در کاهش خستگی عضلانی پس از ورزش‌های سنگین دارد. تمامی ورزشکاران پس از مدتی فعالیت بدنی، دچار خستگی می‌شوند. این خستگی در بدن هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. با این حال در طول ورزش بدن هر ورزشکار از آمینواسیدهای شاخه‌دار استفاده می‌کند. مصرف این آمینواسیدها موجب کاهش سطح آن‌ها در خون می‌شود که تأثیر مستقیم آن بر بدن فرد، خستگی است.

مصرف مکمل‌ بی سی ای ای به عضلات بدن شما کمک می‌کند تا در طول دوره ورزش، پایداری خود را حفظ کنند. این کار سبب خواهد شد تا هورمون‌های مرتبط با خستگی منتشر نشوند و از این‌رو مغز شما نیز پیام خستگی را دریافت نمی‌کند، در نتیجه با قدرت کامل به ورزش خود ادامه خواهید داد!

فایده دوم: سوزاندن چربی

استفاده از مکمل‌های بی سی ای ای در ترکیب با گلوتامین، راه مفیدی برای تامین انرژی مورد نیاز در افراد دارای اضافه وزن است. این ترکیب به آن‌ها کمک می‌کند تا یک رژیم غذایی کم کالری را تجربه کنند. البته مصرف بی سی ای ای به تنهایی موجب چربی سوزی نمی‌شود، بلکه فرد باید تمرینات ورزشی را نیز برای کاهش وزن دنبال کند.

فایده سوم: کاهش درد عضلانی

بنابر تحقیقات تجربی، مصرف مکمل بی سی ای ای نقش پررنگی در کاهش درد عضلات پس از تمرین دارد. بسیاری از ورزشکاران تجربه دردهای طولانی به مدت یک یا دو روز پس از تمرین را دارند. برای مقابله با این درد، آن‌ها می‌توانند از مکمل‌های بی سی ای ای استفاده کنند.

تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی تأثیر مثبت بی سی ای ای در کاهش درد عضلانی را ثابت کرد. در این تحقیقات به یک گروه از ورزشکاران دارونما داده شد، در حالی که گروه دیگر مکمل بی سی ای ای را دریافت می‌کردند. گروه دوم کاهش درد عضلانی پس از تمرین را گزارش کردند که نشان دهنده مفید واقع شدن مکمل بی سی ای ای برای ورزشکاران است.

فایده چهارم: بی سی ای ای عضله می‌سازد!

بزرگترین و مهم‌ترین فایده مکمل بی سی ای ای، توانایی این آمینواسید در پرورش عضلات بدن شما است. این مکمل شامل لوسین است که فرآیند ایجاد پروتئین را تحریک می‌کند که حاصل آن عضله سازی است. استفاده از مکمل بی سی ای ای هنگام ورزش، 20 درصد بر میزان عضله سازی بدن شما می‌افزاید.

نحوه انتخاب بهترین مکمل بی سی ای ای برای حجم دهی بیشتر و عضله سازی

کسانی که ورزش را به‌ صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند از میزان اهمیت پروتئین و نقش آن در حجم‌دهی عضلاتاطلاع دارند. پروتئین از آمینواسیدها ساخته می‌شود که در مواد غذایی مانند گوشت گاو، ماهی، مرغ، لبنیات، تخم مرغ و سویا وجود دارد وبرای ساخت و حفظ عضله در ورزشکارانبسیار مهم است.

 • 45 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم لوسین در روز
 • 22.5 میلی گرم در هر کیلوگرم ایزولوسین در روز
 • 22.5 میلی گرم در هر کیلوگرم والین در روز

لازم به‌ ذکر است که این نسبت‌ها می‌تواند برای ورزشکاران مختلف متفاوت باشد، اما طبق تحقیقات این مقدار از سایر نسبت‌ها، اثربخش‌تر بوده است.‌

پودر یا قرص بی سی ای ای کدام بهتر است؟

استفاده از مکمل‌ها راهی برای افزایش قوای جسمانی ورزشکاران محسوب می‌شود، به ‌همین دلیل مصرف مکمل در میان ورزشکاران محبوبیت بسیاری دارد. این مکمل‌ها به اشکال مختلف مانند قرص، پودر و حتی نوشیدنی در بازار موجود هستند که مصرف هر مدل از آن‌ها مزیت‌های مخصوص به خود را دارد.

در ایران متداول‌ترین نوع مکمل قرص است که مردم نیز به خوردن آن‌ها تمایل بیشتری دارند. بسیاری از افراد که مکمل خود را در باشگاه مصرف می‌کنند، مصرف قرص را ترجیح می‌دهند؛ چرا که در هنگام مصرف مانند پودر به ظرف و پیمانه نیاز ندارد و حمل آن نیز آسان‌تر است.

از طرفی دیگر، پودر مکمل دارای مزایایی مانند امکان اندازه‌گیری، مصرف به اندازه دلخواه و همچنین هضم سریع‌تر است؛ بنابراینشما باید با توجه به سلیقه و ترجیحات خود یک مدل ازانواع مکمل بی سی ای ایرا انتخاب و مصرف کنید.

نحوه مصرف مکمل بی سی ای ای چگونه است؟

نحوه مصرف مکمل بی سی ای ای از طریق ترکیب آن با مکمل‌های پروتئینی معمول پیش می‌رود. به این منظور لازم است تا مقداری از پودر مکمل بی سی ای ای را با پودر پروتئین ترکیب کنید. سپس این ترکیب را در یک بطری شیکر بریزید و آن را با آب مخلوط کنید؛ اکنون مکمل شما آماده مصرف است.

مکمل بی سی ای ای را می‌توانید قبل و بعد از ورزش مصرف کنید. مصرف این مکمل در هر دو زمان گفته شده مزایای مختلفی را به همراه دارد. اگر مکمل بی سی ای ای را پیش از ورزش مصرف کنید، خستگی عضلانی شما حین فعالیت کاهش خواهد یافت. همچنین انرژی شما پس از تمرین همچنان در سطح مناسبی باقی می‌ماند و دچار خستگی نخواهید شد. در صورتی که مکمل بی سی ای ای را پس از تمرین مصرف کنید، عضله سازی بهتری را تجربه خواهید کرد چرا که اکنون عضلات خسته شما با انبوهی از انرژی مواجه شده‌اند!

انواع مکمل بی سی ای ای

بسیاری از ورزشکاران تصور می‌کنند که مکمل‌های بی سی ای ای تنها به صورت پودر در بازار موجود هستند. با این حال چنین تصوری اشتباه است، چرا که این مکمل در قالب قرص نیز به بازار عرضه شده است و آن‌ها می‌توانند این مکمل را به صورت قرص نیز در اختیار بگیرند.

 • قرص بی سی ای ای یورو ویتال (120 عددی)
 • قرص بی سی ای ای 2:1:1 فارما پلاس (90 یا 240 عددی)
 • قرص بی سی ای ای نوتریشن پلاس (240 عددی)
 • قرص بی سی ای ای ویثر نوتریشن (240 عددی)

با توجه به اهمیت مصرف مکمل‌های بی سی ای ای و استقبال از آن‌ها، شرکت‌های مختلفی به تولید این مکمل‌ها روی آورده‌اند که در ادامه مطلب انواع مکمل بی سی ای ای، به معرفی بهترین‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 1. پودر بی سی ای ای 2:1:1 ساپلند نوتریشن 300 گرمی

یکی از کارکردهای اصلی آمینواسیدهای شاخه‌‌ دار افزایش حجم عضلات است که پودر بی سی ای ای 2:1:1 ساپلند نوتریشن 300 گرمی به ‌دلیل وجود لوسیون، ایزولوسین و والین به ‌خوبی آن را انجام می‌دهد. این پودر با افزایش سرعت رشد عضلانی، به تناسب اندام کمک می‌کند و با کاهش چربی و قند خون در افزایش سلامت جسمی و کاهش عوارض بیماری‌‌هایی چون ناراحتی‌های کبدی موثر است.

 1. پودر بی سی ای ای 2:1:1 نوتریشن پلاس 300 گرمی

مکمل‌های دارای اسید آمینه‌های شاخه دار علاوه ‌بر کمک به افزایش حجم عضلات، باید از تحلیل عضلات در ورزشکاران نیز جلوگیری کنند تا تلاش آن‌ها به هدر نرود. پودر بی سی ای ای 2:1:1 نوتریشن پلاس 300 گرمی دارای ترکیباتی همچون ویتامین B6 و آمینو اسیدهای ضروری مانند لوسین، والین و ایزولوسین است که با تقویت عضلات از تحلیل رفتن آن‌ها پیشگیری می‌کند. این مکمل همچنین دارای مجوز سازمان غذا و دارو است، بنابراین با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.

 1. پودر بی سی ای ای 8500 کیو ان تی 350 گرمی
 2. پودر بی سی ای ای اس ان ان 250 گرمی

بسیاری از پودرهای مکمل فقط برای افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما پودر بی سی ای ای اس ان ان 250 گرمی در تمامی فازهای افزایش حجم، افزایش وزن و کاهش وزن قابل استفاده است. این مکمل ۱۰۰۰ میلی گرم لوسین، ۵۰۰ میلی گرم ایزو لوسین و ۵۰۰ میلی گرم والین دارد، به ‌همین دلیل نیاز بدن شما را به آمینو اسیدهای شاخه دار برطرف می‌کند.‌

 1. پودر بی سی ای ای اف بی آر 300 گرمی

مکمل‌های بی سی ای ای دارای آمینو اسیدهایی هستند که در بدن انسان تولید نمی‌شود و باید از طریق خوردن مکمل تأمین شود. پودر بی سی ای ای اف بی آر 300 گرمی حاوی آمینو اسیدهای ضروری جمله ایزولوسین، والین، لوسین، گلوتامین و طعم دهنده مجاز خوراکی است که به افزایش حجم عضلات و تقویت قوای جسمانی کمک می‌کند. این مکمل همچنین در جلوگیری از تحلیل عضلات ورزشکاران موثر است، به ‌همین دلیل انتخاب مناسبی برای افرادی که فعالیت بدنی شدید انجام می‌دهند به‌ حساب می‌آید.

 1. پودر بی سی ای ای ام تور ایکس تی استارلبز نوتریشن 381 گرمی

اگر به‌ صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید، حتماً می‌دانید که خستگی و بدن درد بعد از ورزش چگونه می‌تواند زندگی شما را مختل کند و مصرف انواع مکمل بی سی ای ای چه نقش مهمی در کاهش این عوارض دارند. پودر بی سی ای ای ام تور ایکس تی استارلبز نوتریشن 381 گرمی به کاهش خستگی و ریکاوری سریع ورزشکاران کمک می‌کند. این پودر حاوی 4000 میلی گرم لوسین، 500 میلی گرم ایزولوسین، 500 میلی گرم والین، 4000 میلی گرم گلوتامین و 1000 میلی گرم تائورین است و متابولیسم نرمال پروتئین و گلیکوژن را افزایش می‌دهد.

 1. پودر بی سی ای ای پرفشنال فانتوم نوتریشن 600 گرمی

اگر افزایش حجم سریع عضلانی در اولویت شما قرار دارد، می‌توانید از پودر بی سی ای ای پرفشنال فانتوم نوتریشن 600 گرمی استفاده کنید. این پودر حاوی آمینواسیدهای ضروری بی سی اس و اچ ام بی، ال گلوتامین، اسکوربیک اسید، ویتامین سی و ب 6 و آسه سولفام پتاسیم است که در جلوگیری از تخریب عضلات و افزایش سریع حجم عضلانی نقش دارند.

 1. پودر بی سی ای ای پلاس ویثر نوتریشن 300 گرمی
 2. پودر بی سی ای ای دکتر سان 300 گرمی

ورزشکاران همواره با دغدغه مصدومیت روبرو هستند، به‌ همین دلیل نیاز به مکمل‌هایی دارند که با تقویت بدن، از آن‌ها در برابر آسیب‌دیدگی حمایت کند. پودر بی سی ای ای دکتر سان 300 گرمی با افزایش میزان سنتز پروتئین‌ها، جلوگیری از شکسته شدن پروتئین‌های عضله‌ای، کاهش صدمه به عضله و کاهش درد عضلانی یک مکمل عالی برای ورزشکاران محسوب می‌شود. این پودر همچنین با طعم مرکبات تولید می‌شود، بنابراین برای افرادی که نسبت به طعم پودرهای مکملحساس هستند، مناسب است.

 1. پودر بی سی ای ای فانتوم نوتریشن 300 گرمی

برخی از مکمل‌ها علاوه‌ بر آمینواسیدهای ضروری دارای دیگر ویتامین‌های لازم برای تقویت بدن ورزشکاران هستند‌. پودر بی سی ای ای فانتوم نوتریشن 300 گرمی دارای ترکیباتی مانند بی سی ای ای، اچ ام بی، ال گلوتامین، اسکوربیک اسید، ویتامین ب 6 و آسه سولفام پتاسیم است که با تقویت بدن ورزشکاران از تحلیل عضلانی جلوگیری می‌کند و عملکرد جسمانی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

 1. پودر بی سی ای ای های اسپید ترک نوتریشن 300 گرمی
 2. پودر بی سی ای ای کارن 200 گرمی

پروتئین یکی از ضروری‌ترین مواد غذایی است که باید به بدن ورزشکاران برسد. برخی از اسیدهای آمینه موجود در پروتئین در بدن انسان تولید نمی‌شودو باید از طریق مصرف انواع مکمل بی سی ای ای تأمین شود. پودر بی سی ای ای کارن 200 گرمی یکی از مکمل‌های قوی موجود در‌ بازار ایران به شمار می‌رود که حاوی 31 سروینگ، لوسین ۲.۸g، والین ۱.۴ گرم و ایزولوسین ۱.۴ گرم است و مکملی قوی برای تقویت عضلات ورزشکاران به‌ حساب می‌آید.

 1. پودر پرو بی سی ای ای مکس ماسل 351 گرمی

یکی از عوامل موثر در ایجاد تناسب اندام، چربی سوزی است. برخی از مکمل‌ها مانند پودر پرو بی سی ای ای مکس ماسل 351 گرمی با افزایش چربی سوزی به ورزشکاران کمک می‌کنند تا زودتر به بدن دلخواه خود برسند. این مکمل همچنین با تسریع ریکاوری موجب می‌شود که بعد از تمرین، بدون خستگی و بدن درد به زندگی روزمره خود ادامه دهید.‌

 1. قرص بی سی ای ای نوتریشن پلاس 240 عددی

برخی از افراد خوردن قرص‌های مکمل را به پودر ترجیح می‌دهند‌ و استفاده از آن برایشان آسان‌تر است. قرص بی سی ای ای نوتریشن پلاس 240 عددی با هدف کمک به تأمین اسیدآمینه‌های شاخه دار و جلوگیری از تحلیل عضلات ورزشکاران به بازار عرضه شده است. این قرص مکمل باید روزانه 6 عدد همراه با آب (3 عدد قرص 30 الی 60 دقیقه قبل از تمرین و 3 عدد قرص پس از تمرین) مصرف شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

 1. قرص بی سی ای ای کارن 120 عددی

تأمین انرژی لازم برای انجام حرکات ورزشی یکی از دغدغه‌های ورزشکاران است، از این‌ رو به مصرف مکمل‌های مختلف روی می‌آورند. قرص بی سی ای ای کارن 120 عددی علاوه‌ بر تقویت عضلات و حجم سازی، در تأمین انرژی و پیشگیری از کوفتگی بدن نیز نقش دارد. این قرص که حاوی لوسین، ایزولوسین، والین، منیزیم استئارات، کراس کارملوز سدیم و پلی وینیل پیرولیدون است، تمامی اسیدهای آمینه و مواد مغذی ضروری بدن را تأمین می‌کند.

همچنین، به آب کمتری نیاز دارند، و کاملا به حفظ وقتتان کمک می‌کنند. حسابی سرتان شلوغ است و وقتی برای اندازه گرفتن پودر و مخلوط کردن آن ندارید؟ پس، به سراغ قرص بی سی ای ای بروید. این قرص‌ها مقدارشان مشخص است و نیازی هم به مخلوط کردن ندارند. بهترین ویژگی این قرص‌ها این است که برخلاف پودرها نیاز به طعم‌دهنده ندارند. بنابراین، با مصرف آنها فقط اسیدآمینه‌ها را دریافت می‌کنید، کاملا سالم و طبیعی و بدون هیچ طعم‌دهنده‌ای.

جهت خرید انواع داروها می توانید از این سایت خرید کنید

داروخانه را می‌توانید از داروخانه آنلاین مکمل خریداری کنید.

می‌خواهید چند بار در روز از بی سی ای ای مصرف کنید؟ مصرف قرص‌ها کارتان را راحت می‌کند. دوز روزانه را به تعداد قرص‌ها تقسیم کنید و در صورت نیاز قبل، حین و بعد تمرین آنها را بخورید. اما، اجازه دهید عیب این قرص‌ها را هم بگوییم. گفتیم که این قرص‌ها با یک دوز استاندارد عرضه می‌شوند. بنابراین، شاید تنظیم دوز آنها بر اساس نیازتان کمی سخت باشد. در نتیجه، کمی بیشتر یا کمتر از مقداری که نیاز دارید، مصرف کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا