اقتصادی

اما و اگرهای پرداخت ۲۲.۳ هزار میلیاردی که یک وزیر خواست

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ماجرای نامه وزیر برای دریافت 22 هزار و 300 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و اینکه قانون را رعایت می کنیم، اما باید توجه داشت که چنین منابع ریالی نداریم. . در این مرحله، تا زمانی که ماهی ها بلند باشند، نیمی از ظرفیت صندوق از بین می رود.

به گزارش سلام آنلاین. مهدی غضنفری با اشاره به ماهیت وجود صندوق ثروت جهانی و صندوق توسعه ملی در ایران گفت: تاسیس صندوق ثروت ملی در دنیا که به آن صندوق توسعه ملی در ایران می گوییم. حدود 70 سال پیش بود. افراد نفت خیز مانند کویت و بعدها ایران تصمیم گرفتند مازاد نفت خود را در حساب ها یا صندوق ها نگه دارند. البته با گذشت سال ها، صندوق های بیشتری در کشورهای مختلف شروع به فعالیت کرده اند.

رئیس هیات مدیره صندوق توسعه ملی افزود: هدف از تاسیس این صندوق ها یک یا سه هدف است. وی توضیح داد: نخست اینکه صندوق ثبات با هدف کمک به تثبیت بودجه کشور است، یعنی در هنگام افزایش درآمدهای نفتی یا کالایی، منابعی را به صندوق اضافه می کند و آن را خارج می کند تا در زمان نفت یا تجارت، بودجه کشور تثبیت شود. کاهش درآمد.. دوم، صندوق های توسعه ای که قصد دارند از منابع صندوق در کشور استفاده کنند، چه از طریق وجوه مستقیم و چه توسط بخش خصوصی. و سوم، صندوق های حفاظتی که هدفشان حفظ و افزایش منابع و ثروت برای نسل های آینده است. بر اساس ماده انجمن صندوق توسعه ملی ایران، هدف این صندوق تلفیق اهداف عمرانی و حفاظتی است، اما با توجه به فشار روزافزون تحریم های دولت، هژمونی و کاهش فروش و درآمد نفت. بیشتر منابع صندوق توسط دولت های قبلی استفاده می شد.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی به نامه وزیری به وی و درخواست ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان (همت) از صندوق توسعه ملی، موضوعی که در همایش ثروت ملی و بین نسلی مطرح شد، اشاره کرد. عدالت: یکی از دغدغه های مدیران ارشد در خصوص منابع صندوق توسعه ملی عدم امکان استفاده از منابع صندوق، هزینه های جاری و بودجه کشور است. درخواست منابع از صندوق توسعه ملی در ماه های ابتدایی امسال توسط دستگاه ها غیرمعمول نیست اما این بار این اتفاق افتاده است.

غضنفری افزود: آنچه می خواهم بگویم (خوب است این پیشنهادها به معاونت برنامه ریزی و بودجه) این نیست که صندوق توسعه ملی حاضر به پرداخت یا رعایت قانون نیست، بلکه من این بدان معناست که در حال حاضر منابع برای این موضوع ریالی در صندوق نیست. بنابراین صندوق توسعه ملی طبق معمول تابع قوانین و مقررات کشور است و شرایط کشور و نیازهای آن را درک می کند، اما متاسفانه منابع آن در حال حاضر بسیار محدود است.

وی در خصوص وضعیت منابع ریالی صندوق و میزان و قانونگذاری آن گفت: صندوق دارای منابع تقریباً 55 ریالی است که غالباً از طریق ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون منابع ریالی تأمین می شود. مدیریت (مصوب در سال 2014) و دارای کاربردهای قانونی خاصی است. بنابراین تقریباً تمامی این منابع در اختیار حدود 20 بانک کشور است و بانک تقریباً همه آنها را به عنوان ابزاری ارزان در اختیار گروه هدف قانون قرار داده است. بنابراین برای تامین مبلغ مورد نظر یعنی 22.3 کیلومتر باید حداقل 6 ماه یا بیشتر منتظر بمانید که ممکن است دیگر موثر نباشد و البته نصف ریالی صندوق برای شما هزینه داشته باشد و علاوه بر آن می تواند یک تفاوت. استفاده از منابع باید توسط هیئت نظارت شود.

رئیس هیات مدیره صندوق توسعه ملی در خصوص دلایل عدم پرداخت ارزی به دلیل محدودیت منابع صندوق گفت: البته میزان منابع ارزی چندان باز نیست، اما اینطور نیست. مانع اصلی، اصلی ترین مانعی است که ماده 11 مصوبه هیأت مدیره مورخ 17 دی 1400 مقرر می دارد: تبدیل منابع ارزی به ریال باید ممنوع باشد. برای تبدیل منابع ارزی صندوق به ریال بابت بهای تمام شده بتوانیم 22.3 همت را تحویل دهیم.

غضنفری گفت: شاید بهتر باشد قوه مجریه قبل از تهیه نامه مجوز برداشت وجه از صندوق و در تمامی جلسات و موارد و نکات کلیدی به صندوق توسعه ملی مراجعه کند و تنظیم و نگارش و ثبت نام کند و سپس برای مجوز اقدام کنید.» متأسفانه این دستگاه در هیچ کجای پروسه صدور مجوز بودجه ارائه نمی کند و به همین دلیل تاکنون مشکلات زیادی به وجود آمده است.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه ملی نیز موضوع پردازش را مطرح کرد: وقتی می خواهید از هر بانکی تجهیزات بگیرید باید به سوال پاسخ داده شود و کل مراحل گرفتن و برگشت تایید شود، شفاف باشید. و هر فرآیند در این زمینه حداقل دارای سه قسمت است. بخش اول شامل میزان و نوع مبلغ، کارکرد و نحوه استفاده از کارمزد و حضور یا عدم حضور بانک و زمان پرداخت به متقاضی و برخی تصمیمات دیگر در مورد ترتیبات پرداخت می باشد. معمولاً در این بخش است که ابزار می‌داند آیا وجه منبع ریالی کافی است یا خیر. و اگر جواب منفی است، اجازه نگیرد و نامه بفرستد.

دومین بخش مهم در مورد زمان تنفس برای بازپرداخت ها و نحوه ارزیابی اثربخشی تجهیزات و مدیریت پروژه است. به اطلاع می رساند منابع زیادی از صندوق ملی توسعه آب و زمین دریافت شده و گزارشی از اثربخشی آن نداریم. و قسمت سوم در مورد روش های بازپرداخت، استهلاک، ابزار بازپرداخت، زمان و جرایم احتمالی عدم پرداخت می باشد.

غضنفری ادامه داد: تقریباً نیمی از منابعی که در دولت های گذشته از صندوق برداشت شده بود، این جزئیات را اعلام نکردند و با دریافت مجدد صندوق مخالفت کردند که ممکن است به دلیل عدم تعامل بین ابزارهای خیرین باشد، درخواست صندوق و ارکان صندوق. دولت مجوز نیست

رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه ملی با توجه به دغدغه ها و پیشنهادات مدیریت عالی ابراز امیدواری کرد در آینده پیشنهادات دستگاه ها برای برداشت منابع از صندوق مورد بررسی و تعامل بیشتر قرار گیرد. جزئیات قبل از مجوز تایید می شود.

وی ادامه داد: منابع صندوق توسعه ملی برای همه ایرانیان و آینده این سرزمین است و به همین دلیل باید همه با هم برای حفاظت از این منابع تلاش و تلاش کنیم و همه تلاشمان افزایش یابد. سرمایه گذاری از طریق سرمایه گذاری بگذارید این منابع باشیم. از آنجایی که به گفته سامدک تکو، صندوق توسعه ملی فرصت مناسبی برای رهایی کشور از وابستگی به نفت است، همه ما موظفیم از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا