امحاء ۲.۸ میلیون دُز واکسن کووید در بلغارستان

آسن مسیدف، وزیر بهداشت بلغارستان به نقل از آسوشیتدپرس گفت: “هیچ علاقه ای به واکسیناسیون وجود ندارد و ما مجبور به نابودی 2.8 میلیون نفر هستیم.”

میسیدیف اعلام کرد که پس از فروکش کردن همه‌گیری، مراکز واکسیناسیون را در بیمارستان‌های بزرگ کشور تعطیل کرده‌اند که تقریباً خالی بودند.

وی گفت: پس از انهدام دو میلیون دوز واکسن که سال گذشته منقضی شد، تاریخ انقضای دو میلیون و 800 هزار دوز واکسن در سال جاری به پایان می رسد.

بر اساس بیانیه وزارت بهداشت بلغارستان، با توجه به اینکه مطابق با سیاست مبارزه هماهنگ اتحادیه اروپا در طول همه گیری کووید-19، انتظار می رود این کشور تا پایان سال جاری هشت میلیون دوز دیگر از این واکسن وارد کند. این قراردادها پیش پرداخت شده است.

وزیر مسیدیف در این زمینه تاکید کرد که واردات یک “هزینه غیرضروری” است و اجبار به نابودی این واکسن‌های بی‌اثر علیه نسخه جدید کووید-19 مطمئناً هزینه‌ای اضافی خواهد بود که نمی‌توان از آن اجتناب کرد.

این مقام همچنین تایید کرد که آنها با دقت کل موضوع را به کمیسیون اروپا گزارش داده اند، اما هنوز پاسخی از آنجا دریافت نکرده اند.

بلغارستان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های واکسیناسیون علیه کووید-19 را در اتحادیه اروپا دارد و حدود 39000 نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا